UnoMoi Gözde Atasoy/Ayşe Kefli

 |  || UnoMoi  Gözde Atasoy/Ayşe Kefli
01 Kasım 2021

UnoMoi Gözde Atasoy/Ayşe Kefli

  • 01 Kasım 2021
  • 266 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

UnoMoi

Gözde Atasoy/Ayşe Kefli

Modanın tüketilebilir değil de, sürdürülebilir olması anlayışıyla kurulan UnoMoi markasının kurucuları olan Ayşe Kefli ve Gözde Atasoy'un hikâyesini sizlerle buluşturduk. Avrupa ve Amerika'da uzun senelerdir ikinci el kıyafet ve kiralama sistemini buraya getiren kadın girişimcileri dinledik. Lüks tüketimin önüne geçerek sınırsız bir dolap vadettiklerini söylerek, sistemin nasıl çalıştığını anlattılar. UnoMoi kurucularından daha detaylı anlatım için röportajımıza buyurun, iyi okumalar dileriz.

 

Öncelikle marka kurucuları olan sizleri, Gözde Atasoy ve Ayşe Kefli'yi okuyucularımızla tanıştırır mısınız?

Gözde Atasoy: İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldum. Yüksek lisansımı Amerika’da pazarlama üzerine yaptım. 12 yıl medya sektöründe çalıştım. Uzun yıllar Kanal D Ana Haber Bülteni sunuculuğunu üstlendim. CNNTürk'te hafta içi her gün yayınlanan "Bugün" haber kuşağını hazırlayıp sunduğum görevimden bundan 1,5 yıl önce UnoMoi projesini geliştirebilmek adına kendi isteğimle ayrıldım. 

 

Ayşe Kefli: 12 yıl Proje Finans ve İş Geliştirme alanında çalıştım. TAV Havalimanları Holding, Abraaj Capital gibi şirketlerde, havalimanı ve yenilenebilir enerji santralleri projelerinde, yönetici pozisyonunda görev aldım. Casablanca’daki son görevimden, UnoMoi projesini geliştirmek adına ayrıldım ve 1,5 yıl önce Türkiye’ye döndüm. UnoMoi ikimizin de ilk girişimcilik tecrübesi.  

 

Uno Moi markasının amacından ve kuruluş hikâyesinden bahseder misiniz?

Ayşe Kefli: UnoMoi, aylık kiralık kıyafet aboneliği modelinin Türkiye’deki ilk ve tek örneği. Yurt dışında uzun yıllardır başarı ile uygulanan bu model, dünyada “Modanın Netflix’i” olarak biliniyor. Amerika’da bu hizmeti deneyimleme şansımız olduğu andan itibaren, neden Türkiye’de yapılmadığını sorgulamaya başladık. Gözde ile bundan 1,5 yıl önce, beğendiğimiz her kıyafeti, satın almadan kullanım hakkına sahip olduğumuz sınırsız bir dolap hayaliyle çıktık yola. İkimiz de farklı sektörlerde kurumsal hayatta çalışan iş kadınları olarak, kadınların “bugün ne giysem” sorununa çözüm bulmayı hedefliyoruz.

 

"GİYİNMENİN GELECEĞİ"

Ege Life | UnoMoi  Gözde Atasoy/Ayşe Kefli

Uno Moi markası, lüks kıyafet tüketimini frenlemeyi sağlayan bir sistem. Markanızın işleyişini anlatır mısınız?

Gözde Atasoy: İş modelimiz yurt dışında “buluttaki gardırop“ olarak da tanımlanıyor. Gelir modelimiz abonelik sistemine dayanıyor. Bu kapsamda, abonelerimiz, 549.99 TL karşılığında, envanterimizden, kendi seçecekleri 4 ürünü, 1 ay boyunca kiralayarak, sınırsız kullanım hakkına sahip oluyorlar. Kurye ve kuru temizleme hizmeti de paket fiyatına dahildir. Diledikleri anda, hiçbir ek ücret ödemeden aboneliklerini kolayca iptal edebililiyorlar. Envanterimiz, genel olarak ulaşılabilir lüks segment olarak tanımlanan ve orijinal mağaza satış fiyatları 2500 - 3000 TL arasında olan ürünleri kapsamaktadır.

