Unutulmaz Şarkıların Bestecisi, Egeli, İnce Bir Sanatçı: Zeki Güner “RUHUM HEM İSTANBUL’A HEM İZMİR’E AİT”

 |  || Unutulmaz Şarkıların Bestecisi, Egeli, İnce Bir Sanatçı: Zeki Güner “RUHUM HEM İSTANBUL’A HEM İZMİR’E AİT”
1 Haziran 2020

Unutulmaz Şarkıların Bestecisi, Egeli, İnce Bir Sanatçı: Zeki Güner “RUHUM HEM İSTANBUL’A HEM İZMİR’E AİT”

  • 1 Haziran 2020
  • 664 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

Türk Müziği’ne birçok değerli bestesi ile katkı sunan, yaşadıklarının acısını kalemine döken, şimdilerde ise mikrofonu eline alarak sesini de konuşturan bir isim: Zeki Güner. Kendini bildi bileli müzik ile uğraşan Güner bizlere kendi hikâyesini anlattı. Ünlü şarkılarının nasıl oluştuğunu öğrenince sizler de çok şaşıracaksınız.

Müzik ile çok erken yaşlarda kanun çalarak tanıştınız. Ne oldu da söz ve beste yapmaya karar verdiniz?

Müzik benim hayatımın vazgeçilmeziydi kendimi bildim bileli. Evet, ta küçücükten beri her şeyimdi. Yaşıtlarım çocuk şarkıları dinlerken ben Sezen Aksu dinlerdim. Sanırım bugüne geldiğimizde bir şeyler yazabiliyor olmamı o kocaman Sezen Aksu kelimeleriyle kendimi büyüttüğüm için olabilir. 38 yaşındayım ve hiç değişmedi, hala idolüm. Kanun yani TSM bana çok şey kattı. Bugün birçok eserimde musikinin izlerini bulabilirsiniz.

 

Ege Life | Unutulmaz Şarkıların Bestecisi, Egeli, İnce Bir Sanatçı: Zeki Güner “RUHUM HEM İSTANBUL’A HEM İZMİR’E AİT”

 

“DAHA ÇOK KENDİ İLİŞKİLERİM İLHAM OLUYOR”

Türk müziğine çok değerli söz ve bestelerinizle katkılar sundunuz. Şarkı sözlerini yazarken nelerden ilham aldığınızı öğrenebilir miyiz?

Daha çok kendi ilişkilerimden ilham alıyorum. Ama gözlemcidir besteci, bütün besteciler de bunu bilir. Hep radarlarımız açık yaşarız. Bir arkadaşınızın hüzünlü aşk hikâyesini dinlerken birden kendinizi o satırları yazarken bulabilirsiniz. Bu bir yetenek mi yoksa lanet mi ben hâlâ kestiremesem de (gülüyor) seviyorum bu durumu. Anlatmak bir şeylerin üzerinden yüreğini atlatmak gibi.

“Üzüm” ve “Ağlar Mıyım Ağlamam” parçalarının çok değerli hikâyeleri olduğunu öğrendik. Bir de sizin ağzınızdan dinleyebilir miyiz?

“Üzüm” benim için çok değerli bir şarkıdır. Hikâyesi çok derindir. Müziğe ilk başladığım yıllardı. 15 yıl önce. Gerçekten çok zordu tutunmak ve kendini ispat etmek. Önüme gelene doğrusu sesi olmayan insanlara şarkı vermeyeceğim desturu geçinmemi çok zorlaştırıyordu. Kiranızı da ödemek zorundasınız bir yandan. Hâl böyle olunca bir müzik yapım şirketine temizlik elemanı olarak işe başladım. Maaşım kirama bile yetmiyordu ve sabah öğlen akşam sadece makarna ile besleniyordum. Bir paket makarna bir gün demekti benim için. Bir gün patronum (kış günü) kırmızı üzüm alıp gelmişti. “Yıka bunları ve odama çıkar” dedi. İlk kez canım üzüm çekti. Ama benim değildi ve bana ikram edilmeyen bir şeyi yiyemezdim, ailem beni bu şekilde yetiştirmişti. Sonra bitirdi ve tabağını mutfağa bırakıp çıktı. O bir salkım üzümde 2 tek bırakmıştı. Yanyana iki üzüm… Yine yiyemedim. Ama onlara bakıp “Üzüm”ü yazdım. Bugüne kadar aşk şarkısı olarak dinleyenler belki biraz hayal kırıklığı yaşayacaklar ama “Üzüm”ün hikâyesi budur.

