Tezgahtan Ürüne % 100 Organik

 |  || Tezgahtan Ürüne % 100 Organik
1 Ocak 2011

Tezgahtan Ürüne % 100 Organik

  • 1 Ocak 2011
  • 528 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | Tezgahtan Ürüne % 100 OrganikSatılan ürünlerin 4 aşamalı kontrolden geçirildiği ve şüpheli ürünlerin laboratuvarda incelendiği Ekopazar İzmir’de ürünlerin yanısıra sergi alanı da organik.

Pazar bu yönüyle Türkiye’nin ilkleri arasında...


İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde Karşıyaka Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliğinde açılan ekolojik pazarda ürünler, tezgahlardaki yerlerini almadan önce sıkı bir denetimden geçiriliyor. Organik olup olmadıkları kontrol edildikten sonra alana girmesine izin verilen ürünler, bez ya da kağıt ambalajlarda, hiçbir kimyasala maruz kalmamış sağıklı tezgah örtüleri üzerinde tüketiciye ulaşıyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından çok sıkı denetlenen ürünler, ilk olarak “henüz tarladayken” organik sertifikalandırma kuruluşları tarafından inceleniyor ve “organik ürün”  belgesi veriliyor. Ardından “organik ürün” belgesi olsa bile, tüm ürünler Ekopazar İzmir girişinde “karantina bölgesi”ne alınıyorlar ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) uzmanları tarafından kontrolleri yapılıyor. ETO uzmanlarının oluşturduğu komisyon, “karantina bölgesi”nde ürünlerin öncelikle sertifikalarına bakıyor, bilgisayar sisteminde kontrol ediyor ve belgelerinde yer alan ağırlık, tür gibi özelliklerini karşılaştırıyor.

Uzmanlar, kontroller sırasında ürünlerin görünüş, renk ve koku gibi özelliklerini de göz önünde bulundurduktan sonra, bütün şartları yerine getiren üreticilerin ürünleri pazardaki yerlerini alıyor. Denetimler sırasında belgesinde eksik ya da ürününde farklılık- fazlalık bulunan üreticilerin ürünleri ise hiçbir koşulda pazar alanına alınmıyor. Ayrıca belgeleri tam olsa bile incelemeler sırasında “organik olduğundan şüphe duyulan” ürünler pazara alınmıyor ve tahlil için Ege Üniversitesi bünyesindeki Argefar Çevre ve Gıda Analizleri Laboratuvarları’na gönderiliyorlar. Ürünler, hem ulusal hem de uluslararası akreditasyon belgesi sahibi bu laboratuvarlarda gerekli kontrollerden geçiriliyor.


Pazar alanı da organik belgeli


Ekopazar Bostanlı’nın sadece ürünler bazında değil, pazar alanının kendisinin de “organik” olarak tescil edilmesi için çalışmalar başladı. Yetkili organik sertifikalandırma kuruluşu bir yıl süreyle, tüm kurum, kişi ve kuruluşlardan bağımsız olarak Ekopazar Bostanlı’ya gelerek rastgele seçtiği tezgah ve ürünlerden numune alacak ve organik olup olmadıklarını kontrol edecek. Bu rastgele denetimlerde ürünlerin “temiz” çıkması halinde Ekopazar İzmir alanı “organik” tescil edilecek. Böylece ürünlerin yanı sıra pazar alanının kendisi de “organik” belgesi alarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş olacak.

Ekopazar İzmir’de tamamen organik ürünlerin satıldığını ve vatandaşların buradan gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Ekopazar’a gelen ürünler 4 aşamada kontrolden geçiriliyor. Bu kadar sıkı denetim Türkiye’de hiçbir pazar alanında uygulanmıyor. Yakın zamanda Ekopazar İzmir’in pazar alanı da ‘organik’ olarak tescil edilecek ve bu anlamda Türkiye’de ilk olacak” açıklamasını yaptı.

Yorumlar

Yorum Yap

500