İlk günden beri, ön plana çıkmayı hedeflediğimiz konu hizmet kalitemiz. Tüm envanterimiz 1. el görünümünde ürünlerden oluşuyor. Seçtikleri ürünler müşterilerimize, detaylı bir kuru temizleme ve kalite kontrol sürecinin ardından özel UnoMoi elbise çantaları içinde kuryemiz tarafından teslim ediliyor. Ay sonunda da herhangi bir kargo şirketine gitmelerine gerek kalmadan, ürünler, üyelerimizin kapısından kuryemiz tarafından teslim alınıyor. 

Bir kadının hem ofis hayatında ihtiyaç duyduğu takım elbise, kalem etek, ipek bluz ve aksesuarları, hem de sosyal hayatta kullanabileceği trençkot, etek, şort ve parti elbiselerini kiralıyoruz. Bunların yanı sıra yelken, trekking ya da kayak gibi spor dallarında ihtiyaç duyabileceği tüm ürünler de envanterimizde mevcut.

Kadınlara, "Akıllı Alışveriş Modeli" ile deneyimlemek istedikleri lüks segment ürünleri kullanım hakkı sunuyoruz. Bunun da yanı sıra; sınırsız bir gardırobun kapılarını açarak, hep hayal ettikleri çeşitliliğe ulaşmalarını sağlıyoruz.  Hem de çevreye daha fazla zarar vermeden. Tüm dünyada kadınlar dolaplarının %80'ini hiç giymiyor. UnoMoi'de amacımız, kadınlara alışverişte önceliklerinin "kiralama" olması adına ilham olmak. Çünkü, biz kiralamanın "giyinmenin geleceği" olduğuna inanıyoruz.

 

Sürekli el değiştiren kıyafetlerin hijyen ve ürün sağlığı için nasıl çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz? 

Ayşe Kefli : Covid-19 virüsü dünyada etkisini azaltsa da risk devam ediyor. Hepimizin endişeli olduğu bu dönemde uyulması gereken kuralların başında da hiç şüphesiz hijyen geliyor.  Kiraladıkları ürünler abonelerimize, detaylı bir kuru temizleme sürecinin ardından, ayrı ayrı askılarda ve el değmeden poşetlenerek, tek bir UnoMoi çantası içinde gönderiliyor. Kuru temizleme sürecinde kullanılan sanayi tüpü ütülerde sıcaklık 150 dereceyi bulur. Öncesinde de solventle yıkanıp 70-80 derecede buharla kurutma işlemi yapılır. Bu sürecin virüsleri öldüren güvenilir bir metot olduğu uzmanlar tarafından kabul edilmiştir.

 

Yıpranan, zarar gören ürünlere ne oluyor?

Gözde Atasoy : Ürünlerimizin tamamı sigortalı. Tadilat ile onarılabilecek hasarlar için abonelerimizden herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Bu kapsamda, abonelerimizin küçük hasarlarla ilgili herhangi bir endişe duymalarına gerek kalmıyor. 

 

MODANIN GELECEĞİNİN “KİRALAMA” OLDUĞUNA İNANIYORUZ

Ege Life | UnoMoi  Gözde Atasoy/Ayşe Kefli

Marka geleceği hakkında planlarınız nelerdir?

Ayşe Kefli : Bundan 5 yıl önce yurtdışına gidip, bir yabancının evinde kalmak ya da tanımadığımız birinin arabası ile yolculuk etmek bize uzak, hatta tehlikeli bir fikir gibi gelirdi. Ancak bugün seyahatlerimizde Airbnb seçeneği otellerden daha çok tercih ediliyor ya da Uber, taksilerin yerini aldı bile. Paylaşım ekonomisi gücünü her geçen gün arttırıyor. 

