Topuklu Efe

 |  || Topuklu Efe
1 Ocak 2016

Topuklu Efe

  • 1 Ocak 2016
  • 530 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Erkan Sevinç


Ege Life | Topuklu Efe 

Bu röportaja başlık aramak için hiç zorlanmadım çünkü O Aydın’lıların “Topuklu Efe”si.İki dönem milletvekilliği yaptıktan sonra kentine yerel yönetici olarak daha fazla hizmet edeceğine inanarak 2009 da belediye başkanı olan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu kentinin çehresini değiştirmiş, değiştirmeye de devam ediyor. Yaptıklarını saya saya bitiremeyiz.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu 11 Ağustos 1968'de Aydın / Nazilli doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Nazilli’de tamamlamış. 1988’de Selçuk Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra yurt dışında başarılı çalışmalara imza atarak adından söz ettiriyor. Çerçioğlu, evli ve 2 çocuk annesi. Vizyon sahibi, bugünü kurtarmaktan çok geleceği planlama amacında olan Topuklu Efe’ye merak ettiklerimizi sorduk…


-Şöyle bir belediye sitesine baktım o kadar çok proje var ki…

-Öyle. Bu projeler beni çok heyecanlandırıyor, bir bir bitirdiğimde de manevi tadı hiçbir şeye değişmiyorum. Bunlar arasında Doğal Yaşam Parkı’na çok önem veriyorum. Aydın’a 10 km uzaklıkta 500 dönüm arazi üzerine Doğal Yaşam Parkı yapıyoruz. İzmir Sasalı’dan farklı olacak burası. Şu anda kamulaştırma aşamasındayız. Beni çok heyecanlandıran projelerden biri de DİM/Dünya İş Merkezi.4-5 ay içinde inşaata başlıyoruz. Artık dünyadaki trend bu, biz de bunu gördük ve çalışmalara başladık.


-Aydın Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik anlamında önde gelen belediyelerden

-Her başkanın yol yapmak, bina yapmak, kanalizasyon yapmak olmazsa olmazları zaten Türkiye’de sosyal belediyeciliği en iyi uygulayan belediyelerin başında geliyoruz. Bu konuda çok iddialıyım. Yaşlılar, kadınlar, çocuklar ve engelliler. Sosyal belediyecilik ana görevlerimiz arasında. Muhtaç olan kişiye fakir fukaraya destek veriyoruz. Aydın’da kimse ama hiç kimse aç olarak gece yatağa girmez. Aydın’da hiç kimse soğukta üşümez. Eğer” ben hastayım imkânım yok hastaneye gidemiyorum” derseniz biz sizin evinize geliriz. Bizim kültür merkezlerimiz var. Buralarda her türlü kurslar ve dersler veriliyor. Türkiye’de ilklerden biri olan kültür sanat sokağımızda ve merkezlerimizde kurs alan çocuklarımız, gençlerimiz yeteneklerini sergiliyorlar. Kadınlara çocuklara gençlere yönelik çalışmalarda öncü kentlerdeniz. Önemli olan kentte vatandaşa dokunmak ve kentin önemli sorunlarını hızla çözebilmek.


-Farmason inanın ki ilk kez duyuyorum. Ne anlamda?

-O da sizin işiniz ne anlama geldiğini bulmak. Aydın’ın kent kimliği yoktu.4 yıldır kent bilinci oluşuyor. Kent meydanı olmayan bir kente kent diyebilir misiniz? Aydın’da otopark yoktu. Otogarı yoktu. Belediye binası yoktu. Ulaşım master planı yapılmamıştı. Biz belediyeyi devraldığımızda 88 milyon borç vardı. Şu anda hiçbir kuruma borcumuz yok. O kadar yatırım yapmamıza rağmen mevcut nakit paramız da var. Özel sektör mantığıyla hareket ediyoruz. İyi bir finansman yönetimi yapıyorum. Gelirimizi giderimizi ayarlıyorum. Paranın başında ben duruyorum. Allaha çok şükür bu zamana kadar Aydın halkının parasını çarçur etmedik, etmeyiz de.

* FARMASON: Gerçek hedeflerini ve düşüncelerini saklayan, her yapılan doğru işe karşı çıkan kişi.


-Aydın’da bir yeşil reform da var

-Bir kent meydanlarıyla parklarıyla kenttir. Bir anne yaşadığı mahallede ne ister? Yeşil alan, fitness aletleri, çocuk oyun alanları. Aydın’ın doğu çıkışında Aydın tekstil olarak bilinen bir alan var. Tam 173 dönüm.1000 tane çam ağacı var. Kamulaştırma kararı ile tam kentin ortasında buraya Aydın’ın nefes alabileceği bir park yapıyoruz. Buradaki binalar restore edilecek, fuar alanı, restoranlar, çay bahçeleri, spor alanları olacak.


