Tolga Öztorun: “HAYVANLAR İLE OLAN YOLCULUĞUM BABAMDAN BANA KALAN ŞAHANE BİR MİRAS”

 |  || Tolga Öztorun:  “HAYVANLAR İLE OLAN YOLCULUĞUM BABAMDAN BANA KALAN ŞAHANE BİR MİRAS”
01 Ekim 2020

Tolga Öztorun: “HAYVANLAR İLE OLAN YOLCULUĞUM BABAMDAN BANA KALAN ŞAHANE BİR MİRAS”

  • 01 Ekim 2020
  • 533 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

Tolga Öztorun:

HAYVANLAR İLE OLAN YOLCULUĞUM BABAMDAN BANA KALAN ŞAHANE BİR MİRAS”

 

Bizlere ismini hayvan aktivisti olarak duyuran Tolga Öztorun, aynı zamanda radyo programcısı, kısa film yönetmeni ve köşe yazarı. Tüm işlerinin tek bir emeli olan, hayvanların sesini duyurmaya çalışan Öztorun ile harika bir söyleyişi gerçekleştirdik.

 


Sizi turizmci, yazar, yönetmen, radyo-TV programcısı ve daha fazlasıyla tanıyoruz. Hepsinin tek ortak noktası “hayvanlar”. Nasıl başladı bu yolculuk?

Aslında hayvanlar ile olan yolculuğum babamdan bana kalan şahane bir miras. Ben daha dört beş yaşındaydım, babam hasta güvercinleri eve getirir, iş yerimizde köpeklere bakardı. Her canlıya eşit saygı duymayı ondan öğrendim ben. Tabii ki zaman içinde ilk köpeğim ile yaşamaya başladıktan sonra her şey daha da netleşti. Bu dünya sadece bizim değil. Tüm canlılar ile yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.

 

Ege Life | Tolga Öztorun:  “HAYVANLAR İLE OLAN YOLCULUĞUM BABAMDAN BANA KALAN ŞAHANE BİR MİRAS”Projelerinizin başarısı aşikâr, sesinizi sanatla birleştirerek insanlara duyuruyorsunuz. Unutamadığınız projelerinizden bahseder misiniz?

Sanırım son yirmi senem hayvan hakları için çalışmakla geçti. Yani yaptıklarımdan birini seçmek öyle zor geliyor ki. Her biri bir hayvana bile dokunduysa, bir insana azıcık ışık tuttuysa ne mutlu bana. 2009 senesinde çektiğim ilk kısa filmim EZBER ve 2014 senesinde yine hayvan haklarına dikkat çekmek için kendimi bir grup arkadaşım ile kendimizi Boğaziçi Köprüsü’ne zincirlemiştik.

Ezber isimli kısa filmim her anlamda bir ilkti. Hayvanlar kullanılmadan hayvan hakları anlatılan onlarca ünlünün gönüllü yer aldığı şahane bir işti. Hâlen ara ara gösterimi oluyor. Geçtiğimiz sene okullarda öğrenciler ile çok izlemiştik. Boğaz Köprüsü eyleminden ise beş sene sonra beraat ettik. Köprü köprü olalı böyle güzel bir sebepten işgal edilmemişti. Yol arkadaşlarıma selam olsun.
 

Ege Life | Tolga Öztorun:  “HAYVANLAR İLE OLAN YOLCULUĞUM BABAMDAN BANA KALAN ŞAHANE BİR MİRAS”


Gelecekte sizi nasıl projelerde göreceğiz?

Yaklaşık bir senedir Yazar arkadaşım Lider Hepgenç ile Sabancı Vakfı için bir çocuk kitabı serisi hazırlıyoruz. Şimdilik on kitap oldu ama yakında artabilir. Hayvan hakları ve ekoloji alanında çocuklara hem öğrenebilecekleri hem de eğlenebilecekleri bir sürdürülebilir kitap serisi hazırladık. Çok yakında okuyucu ile buluşacağız. Hayalimde bu birkaç sene hep çocuk kitapları var. Sürprizler yapmaya devam edeceğim. Belki okullar açılabilir ve bu Covid illetinden kurtulabilirsek yeniden çocuklar ile buluşacağız.

 

GERİ DÖNÜŞLER YAPTIĞIMIZ İŞİN BİZLERE ÖDÜLLERİ OLUYOR”


Hayvan sevgisini çocuklara aşılamak adına yazdığınız çocuk kitaplarınızın geri dönüşleri nasıl oldu?

 

Sanırım bu geri dönüşler yaptığımız işin bizlere ödülleri oluyor. Etkinlik kitaplarımın sonlarında bir mektup sayfası var. Çocuklardan gelen mektupları saklıyorum. Kim bilir belki bir gün yeni bir projeye ışık tutarlar. Başlangıçta bir fareyi sevmeyen çocuklar sonra ona sayfa sayfa sevgi mektupları yazıyorlar. Çocuk ile çalışmanın en güzel yanı bu sonucu net ve kısa sürede görüyorsunuz.

 

“AİLENİZİN PARÇASI OLMAYA HAZIR YÜZLERCE HAYVAN SİZLERİ BARINAKLARDA BEKLİYOR.

 


Hayvan sahiplenmek isteyen bir kişi hangi özelliklere sahip olmalı? Nelere dikkat etmeli sizce?

 

Bu konuda benim söyleyebileceğim çok bir şey yok aslında, yani kitapta yazılmış şekilde bir liste yapmak çok zor. En önemlisi vicdan aslında. Kalbi olan herkes bir şekilde bu hayvanlara yardım edebilir. Öyle düşünüldüğü gibi çok masraflı bir mevzu değil. Ailenizin parçası olmaya hazır yüzlerce hayvan sizleri barınaklarda bekliyor. Neden onların yeni hayatı siz olmayasınız ki?

Okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

 

Günümüzde kimsenin önemsemediği hayvan hakları konusunda bana güzel sayfalarınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500