“Uçarken Dinleniyorum”

 |  || “Uçarken Dinleniyorum”
1 Ekim 2010

“Uçarken Dinleniyorum”

  • 1 Ekim 2010
  • 583 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Haber: Işıl ÖZTÜRK

Fotoğraflar: Mehmet Emin AL

Ege Life | “Uçarken Dinleniyorum”“İzmir Ticaret Borsası’nda geleneğin gücünü, VOB’da dönüşümün hızını gördüm. Girdiğim her yeni kapı, bana yeni şeyler öğretti. Bu tecrübe de yarına güvenle bakmayı ve cesur davranmayı beraberinde getirdi”…

Türkiye’nin en eski borsası olan İzmir Ticaret Borsası’nın ilk kadın başkanı ve Türkiye’nin en yeni Borsası Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Işınsu Kestelli okul dönemiyle başladığı iş yaşamında önemli başarılara ulaşmış biri. Hayatındaki kilometre taşlarına kısa bir tanıklığa çıktığımız Kestelli’nin ne zaman dinlendiğini sorduğumda aldığım yanıt ise çok şaşırtıcıydı. Son derece yoğun bir tempo içinde çalışan Kestelli’yi dinlendiren tek şey uçak yolculuklarıymış. Bu yöntemi detaylarıyla dinleyince hak vermeden edemedim. “Telefonum 24 saat açık. Sürekli telefondayım desem yanlış ya da yalan olmaz. Sadece uçak seyahatleri sırasında kapalı kalan telefonum sustuğunda gerçekten dinlendiğimi hissediyorum. Özellikle Uzakdoğu yolculukları 11-12 saat sürüyor. Uçakta beynim dinleniyor”. Kendisine ayırdığı vakitlerde müzikaller ve konserlere gitmekten keyif aldığını anlatan Kestelli’nin uzun vadeli planları arasında ise öyle bir şey var ki desteklememek içten bile değil. Ebeveynsiz çocuklar için “Sevgi evi” kurmak. Bunu mutlaka yapmak istediğini ve gerekli yolları araştırmak istediğini söyleyen Kestelli’nin gelecek planları arasında tarım ve hayvancılık yapmak da var. Pasaport manzaralı ve uğur getirdiğine inandığı fil heykelcikleri ile dolu kendi ofisinde görüştüğümüz Kestelli ile iş hayatından özel yaşamına birçok konuda konuştuk.


'İyilik' ve 'şans' hep yanımdaydı

İzmir Amerikan Koleji mezunu olan ardından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitiren Işınsu Kestelli’den iş hayatından söz etmesini istiyorum. Bu yolculuğa yalnız çıktığını söyleyen Kestelli sözlerini şöyle sürdürüyor; “Öğrenciyken çalışmaya başladığımda babam asistanlık yapmama kızmıştı; “Asgari ücretle çalışmana gerek yok, bırak işi” demişti. Azmettim ve yükseldim. Bazı dönemlerde sıradan işler verildi ama kendimi geliştirmeyi hiç bırakmadım. Özel bir şirketteki iş yaşantımı 1998’de sonlandırdım. Ayrıldıktan kısa süre sonra bir arkadaşımla ortak şirket açtık. İlk dönemleri çok sıkıntılı geçirdik, sonra işler yoluna girdi. Şirketi on yıl yaşattık. Daha sonra ortağıma devrederek 2008’de kendi şirketim Agritrade’i kurdum. Bu yolculukta elbette sıkıntılı zamanlar oldu. Ancak ‘iyilik’ ve ‘şans’ bana hep yardımcı oldu. 1992 yılında İzmir Ticaret Borsası’na çalıştığım kurumu temsilen girdim. Meclis’te ve Yönetim Kurulu’nda verdiğim uzun bir emek döneminden sonra 2009 seçimlerini kazanıp Başkan seçildim. 2007 yılından bu yana da Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın (VOB) Yönetim Kurulu Başkanı’yım’’.

İTB’nin 51 üyesi bulunduğunu ve 49’unun erkek olduğunu belirten Kestelli, bu yıl Yumurtacılar Birliği Başkanı olan Derya Pala’nın katılımı ile kadın sayısının 2’ye çıktığını söylüyor. Yönetim Kurulu’nun uyumlu ve paylaşımcı üyelerden oluştuğunu vurgulayan Kestelli, son derece keyifli ve genç bir ekip olduklarını ifade ediyor.

