Üretmiş, Karşılık Ve Sevgi Görmüş Bir Sanat Hayatı: Onur Akın

 |  || Üretmiş, Karşılık Ve Sevgi Görmüş Bir Sanat Hayatı: Onur Akın
01 Ağustos 2020

Üretmiş, Karşılık Ve Sevgi Görmüş Bir Sanat Hayatı: Onur Akın

  • 01 Ağustos 2020
  • 237 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

Hayatını müziğe adamış, yaptıklarıyla karşılıklı sevgi görüp gönüllere taht kurmuş, Türk Halk Müziği’nin üretken çınarlarından birisi: Onur Akın. Dillerden düşmeyen besteleriyle aklımıza kazınan, her dinlediğimiz eserinde kendimizden esintiler bulmamızı sağlayan çok değerli sanatçı Onur Akın ile dolu dolu geçen sanat hayatını konuştuk. İzmir’de yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu dile getiren Akın “Bu ayrıcalığı artık ben de yaşıyorum. Çünkü ben de yeni bir İzmirliyim” dedi.

Gazetecilik ve halkla ilişkiler mezunusunuz. Üniversite zamanında kurduğunuz grup ile müziğe devam ettiniz. Gazetecilik yerine müziği tercih ediyor oluşunuzu, ailenizin müzik ile iç içe olmasıyla ilgili olduğunu söyleyebilir miyiz?

Rahatlıkla söyleyebilirim. Çocukluğumdan beri ailemden dolayı müzikle iç içe büyüdüm. Müzik hayatımda hep vardı, olmaya da devam ediyor…

 

“DOLU DOLU GEÇTİ”

 

Otuz seneyi aşkın yüzlerce besteyi sığdırdığınız sanat hayatınız sizin için nasıl geçti diye sorsak neler söylersiniz?

Çok hızlı ve dolu dolu geçti. Geriye dönüp baktığımda, fazlasıyla üretilmiş, dinleyici tarafından karşılık ve sevgi görmüş başarılı bir sanat hayatı görüyorum.

 

Ege Life | Üretmiş, Karşılık Ve Sevgi Görmüş Bir Sanat Hayatı: Onur Akın

 

1 Mayıs’ta İzmir’deki bir tekstil atölyesinden İzmirlilere canlı yayında konser verdiniz. Sizin için nasıl bir deneyim oldu?

1 Mayıs’ın ruhuna İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından en uygun yer seçilmiş. Pandemi sürecinde en önemli ihtiyaçlardan biri olan maske diken tekstil işçilerinin arasında olmak çok güzel ve anlamlıydı. Bu da benim hayatımdaki ilk dijital konserim oldu.

 

YENİ ŞARKILAR GELECEK

 

Karantina döneminde birçok sanatçı şarkılarına evden klip çekti. Özgün bir sanatçı olarak bu karantina döneminin müziğin geleceği için daha üretken sinyaller verdiğini düşünüyor musunuz?

Pandemi sürecinde zorunlu da olsa evde kalmak müzik üretimine katkı sağlamıştır diye düşünüyorum. Ben de bu süreçte ürettim, yeni besteler yaptım. Yakın zamanda dinleyicilerimle paylaşacağım.

Ege Life | Üretmiş, Karşılık Ve Sevgi Görmüş Bir Sanat Hayatı: Onur Akın

Sanat hayatınızın 25. yılına özel “Onurlu Yıllar” albümünüzü birbirinden değerli sanatçılar seslendirdi. Bizimle bu değerli albümünüzle ilgili hislerinizi paylaşabilir misiniz?

Piyasada yapılan tribute albümlerinden Orhan Gencebay’dan sonra 2.’si benim bestelerime yapıldı. ‘Onurlu Yıllar’ kendi alanındaki en çok sevilen ve en çok satan albümlerden oldu. Büyük başarı sağladı. Benim için hem ödül hem de gurur belgesi oldu bu albüm. O yüzden ben de yeri ayrıdır.

 

“SIRALAMA YAPMAK ÇOK ZOR…”

 

En sevdiğiniz 3 Türk şairini öğrenebilir miyiz?

Böyle bir sıralama yapmak çok zor. Ben bir şiir bestecisiyim ve sevdiğim çok şair var. Ancak benim için çok önemli üç ismi şöyle söyleyebilirim: Nazım Hikmet, Ahmed Arifve Can Yücel.

Ege Life | Üretmiş, Karşılık Ve Sevgi Görmüş Bir Sanat Hayatı: Onur Akın

 

Yakın zamanda Rubato ile “Ağlayınca Balıklar” şarkınıza düet yaptınız. Bundan sonraki süreçte sizi yine bu tür düetlerde görecek miyiz?

Bu düet çok başarılı oldu, şarkı da çok sevildi... Yeni ve eski şarkılarımla başka yorumcu arkadaşlarımla düet yapmayı düşünüyorum.

 

“1989’DAN BERİ HİÇ KOPMADIK”

 

Bir röportajınızda “Küçükken en çok etkilendiğim, dünyadaki en güzel sesli olarak gördüğüm insan Edip Akbayram’dır” demişsiniz. Edip Akbayram ile dostluğunuzdan biraz bahsedebilir misiniz?

Besteci ve yorumcu olarak örnek aldığım iki insan olmuştur... Besteci olarak Zülfü Livaneli, yorumcu olarak ise Edip Akbayram. Edip ağabey ile 1989 yılında benim bestemi okumasıyla dostluğumuz başladı. ‘Bekle Bizi İstanbul’ şarkısı da onlardan biridir. O gün bugündür hiç kopmadık. On yıldır da MÜYORBİR’de (Müzik Yorumcuları Meslek Birliği) yönetim kurulunda yan yana telif hakları mücadelesi veriyoruz.

Ege Life | Üretmiş, Karşılık Ve Sevgi Görmüş Bir Sanat Hayatı: Onur Akın

Karantinada evde kaldığınız sürelerde vaktinizi nasıl geçiriyorsunuz?

Bol bol film izledim. Kitap okudum ve beste yaptım.

 

“İZMİR’DE YAŞAMAK BİR AYRICALIK”

 

İzmir’de birçok konser verdiniz. İzmir sizin için ne ifade ediyor?

İzmir bu ülkenin aydınlık yüzüdür. Bu Cumhuriyetin değerlerine ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine sıkı sıkıya bağlı insanların yaşadığı... Barışın, demokrasinin, hoşgörünün, sevginin ve özgürlüklerin şehridir... İzmir’de yaşamak bir ayrıcalıktır. Bu ayrıcalığı artık ben de yaşıyorum. Çünkü ben de yeni bir İzmirliyim.

 

 


Yorumlar

Yorum Yap

500