2020 yılı içinde dünyaca ünlü bir çok üretici marka (H&M, Ralph Lauren, Antropologie, Urban Outfitters, Banana Republic) kendi abonelik sistemlerini oluşturarak, ürünlerini aylık paketlerle kiralamaya başladılar. Biz, modanın geleceğinin “kiralama” olduğuna inanıyoruz. Hayalimiz; herkesin, dilediğini her kıyafeti giydiği ve hevesini aldığında da başkalarının kullanımına açtığı sınırsız bir gardırop yaratmak. 

5 yıl sonra Türk kadınının 2. el günlük kıyafete olan çekincelerini vermiş olduğumuz hizmet ile tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Geliştirmeye çok açık bir iş modeline sahibiz. Abonelik paketlerimizi çeşitlendirmek, Türk tasarımcılar ve büyük tesktil şirketleri ile iş birlikleri yapmak hedeflerimiz arasında.  Bu model dünyada bir çok ülkede uygulansa da, en büyük talebi Amerika ve Çin gibi ülkelerde görüyor. Biz de, ilk olarak tüketim alışkanlıkları bizlere yakın olan Doğu Avrupa ülkelerine açılmayı hedefliyoruz.

 

Girişim hayalleri ve planları olan kadınlara neler söylemek istersiniz?

Gözde Atasoy : Türkiye’de melek yatırımcılar ve yatırım fonları çoğunlukla, hâli hazırda belirli bir talep gören girişimleri büyütmek adına destek veriyor.  Biz projemiz henüz fikir aşamasındayken yatırım aldığımızı söyleyebiliriz. Bu anlamda yatırım almayı hedefleyen tüm kadın girişimcilere de, derslerine çok iyi çalışmalarını tavsiye edebiliriz. “Hayır” cevabını duymaktan korkmasınlar. Biz, birinci günden, tüm senaryolara hazırlıklı olduğumuz, 5 senelik dinamik bir iş modeliyle yatırımcılarımızın karşılarını çıktık. Risk analizlerini çok detaylı değerlendirdik.

Gerçekleştirmeyi hayal ettikleri projenin, global örnekleri iyi incelemeleri gerekli ancak yurtdışındaki örnekleri birebir kopyalamak yerine, modeli tüketici alışkanlıklarımıza göre uyarlamaları önemli. İşlerin her zaman planladıkları gibi gitmeyeceğini bilmeleri ve değişime de açık olmaları gerekiyor. Biz “her şey tamam” dediğimiz anda, küresel bir salgın başladı.

Ancak hepsinden önemlisi, projelerine önce kendilerinin çok inanması. Her ikimizde, başarılı bir grafikte ilerleyen kariyerlerimizi noktalayarak, tüm enerjimizi bu işi kanalize ettik. Bize göre, yatırımcılarımızı ikna eden de bu inancımız ve UnoMoi’yi hayata geçirmedeki motivasyonumuz oldu. 

Ege Life | UnoMoi  Gözde Atasoy/Ayşe Kefli

Moda endüstrisi dünyayı en cok kirleten sektörlerin başında geliyor, uno moi nin yola çıkışında bunun en büyük etkenlerden biri oldugunu söylüyorsunuz. Nasıl mümkün olacak bu?

Gözde Atasoy : Sürdürülebilir Moda hızlı moda anlayışına karşı ortaya çıkmış bir akım. İş modelimizin özü sürdürülebilirliğe dayanıyor. Moda endüstrisi, petrol sektörünün ardından, dünyanın en büyük ikinci kirleticisi. Her geçen yıl dünya genelinde satılan giysi miktarı artarken, kıyafetlerin ortalama kullanım süresi ise azalıyor. Bir pamuklu tişört üretebilmek için bile 2700 litre su tüketiliyor. UnoMoi’de amacımız, kıyafetlerin kullanım ömrünü uzatırken, bir yandan da bu hızlı üretime “dur” diyebilmek. Çünkü bugün giymeyi tercih ettiğimiz kıyafetlerin, yarının doğasını koruma gücü var! Kaynaklarımızın tükenmesinin etkilerini artık günlük hayatlarımızda hissetmeye başladığımız bu dönemde, inanıyoruz ki artık herkes, her anlamda daha bilinçli tercihler yapmaya başlayacak.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500