1991 yılında dünya evine giren Kestelli için 1998 yılı üzüntü ve sevinci birlikte yaşadığı bir yıl olmuş. Mart ayında çalıştığı kurumdan ayrılmış, Temmuz ayında 6 aylık hamileliği sırasında babasını kaybetmiş. Ekim ayında ise oğlu dünyaya gelmiş. Tüm bunları anlatırken, ne kadar zorlu bir yıl geçirdiğini söylüyor ve ‘Ne kadar güçlüymüşüm ki bu olanları göğüslemişim. Şimdi olsa sanki zorlanacakmışım gibi geliyor” diyor.

İş hayatında kadın olmanın ne anlama geldiğini sorduğum Kestelli’den şöyle bir yanıt alıyorum; “Çalışmak, aynı ülkeyi paylaştığınız insanların hayat standardını yukarı taşımaya katkı yapmak çok güzel bir uğraş. İş hayatında kadın olmaktan ziyade, fark gözetmeksizin iş ve aş vermek çok güzel. Türkiye’de tarım dışı kesimde erkek işveren sayısı 1 milyon 81 bin. Kadın işveren sayısı ise 64 bin. Çalışan sayısında özellikle kurumsallaşmış işletmelerde daha bir denge var. Dolayısıyla iş hayatında kadın olmak, tek başına erkekler ordusuyla savaşmak değil elbette. Böyle bir durum yok. Belki kadın aleyhine belli önyargılardan söz edilebilir. Ancak iş yürürken zamanla herkes olması gerektiği noktaya geliyor. Aşırı hırs gibi kötü hasletler kadın-erkek ayrımı yapmıyor. İş dünyasında kadın-erkek demeden iyiler de var, kötüler de. Ben hayatımın hiçbir döneminde kadın olmanın bir ayrıcalığını ya da kötülüğünü görmedim. Hiçbir farklılık hissetmedim”…

Işınsu Kestelli denilince akla gelecek olanları kendisine göre açıklamasını istiyorum, şöyle anlatıyor başkan kendisini; “Çalışma hırsıma, empati yeteneğime ve kendimi geliştirme disiplinime hep güvendim. Detaya sahip çıkmayı öğrendim. Bugün artık yerinde duramama hastalığına yakalandığımı söylüyor çevremdekiler. Yaptığım işleri tutkuyla yapmaya, çalışırken mutlu olmaya alıştım. Ailemin, iyi eğitim başta olmak üzere verdiği destek, çalıştığım kurumların niteliği önümü açtı. İzmir Ticaret Borsası’nda geleneğin gücünü, VOB’da dönüşümün hızını gördüm. Girdiğim her yeni kapı, bana yeni şeyler öğretti. Bu tecrübe de yarına güvenle bakmayı ve cesur davranmayı beraberinde getirdi.”


İki şapkam daha var

Hedefte neler vardı? Bunu da sakin bir dille yanıtlıyor Kestelli; “Şu anda kendi işim dışında iki şapkam daha var. İzmir Ticaret Borsası’nın ilk kadın başkanı olma sorumluluğum ve aynı zamanda Türkiye’nin en yeni borsası Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın başkanlığı. Bu görevler benim için sivil toplum örgütü görevi. Dolayısıyla bu iki kurumu, görev yaptığım süre boyunca geleceğe daha güçlü girecek kurumlar haline getirmek istiyorum.”


Alışveriş yapmayı çok severim

Peki ya Işınsu Kestelli iş dışında neler yapardı? Yapmaktan keyif aldığı şeyler nelerdi? Ne zaman dinlenirdi, konsere gider miydi? Yemek yapar mıydı? Kitap okur muydu? Sporla arası nasıldı? Ya da tüm bunlardan hangisine fırsat bulabiliyordu? Ne zamanlar dinlenirdi? Tüm bunların yanıtını da bir çırpıda verdi Kestelli;

“Yemek yapmayı çok severim. Ama artık yardımcılarımdan rica ediyorum çünkü vaktim yok. Evde sık sık arkadaşlarla dostlarla bir araya geliriz. Bu zamanlarda mutfakta yardımcılarımla çalışırım. Evde çok fazla yemek kitabım var. Kitap okurum. Şu anda 3 tane kitabım var. Birinden sıkılınca ötekine başlıyorum. Konser olarak genellikle müzikhalleri tercih ediyorum. Spor konusunda da evde bir salon yaptık. Bu kış fırsat bulup başlamam gerek. Bir ara plates yapıyordum. Alışverişi çok seviyorum. Gittiğim tüm ülkelerde mutlaka alacak bir şey buluyorum. Tek dinlendiğim yerler uçak yolculukları. Sadece telefonum kapalıyken dinlenebiliyorum. Bu da sadece uçak yolculukları sırasında oluyor. 24 saat telefonum açık kalıyor. Öyle olmak zorunda”…

Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın (VOB) durumunu sorduğumda ise şöyle bir yanıt geliyor; “(VOB), uzun uğraşlardan sonra 4 Şubat 2005 tarihinde faaliyete başladı. Kuruluş amacı, tarımsal enstrümanlar başta olmak üzere, Türk girişimcisinin ihtiyacı olan alanlarda boşluk doldurmak, ülke ekonomisine katkı sağlamaktı. İlk yıl toplam işlem hacmi 3 milyar TL oldu. Şartlar, ilk 5 yılda VOB’un tarım dışı finansal ürünlerde büyümesine neden oldu. Geçen yıl 334 milyar TL işlem hacmine ulaştık. VOB 2010’un ilk yarısında da yüzde 51 büyümeyle 215 milyar TL işlem hacmi yakaladı. Bugün VOB’da 100’e yakın aracı kurum ve banka işlem yapıyor. Hesap sayısı 70 bin civarında.

VOB, geçen yıl dünyanın saygın türev piyasaları çatı organizasyonu Futures Industry Association’a (FIA) üye oldu. 2010 Mayıs sonu itibariyle dünyanın en büyük 24. türev piyasasıyız. VOB 30 endeks kontratı, dünyanın en çok işlem gören kontratlarından biri. Amerikalı bireysel yatırımcıların VOB’da işlem yapabilmesi için ABD’nin vadeli işlem kontratlarını düzenleyen düzenleyici otoritesi CFTC’ye (Commodity Futures Trading Commission) yaptığımız başvuru geçen ay olumlu sonuçlandı. Bu onay, bizim küresel bir türev borsası olma iddiamızı destekleyen bir adım oldu.”


Çiftçimize katkı sağlamalıyız

Bugünlerdeki gündemini soruyorum, yanıtı şöyle oluyor; “İlk olarak Aralık ayında İngiliz Patsystems’le yaptığımız yazılım anlaşmasında önemli mesafe aldık. Bu yeni yazılımla gelecek yılın başında opsiyon sözleşmelerine başlamayı planlıyoruz. Bu, hem piyasalarımızdaki önemli bir boşluğu dolduracak hem de VOB’un işlem hacmine ciddi katkı yapacak. İkinci olarak, İTB öncülüğünde yürütülen lisanslı depoculuk çalışmalarında sona geldik. VOB da ortak oldu. Yer arayışlarımız sürüyor. Başta pamuk olmak üzere VOB’daki tarımsal vadeli kontratları canlandırmak, bu sayede çiftçimize ve ekonomimize katkı sağlamak çok önemli bizim için. Döviz sözleşmelerinde sıkıntı yaratan stopaj ve BSMV kaldırıldı. İhracatçıları VOB’da işlem yapmaya özendirmek için teminatları düşürme kararı aldık. Merkez Bankası Başkanımız başta olmak üzere aklıselim kesimler, kur riskinden korunmak için doğru adresin VOB olduğunu artık daha sık dile getiriyorlar. Bu, iyi bir gelişme. Profesyonel kadromuz, Türk girişimcilerin ve yatırımcıların ihtiyaç duyduğu çeşitli konularda kontrat çıkarmak için çalışıyor. Parite kontratlarını, elektrik ve canlı hayvan kontratlarını üzerinde çalışılan konulara örnek verebilirim.


Politika gereksiz sertleşiyor

Son olarak siyasete ilişkin görüşlerini sorduğum Kestelli, politikanın zaman zaman gereksiz sertleştiğini ve Türkiye’nin artık dünyanın önemli oyuncularından biri haline geldiğini söylüyor ve ekliyor; “Enerjinin Türkiye adına, daha demokratik, daha zengin nasıl oluruz yönünde olması gerektiğini düşünüyorum” …


Işınsu Kestelli kimdir?

1962 yılında Konya’da doğan Işınsu Kestelli, 1981 yılında İzmir Amerikan Kız Lisesi’nden ve 1985 yılında 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. Evli ve bir oğlu olan Kestelli, uluslararası bitkisel yağ sektöründe faaliyet gösteren Agrilink Tarım Ürünleri San ve Tic Ltd. Şirketinin kurucusu ve ortağıdır.

Kasım 1992’de İzmir Ticaret Borsası Nebati Yağlar Meslek Komitesi üyesi olan Işınsu Kestelli, 1995 yılında Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiş, 2003- 2009 yılları arasında İzmir Ticaret Borsası’nda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2009 Şubat ayında İzmir Ticaret Borsası'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmiştir. Kestelli, 2007 Ağustos ayından bu yana da Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Yorumlar

Yorum Yap

500