Su Soley: “Müzikte Samimiyet Çok Önemli”

 |  || Su Soley: “Müzikte Samimiyet Çok Önemli”
1 Şubat 2020

Su Soley: “Müzikte Samimiyet Çok Önemli”

  • 1 Şubat 2020
  • 662 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Canlı, enerji dolu, hikâyesini dizelere oradan da müziğe döken samimi bir şarkıcı: Su Soley. Yepyeni şarkısı Zamansız Aşk’ı müzikseverlerle buluşturan Soley “Şarkının çok özel bir tınısı var” dedi. Soley, ne oldu da geçmiş profesyonel sporcu hayatından müzik yaşamına adım attı? Müzik yaparken kendine neyi dert ediniyor? Hepsi ve daha fazlası güzel sohbetimizde gizli.

Okul öncesi eğitim öğretmenliği mezunusunuz. Ne oldu da müzik yapmaya karar verdiniz?

Tüm hikâye evden başlıyor aslında. Büyüme çağımda evimizde müzik hep yoğun bir şekilde vardı. Evde radyo, kaset veya plaktan neredeyse her zaman bir müzik sesi gelirdi. Hem de geniş bir yelpazede; klasik, pop, R&B, soul, halk müziği gibi pek çok farklı türde… Ayrıca sıklıkla ailem ve arkadaşları da yemek sonrası oturmalarında ud, keman, bağlama gibi enstrümanlarla çalıp söyleyerek müziğe olan ilgimize katkıda bulunmuşlardı bence. Ben de meraklıydım. Karışık kaset çağımızda, radyolardan kasete çekip de tekrar tekrar dinleyerek sözlerini çıkarmaya çalıştığım şarkı çoktur.

Ege Life | Su Soley: “Müzikte Samimiyet Çok Önemli”

Aynı yıllarda gitar ve davul gibi enstrümanlara da merak salarak derslerini aldım ve melodi ve ritim üzerine bakış açılarım genişledi. Kendi kendime mırıldanmak dışında şarkı söyleme kısmıyla pek ilgili olmamış, çok eğilmemiştim aslında. Tanıdığımız çokça insanın da olduğu bir yemekli eğlence organizasyonunda, arkadaşlarımın adeta ittirmesiyle, neredeyse ilk defa mikrofon başına geçişime kadar da profesyonel olarak eğilmemiştim. Devamı artık bu işten kendimi alamamak oldu aslında. ODTÜ'den 2005 yılında mezun olduktan sonra, küçük yaşlardan beri süregelen hayalimi hayata geçirmek için konservatuvar eğitimi alma fikrime konsantre oldum. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal Tiyatro Oyunculuğu’nu kazandım ve taşlar yerine oturdu. İhtiyacım olduğunu düşündüğüm sistemi bulmuş gibiydim ve kendimi İstanbul'a attım. Başlarda çok yorucu ve zordu. Okulum vardı, işim yoktu ve tabii ki İstanbul'da yaşayabilmek için masraf çoktu. Ailemin desteği beni ayakta tuttu ve piyasada tutununcaya kadar da devam etti.

MÜZİĞİM RENGÂRENK”

Farklı tarzlardaki parçaları çok başarılı seslendiriyorsunuz. En çok seslendirmeyi sevdiğiniz müzik tarzı nedir? Sizce, sizi müzikte farklı kılan ne?

Müziğim rengârenk. Yazdığım sözlerin duygusunu taşıyan besteler yapıyorum. Bu besteler, kimi zaman 6/8’lik bir vals olabilirken, kimi zaman da içindeki öfkeyi taşımak için rock olabiliyor. Sahnede de böyleyim. Rengârenk bir repertuvarım var. Gecenin konseptine ve ihtiyacına göre farklı düzenlemeler yapıp pek çok farklı stilde eğlence ve dinlence anlayışına hizmet edebiliyor. Çocukluğumdan itibaren çok çeşitli ve güzel müziğe erişim imkânım oldu. Müziği her hâliyle sevdim. Uygulamalarım da bu yönde oluşuyor. Alternatif müzik, çok büyük çoğunlukla, satın alınmış eserlerle değil, kişilerin kendi özgün çalışmalarıyla oluşan bir yol. En büyük avantajı zaten kendi ifadelerinle kendin olabilmek. Bunun beni farklı kıldığını düşünüyorum.

Ege Life | Su Soley: “Müzikte Samimiyet Çok Önemli”

Bu Yaz” şarkınız en beğenilen şarkılarınızın başında geliyor. Söz yazarken nelerden ilham alıyorsunuz?