YARA İZLERİNİN ŞAHANE ŞARKISI

“Ağlar mıyım Ağlamam”a gelince; eski eşinden yeni ayrılmış bir sevgilim vardı, kafa karışıklığı sürecini benimle atlattığı için ikimiz arasında gidip geliyordu. Gidip geliyordu derken zihniyet olarak yoksa hep benimleydi. Lakin bunu çokça hissettirebilecek kadar da acımasızdı. İnsanlar evlenip ayrıldıkları insanlara özellikle çocukları varsa çok bağlılar. Yani Asya Cemşit’i seçmiyor gerçek hayatta. İlle de İlyas. Ama şunu söyleyebilirim ki Samet’ler hâlâ Samet. Onu hala sevgiyle anarım. Bu benim hikâyem değil dediğim günü hatırlıyorum, o da kafa karışıklığını bitirip İlyas’a gidince ben de “Ağlar mıyım Ağlamam”ı yazdım. Bende derin yara izleri bıraksa da bu ilişki hem şahane bir şarkı bıraktı dünyaya hem de bana gülümseyerek andığım bir Samet sevgisi. Uzun zaman oldu ve bu hikâyedeki tüm başrol ve yan rolleri affettim. Sonuçta; Ağlar mıyım, Ağlamam. (gülüyor)

 

Ege Life | Unutulmaz Şarkıların Bestecisi, Egeli, İnce Bir Sanatçı: Zeki Güner “RUHUM HEM İSTANBUL’A HEM İZMİR’E AİT”

 

Sizden şarkı almak için gelen sanatçıları genellikle stüdyonuzda ağırlıyorsunuz. Burada yaşadığınız güzel anılar varsa paylaşabilir misiniz?

Çok güzel anılarım var, sektörün yarısından fazlası evime gelmiştir. Ne hikâyelerimiz var. Bir tanesini anlatayım; Sevgili Yonca Lodi gelmişti. “Düştüysek Kalkarız”ı dinledik. Gerçekten ayağa kalkıp saatlerce dans ettik. Gözlerimizde sevinç gözyaşları… Çok eşsiz bir andı benim için, hâlâ saklarım belleğimde ve kalbimde. Eminim o da saklıyordur.

Sizin için bir bestenin oluşma aşaması nedir?

Benim için şarkı yazmanın aşamaları yok. Şarkı gelir ve dökülür. Herhangi bir günde ve herhangi bir anda olabilir bu. Size bu kanal açıldığında içinizde beliren kelime ve notaları dışa aktarmak kalır. Yazdıkça öğrenir, öğrendikçe yazarsınız. Eşsiz bir hediye benim için. Çok mutluyum bu hediyeye. Bir ömür şükran duyacağım Allah’a...

“İZMİR BENİM KAÇIŞ YERİM”

İzmir’in yeri sizin için çok özel ve güzel. Burada doğdunuz, ilk bestelerinizi burada yaparak İstanbul’a gittiniz. İzmir’in sizdeki yerini ve sanatçı kişiliğinize olan katkısını anlatabilir misiniz?

İzmir benim kaçış yerim. İnce karnım. Burnumda tüter hep. Bu yüzden sık sık soluğu orada alırım. Dinlenirim, demlenirim, yer yer coşarım sonra gemlenirim. Aşığıyım, o da beni sever. Hissederim hep. Oraya gittiğimde oradan hep buraya bakarım. Başardıklarıma, bazen de kaybettiklerime… Sonra yine buraya dönerim bu sefer buradan oraya bakarım. Bu geçişler beni ayakta ve emniyette kılıyor. Ruhum hem İstanbul’a hem İzmir’e ait diyebilirim artık.

“MİKROFON BAŞINA GEÇMEKTEN ÇOK ÜRKÜYORDUM”

Yıllar boyunca çok değerli şarkıcılara besteler vererek Türk müziğine birçok gözde şarkı armağan ettiniz. 2011 yılında ise “Haberin Olsun” isimli ilk tekli çalışmanızı dinleyicilerle buluşturdunuz. Tekli çalışmanız için neden bu tarihe kadar beklediğinizi öğrenebilir miyiz?