-Evde bakım hizmetleri dikkatimi çekti

-Evet, 24 saat sağlık ve evde bakım hizmetimiz var. Türkiye’de en uzun yaşam Aydın ilinde. Böyle olunca Alzheimer olgusu da çok fazla. Bakımevi açtık, hemşirelerimiz doktorlarımız hizmet veriyorlar. Yemek fabrikamızda hergün 1800 yemek çıkartıyoruz. Camilerin temizliğini biz yapıyoruz. Aydın Gıda Çarşı'sında yapımı tamamlanan Halk Ekmek Fırınını açtık. Ekmeklerde herhangi bir katkı maddesi yok. Kepek oranı yüksek, tuz oranı düşük. Halk ekmek uygulamasıyla vatandaşlar daha sağlıklı ve ucuz bir şekilde evlerine ekmek götürebiliyorlar.


-Bir de et olayı var

-Ege Et olarak il genelinde 12 şubemiz oldu. Ekonomik hijyenik et temin ediyoruz. Yine bu şubelerimizde süt ve türevleri de satılıyor. Hem üretici kazanıyor hem de halkımız hijyenik ve kesesine uygun ürün alıyor. İzmir’den bile Ege Et’ in şubesini açmamızı isteyenler var.


-Gemi seferleri de başlamış

-Daha önce bir söz vermiştik. Kuşadası merkezden, Güzelçamlı’ya deniz ulaşımını başlatacağımızı söylemiştik. Denizcilik daire başkanlığını kurduk. Vatandaş artık; Güzelçamlı ve Milli Parka sadece karayoluyla gitmek zorunda değil. Güzelçamlı Limanı’ndan Milli Parka kadar otobüs ring seferlerimiz de var. Güzelçamlı Milli Park, ulaşımı ve Milli Park giriş ücreti, ulaşım ücretine dâhil. 130 kişilik kiralık tekne ile seferler yaptık. İleride tekne satın alma yoluna gideceğiz. Yazın Güzelçamlı trafiği yoğun oluyor, insanlar zaman kaybediyor. Geldiklerinde araçlarını park edecek yer bulamıyorlar. Bu ulaşım sayesinde hem kentin trafiği etkilenmiyor hem de keyifli bir yolculuk yapmış oluyoruz.


-Lüks koltuklu bir otobüs durağı ilginç…

-Bunda kent mobilyalarının sanatsal bir objeye dönüştürülmesini amaçladık. Efeler Merkez Adnan Menderes Bulvarında, “Cumhuriyet Dönemi Kadınının Salonu” konsepti ile hayata geçirilen durağın dekorunda kullanılan  koltuk, avize, aplik ve duvar çerçeveleri 1900’lerin başında konut mimarisinde etkili olan Art Nouveau tarzının özelliklerini taşımakta. Kullanılan cansız manken de kıyafet ve aksesuarlarıyla  Cumhuriyet Kadınını temsil ediyor.


-Başarınızın sırrı nedir?

-Başarımın bir sırrı yok herkesin bildiği bir şey. Bir vatandaşın içinde olacaksın. İki çalışmalarınız bilimsel bir temele dayanacak. Üç her yaptığın adımı vatandaşa soracaksın. 7 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Yapacağım her şeyi önce Aydın’lıya sorarım. Bir plan yapmışız ihtiyacı saptamışız ama yine de önce vatandaşa sorarız. Milletvekili olmadan da başkan olmadan da halkın içindeydim. Yine halkın içinde halkla beraberim.


-Sevilmeyen işler de olsa, İşportacılığı kaldırmak gibi

-Benim vatandaşım kaldırımda rahat yürüyemiyorsa yaparım.


-Bayan olmak avantaj mı dezavantaj mı?

-Bayan olmanın dezavantajını görmedim. Kadın belediye başkanlarının çoğalması gerekiyor. Bizler kente bazen belediye başkanı gözüyle, bazen kadın gözüyle, bazen anne gözüyle bakıyoruz. Kenti kadınlar daha çok kullanıyor, kenti yönetenin kadın olması avantaj. Tabii kadınlarımızın da siyasete hevesli olması ve taşın altına elini koyması lazım.


-Spor devam mı?

-Hem iyi bir yelkenci, hem iyi bir kayakçı, hem de iyi bir tenisçiydim ama şimdilerde hafta sonu dâhil her gün 18 saat çalıştığım için sadece yürüyüşle yetiniyorum. Özellikle Aydın’ın köylerinde eşimle yürüyüş yapıyoruz. Böylece hem sporumu yapmış oluyorum, hem de köylülerin dertlerini dinlemiş.


-İşten arta kalan zamanda?

-Televizyonda haber kanallarını izlerim. Kitap okumayı çok seviyorum. Her gün yatmadan yarım saat kitap okurum. Mutfak ve Pazar alışverişini yaparım. Çok güzel bamya, kuru fasulye, pilav ve tarhana çorbası yaptığımı söylerler.


-Burcunuz aslan, Lider burç!

-Liderliğin doğuştan genlerden geldiğini söylüyorlar ama liderlik bir tecrübe işidir. Büyük bir sorunda doğru karar ve hızlı kararlar verebiliyorsanız lidersinizdir. Radikal kararlar alabiliyorsanız lidersinizdir. Siyasette tecrübe çok önemli. Büyükşehir’i yönetmek tecrübe ister.


Yorumlar

Yorum Yap

500