Tolga Ortancıl: “İZMİR Benim Çocukluğum”

 |  || Tolga Ortancıl: “İZMİR Benim Çocukluğum”
1 Ocak 2020

Tolga Ortancıl: “İZMİR Benim Çocukluğum”

  • 1 Ocak 2020
  • 795 Görüntülenme
  • 0 YORUM

İzmir doğumlu genç ve başarılı oyuncu Tolga Ortancıl ile İzmir’i, oyunculuğu, hayallerini ve deneyimlerini konuştuk. İzmir’in kendisi için çok özel olduğunu söyleyen genç oyuncu, kariyerine İstanbul’da devam ediyor. Oyunculuğu ile İzmirlileri gururlandıran genç yetenek, oyunculukta ulaşmak istediği en büyük hedefin Oscar’ı almak olduğunu söyledi. Bu keyifli sohbetle sizleri baş başa bırakıyoruz…

İzmir doğumlusunuz. İzmir sizin için ne ifade ediyor?

Aldığım her nefeste memleketim olmasına şükrettiğim İzmir, benim için çok ayrı bir yerde. Çocukluğum… Canım her sıkıldığında, bunaldığımda atlayıp gittiğim İzmir. Göçmen bir ailenin çocuğuyum. Babaannem ve dedem 1960’lı yıllarda İzmir’in Çamdibi’ne yerleşmişler. Çamdibi’nde; Arnavutların, Boşnakların, Makedonların ve Türklerin arasında büyüdüm. Benim için çok güzel ve özel bir şehir İzmir.

Ege Life | Tolga Ortancıl: “İZMİR Benim Çocukluğum”

Tiyatroyla ve oyunculukla kaç yaşındayken tanıştınız?

8 yaşında tanıştım. 11 yaşımda da ailemin beni Şehir Tiyatrosu’na yazdırmasıyla çocuk oyunları ile sahneye çıkmaya başladım. O yaştan sonra başka hiçbir meslek düşünmedim. Hep iyi bir oyuncu olabilmek için çabaladım.

Sizce tiyatro mu yoksa sinema mı?

Zor bir soru, tiyatro bambaşka bir sevda ama sinema da harika bir büyü. İkisini de çok seviyorum.

DOĞRU ZAMANDA DOĞRU YERDEYDİM”

Ege Life | Tolga Ortancıl: “İZMİR Benim Çocukluğum”

Elde Var Hayat” dizisiyle ilk TV oyunculuğu deneyiminizi yaşamışsınız. Sizin için nasıl bir his olduğundan bahsedebilir misiniz?

Ben rastlantılara, şansa ve kadere çok inanırım. Elde Var Hayat’ın kadrosunda yer almam tamamen doğru zamanda doğru yerde olmamdan kaynaklanıyordu. Hiç aklımda olmayan bir proje ve hiç aklımda olmayan bir zamandı. Çok mutlu ve çok hırslıydım. İlk kez hayallerim doğrultusunda somut bir adım atmıştım.

HAK EDEN DE VAR ETMEYEN DE”

Siz de genç bir oyuncu olarak günümüz genç kuşak oyuncularını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bulunduğu yeri hak eden yaşıtlarım da var hak etmeyen de. Ama hak etmemeleri de onların suçu değil. Oyunculuk çok popüler bir meslek hâline geldi. Yeteneği olan da olmayan da oyuncu olmak istiyor. Ben hep şunu söylüyorum; “Doktor olmayan adam nasıl ameliyat yapamazsa, oyunculuk eğitimi almayan adam da gerçek bir oyunculuk yapamaz”

Ege Life | Tolga Ortancıl: “İZMİR Benim Çocukluğum”

İZLEYİCİ GÜZEL SURAT DEĞİL, OYUNCULUK GÖRMEK İSTİYOR”

Sizce Türk dizi sektöründe gençlerin daha fazla yer alması bir avantaj mıdır?

Sinema ilk çıktığında bir büyüydü, sonra ülkeler tarafından siyasi propaganda aracı olarak kullanıldı ama 2. Dünya Savaşı’ndan sonra özellikle Amerika tarafından bir sektör hâline getirildi. 1950’li yıllardaki Amerikan Sineması’na baktığımızda o dönemin yakışıklıları James Dean, Marlon Brando gibi isimler görüyoruz başrolde. Amaç çok basit, kadınlara bu filmleri izletebilmek. Günümüzde de bu devam ediyor. Genç erkek ve kızları koyarak canlı bir kitleyi tutabilmek... Ama artık bence bu pek işe yaramıyor. Türk insanı da artık dünya gibi düşünüyor. İzleyici güzel surat değil, oyunculuk görmek istiyor.