Çok ürküyordum bu tarafından müziğin. Önde olma arzumu dizginleyen kelimelerim de vardı.  Bestecilik ebe olmak benim için. Sobelenme riskiniz yok ama gelip sizin duvarınıza dokunurlarsa sizin de işiniz biter. Ben de iyi bir duvar bekçisi olduğuma inandığımdan ebe olmayı seçtim. Sonra oyunun eğlenceli kısmının biraz da saklanmak olduğunu fark ettim. Sobelenmenin de kötü bir şey olmadığını. Sanırım özgüven zamanla oturan bir şey, yıllarca ayakta durabiliyor. (gülüyor)

 

Ege Life | Unutulmaz Şarkıların Bestecisi, Egeli, İnce Bir Sanatçı: Zeki Güner “RUHUM HEM İSTANBUL’A HEM İZMİR’E AİT”

 

En son Nihan Akın ile birlikte seslendirdiğiniz söz ve müziği size ait olan “Seviyo mu? Sevmiyo mu?” şarkısını yayınladınız. Bundan sonraki projelerinizi öğrenebilir miyiz?

Bundan sonrasında 2 single daha yapacağım. Daha sonra da yayınladığım hit şarkılarımdan bir albüm. Doğrusu bu albümlerin ilki. Daha çok şarkı söylediğim yıllara esaslısından bir merhaba dedim içsel olarak, bestecilikte tam gaz tabi devam. O duvarı bırakmaya hiç niyetim yok…

“ŞANIRŞER DİNLEMEYİ ÇOK SEVİYORUM”

Önemli şarkılara imza atan bir besteci olarak Türkiye’de son yıllarda çıkan besteleri nasıl yorumluyorsunuz?

Rap müzik fazlaca etkisini arttırdı son yıllarda. Bir pop müzik yazarı olarak bu duruma çok sevindim. Müziğin türleri vardır ve her türlüsü bence güzeldir. Şanışer dinlemeyi çok seviyorum. Derdi olan bir yazar, dertlerine ortak oluyorum dinlerken ya da a bu benimde derdim diyorum. Çok keyifli onunla yolculuk. Sıla bestelerini seviyorum ama Efe Bahadır ile olanları. Ayrılmalarına çok üzgünüm. Bengü ile biz de ayrıldık ve en çok müzik kaybediyor… Dilerim kısa zamanda barışırlar. Ve tabi ki Sezen Aksu kalemi hâlâ çok güncel, asla eskimiyor, eksilmiyor. Demo albümlerinde kaybolup gidiyorum, iyi ki var...

 

Ege Life | Unutulmaz Şarkıların Bestecisi, Egeli, İnce Bir Sanatçı: Zeki Güner “RUHUM HEM İSTANBUL’A HEM İZMİR’E AİT”

 

Şarkı sizce müziğe göre mi yazılır? Yoksa yazıldıktan sonra mı müzik bestelenir?

İkisi de olur bilenler bilir. Ama ben ikisini aynı anda yapıyorum. Son 10 yıldır böyle yazıyorum.

“SABIR, TEKRAR VE ISRAR”

Şiir yazan ve besteciliğe ilgi duyan gençlere buradan ne gibi tavsiyeler vermek istersiniz?

Sabır, tekrar, ısrar diyorum. Bu üç kelimeyi başköşeye koysunlar ve hayallerine giden yollara düşmenin altından bu üç kelimeyle kalkacaklarını bilsinler. Müzik zor bir yoldur kolayı ya da kestirmesi yoktur. Ben serüvenimde işler ters gittiğinde Tanrı müziği ne kadar sevdiğimi sınıyor çünkü bana eşsiz mutluluklar verecek derdim hep. Öyle de oldu. Dilerim ben ve benim gibiler ilham olur onlara.

 

 

“EGE LIFE HARİKA BİR DERGİ”

Son olarak Ege Life okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Ege Life harika bir dergi. Hâlâ dergi okumanın güzelliğine erişebileceğiniz birkaç dergiden biri. Duruşunu, dilini çok seviyorum. İçinde Ege var zaten o yeter. (gülüyor) Okuyucularına önce selam gönderiyorum ve mutlaka bir şarkımı dinlemiş olduklarını düşünüyorum, şarkıdaşlığımız ve duygudaşlığımız sonsuz olsun diyorum. Dilerim röportajımızı sevmişlerdir, herkese gönülden sevgiler…

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500