Tarihte Ocak Ayı

 |  || Tarihte Ocak Ayı
1 Ocak 2018

Tarihte Ocak Ayı

  • 1 Ocak 2018
  • 516 Görüntülenme
  • 0 YORUMTarihte Ocak Ayı


Her senenin bir öncekinden daha iyi olmasını dileriz ve daha çok şey getirmesini umut ederiz. Ocak ayı, umutların ayıdır esasında. Her yeni başlangıç, yeni bir beyaz sayfa ocak ayı içinde açılır, doldurulmaya başlanır. İnsan, yeni doğan bir bebek gibi heyecanlıdır, yeni doğmuş bu yeni yıl için.
1 Ocak 1929’da Millet Mekteplerimiz açılmıştır. 1967’de ise Anadolu marka ilk Türk otomobili piyasaya çıkmıştır.
Kanuni Sultan Süleyman, Rodos’u 1523 yılının Ocak ayında Osmanlı Devleti topraklarına katmıştır. Müslümanlar 630 yılında Kâbe’yi fethetmiş; Ocak 1299’da Osman Bey, Anadolu Selçuklu Devletinden bağımsız olduğunu ilan ederek, iki yüzyıl sonrasında bir imparatorluk olacak devletin temelini atmıştır.
Ocak 1919’da Antep İşgal Kuvvetleri tarafından işgal edilmiş, 15 Ocak 1919’da Haydarpaşa Garı İngilizler tarafından ele geçirilmiştir. Aynı günlerde Mustafa Kemal Paşa, Albay İsmet (İnönü) ile Anadolu’ya geçme fikrini paylaşmıştır. 6 Ocak 1920’da Mustafa Kemal Atatürk Erzurum’dan milletvekili seçilmiştir. 28 Ocak 1920’da Osmanlı Mebusan Meclisi'nde yapılan gizli oturumda Misak-ı Milli kabul edilmiştir. 20 Ocak 1921’da ilk Anayasamız Teşkilat-ı Esasiye kabul edilmiştir.

18 Ocak 1920’de Amasya Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti bir bildiri yayınlamıştır. “Sevgili topraklarımız için erkeklerimizin yanı başında öleceğiz.”
Milletler Cemiyeti Hatay’ın bağımsızlığını 27 Ocak 1937’de kabul etmiştir.

22 Ocak 1938’de Atatürk, Dr. Nihat Reşat Belger tarafından muayene edilmiş ve ilk kez siroz başlangıcı teşhisi konmuştur.
14 Ocak 1923’te milletimizin annesi Zübeyde Hanım hayatını kaybetmiş, Mustafa Kemal Paşa 27 Ocak 1923’te Karşıyaka’da annesinin mezarını ziyaret edebilmiştir. Bir millet ayağa kalkmaya çalışmaktadır ve Mustafa Kemal Paşa, arkadaşlarıyla birlikte bunun için çabalamaktadır. 26 Ocak Salihli konuşmasında; “Memleketimizi kesin kurtuluşa kavuşturmak için pek kuvvetli ve esaslı önlemler almak gerekir. Bu önlemlerin en önemlisi ve en birincisi ilimdir.” der.
1923 yılında Yunanistan ile Ahali Mübadelesi üzerinde anlaşılmıştır ve yaklaşık dört yıl sürecek bir mübadele dönemi başlamıştır.
12 Ocak 1934; Yunanistan eski başbakanı Venizelos, Mustafa Kemal Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermiştir.
Uluslararası bir festivalde ödül alan ilk Türk filmi olan “Leblebici Horhor Ağa” adlı yapımın çekimleri 1934’te tamamlanmıştır. Filmin yönetmenliğini Muhsin Ertuğrul, senaristliğini ise Nazım Hikmet Ran yapmıştır.17 Ocak 1964 yılında Rauf Denktaş, Kıbrıs’ta federal yönetime gidilmediği takdirde hükümet kurulacağını açıklamıştır. Bundan yıllar sonra 13 Ocak 2012’de hayatını kaybeden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 17 Ocak 2012’de son yolculuğuna uğurlanmıştır.Kurtuluş Savaşı komutanlarımızdan Fahrettin Altay, dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, ünlü oyuncularımız Metin Serezli, İlyas Salman, Eşref Kolçak, ses sanatçımız Semiha Yankı, yakın zamanda kaybettiğimiz milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu, Kuvayı Milliye Destanı’nın şairi ve birçok şiirle bizi buluşturan şairimiz Nazım Hikmet Ran, ocak ayı içinde dünyaya gelmiştir.
Atatürk’ün sesini dinlemeyi çok sevdiği ses sanatçımız Safiye Ayla ile eşi, Atatürk tarafından sanatının çok beğenildiği ud virtüözü Şerif Muhittin Targan, Kurtuluş Savaşı komutanlarımızdan Kazım Karabekir, ünlü şairlerimiz Neyzen Tevfik, Özdemir Asaf, Atatürk’ün kardeşi Makbule Atadan, ocak ayında bize veda etmiştir.

Tasavvufi aşkı en sade işleyen Türk Divan şairi Fuzuli ise, 1556’da hayatını kaybetmiştir.

“Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil.”
Yorumlar

Yorum Yap

500