KÖTÜ KAHRAMANI OYNAMAK İSTERİM”

Canlandırdığınız karakterler dışında oynamak istediğiniz bir rol var mı? Varsa nedir?

27 yaşındayım ama şu ana kadar oynadığım roller hep 17-18-19 yaş rolleriydi. Ve hep iyi kalpli, tatlı çocuk rolleri… Sakal bıyığı kestiğim anda hemen o yaşlara dönüyorum. Kötü kahramanı oynamayı çok isterim. Kötü karakterler beni daha çok heyecanlandırıyor.

Ege Life | Tolga Ortancıl: “İZMİR Benim Çocukluğum”

Kendinizi en rahat hissettiğiniz rolünüz hangisiydi?

İlk 2 hafta hariç her rolümde kendimi rahat hissederim. Yeni bir ekiple yeni bir yapımla çalışmak ve yeni bir karakter yaratmak en başta insanı biraz geriyor hâliyle; ama sonra hemen alışıyorum.

Usta oyuncularla çalışmak nasıl bir duygu?

Bizim mesleğimizde usta çıraklık ilişkisi çok önemlidir. Kendileriyle aynı set ortamını paylaşmak ya da aynı sahnede oynamak bile emin olun pişmenize olanak sağlayacak adımlardır. Bütün ustalarıma saygı duyuyorum ve bana destek olan herkese teşekkür ediyorum.

BİR DAKİKA BİLE DÜŞÜNMEM”

Yurt dışından oyunculuk teklifi gelse kabul eder misiniz?

Bir dakika düşünmeden kabul ederim. Hayat kısa... Yaşayacağımız bu dar zamanda hayatıma çok büyük deneyimler katmak istiyorum. Keşke şu da olsaydı yerine iyi ki yapmışım demek istiyorum.

Ege Life | Tolga Ortancıl: “İZMİR Benim Çocukluğum”

Hangi yönetmenlerle çalışmak isterdiniz?

Çağan Irmak, Özer Feyzioğlu, Serdar Akar, Mustafa Şevki Doğan, Nuri Bilge Ceylan… Hepsinin çalışma şekillerini ve ortaya çıkardıkları işleri seviyorum.

Oyunculukta ulaşmak istediğiniz en yüksek hedef nedir?

Bir Türk olarak Oscar almak ve bunu ülkem sineması adına yapmak istiyorum.

TARİHİ KİTAPLAR OKUYORUM”

Kitaplarla aranız nasıl? En çok sevdiğiniz kitap ve yazar hangisidir?

Kitap okumayı çok severim. Ama okuduğum kitapları yazarına göre değil içeriğine göre seçerim. En çok okuduğum kitaplar genelde tarihi kitaplar ve romanlardır. Tarihçi Atakan Büyükdağ’ı beğeniyorum.

Ege Life | Tolga Ortancıl: “İZMİR Benim Çocukluğum”

Yemek yapmayı sever misiniz?

Yapabildiğim yemekleri yapmayı severim. Beni zorlayacak yemeklerse o an mutfakta olmaktan nefret ederim.

ANİDEN GELİŞTİ VE HAYALLER GERÇEK OLDU”

Hayalinizi gerçekleştirerek Kadıköy’de “Bizimkiler Ev Yemekleri”ni, daha sonra ise Bodrum’a yerleşerek bir kahvaltı yeri açmışsınız. Öncelikle hayırlı olsun. Bu hayaliniz nasıl başladı, biraz anlatabilir misiniz?

Ben memur çocuğuyum, annem de babam da memurdu. Bu yüzden çocukluk hayalim; zengin olup aileme büyük ve bahçeli bir ev almaktı. Annemin üniversiteden beri ev yemekleri restoranı açmak gibi bir hayali varmış. Ben de olabildiğince ona destek oldum ve Bizimkiler Ev Yemekleri’ni açtık. Bodrum’a kahvaltı olayına gelince yakın arkadaşım İç Mimar Oğuz Alkaya ile Ege’de böyle bir şeyler yapmak istiyorduk. Aniden gelişti ve hayaller gerçek oldu.

Ege Life | Tolga Ortancıl: “İZMİR Benim Çocukluğum”

Bodrum’a yerleşmeye nasıl karar verdiniz? Orada yaz mevsimi dışında da yaşıyor musunuz?

Evet, Bodrum’da kalıyorum şu anda ama bir ayağım hep İstanbul’da. Oyunculuk hayatımda olduğu sürece İstanbul’dan kopmam söz konusu olamaz.

Gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Gelecek planlarım belli; sağlıklı ve mutlu kalabilmek. Gerisi olur zaten. :)

Son olarak Ege Life okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Türkiye’nin en güzel bölgesinde yaşayan güzel hemşerilerime selamlarımı sevgilerimi iletiyorum.

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500