“Bu Yaz” herkesin bildiği ve sevdiği bir şarkım. Ben de çok severim, çok farklı bir etkisi olmuştur Bu Yaz’ın. Gerçek hikâyeler ve gerçek duygular her zaman en çok ilham aldığım noktalar olmuştur. Bunlar benim oldukları gibi etrafımdaki insanların hayatından ya da hatıralarından detaylar olabiliyor. Bazen kafamda bir melodi dönüyor ve şiiri sonradan oturtuyorum. Bazen de tam tersi, oluşturduğum bir şiire duygusuna uygun bir beste yapıyorum.

Ege Life | Su Soley: “Müzikte Samimiyet Çok Önemli”

Sizce insanlar müzik yaparken kendilerine neyi dert edinmeli?

İlham kısmı en önemli tarafı aslında, aynı zamanda en zor kısmı. Fakat elbette ki matematiksel olarak dikkat etmemiz gereken, değerlendirmeye almamız gereken yönleri de var. İlhamla tabii ki beste yapılır. Bu biraz da gönlünüze düşeni kâğıda dökmek gibi bir şey. Fakat bir tema seçip, o temanın etrafında dolanarak da yazabilirsiniz. Bu da başka bir tarafı… Her iki ihtimalde de samimiyet önemli. Bunun yanında tabii ki matematiksel bir tarafı da var. Sonuçta müziğin de temeli matematik. Bir sözü bir melodinin üstüne canınızın istediği gibi yerleştiremezsiniz. Sözün de kendi içinde bir matematiği vardır. Dili bozmadan, kelimeleri sündürmeden, duygusunu yitirmeden o sözü ait olduğu melodiye yerleştirmek her zaman kolay olmayabilir, çoğu zaman yoğun uğraş ister. Bu emeği o eserlere vermek gerekir. Doğru prozodiyle yazılmadığı zaman şarkılar ve o sözleri değerini taşıyamıyor maalesef. Bunlara dikkat edilmeli.

Ege Life | Su Soley: “Müzikte Samimiyet Çok Önemli”

SPOR, ZOR DÖNEMLERİME KATKI SAĞLIYOR”

Çok sporcu bir kişiliksiniz. Yüzme, su topu, monopalet, sualtı ragbi dallarında ulusal ve uluslararası müsabakalarda sayısız önemli dereceler aldınız. Bunlardan biraz bahsedebilir misiniz? Nasıl bir dönemdi sizin için?

Çok uzun bir süre hayatım antrenmanlarla geçti. Ev-havuz-okul-havuz-ev; uzun yıllar boyunca günlerim bundan ibaretti. Ortaokulda sabah antrenman yapar ilk derse öyle giderdim; kış vakti saçımdan sular damlayarak derse birkaç defa geç girdiğimde bile öğretmenlerim ses etmezdi, çünkü herkesin gözünden uyku akarken ben metabolizması, uykusu, zihni ve gözleri açılmış olarak dâhil olurdum. Şu an böyle övüne övüne anlattığıma bakmayın, o zaman çok zor gelirdi.

Ege Life | Su Soley: “Müzikte Samimiyet Çok Önemli”

Sabah 05.30’da kalkıp, hızlıca hazırlanıp çıkardım. Canım annem havuza götürür, bırakırdı. Çıkışta da elinde bir tostla karşılar okula bırakır ve işine giderdi. Müsabakalara girmeye başladığımda annem de babam da kardeşim de beni hiç yalnız bırakmadılar. Uzun yıllar lisanslı olarak spor yaptım ve şu andaki zorlu ve yorucu düzenimi bir şekilde yürütebilmemde büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Fakat ailem bu kadar destek olmasa, kendi kendime sporun bu kadar üstüne gider miydim emin değilim. Egzersiz yapmadan kafam pek de rahat etmiyor. Paten ve longboard kayıyorum. Snowboard yapıyorum, havuz-deniz bulduğumda yüzüyorum, tenis oynuyorum. Zaman geçtikçe yeni sporlara merak salıyorum ve fırsat bulduğumda öğrenmeye çalışıyorum. Evde kendi vücut ağırlığımla yaptığım çalışmalar zaten belli bir düzende devam ediyor. Tabi biraz çocukluktan da gelen alışkanlıklarla oluyor bütün bunlar.

Ege Life | Su Soley: “Müzikte Samimiyet Çok Önemli”

18 yaşınızdayken bir kayak kazası yaşadınız ve profesyonel lisanslı hayatınız son buldu. Müzik hayatınıza başlamak için bu üzücü olay bir dönüm noktası oldu diyebilir misiniz?

Aslında evet. Yoğun spor hayatımdan dolayı müzik ilgime ayırabildiğim vakit sınırlıydı. Spor hayatımı sekteye uğratan bir kaza geçirmem ilgimi müziğe daha fazla yoğunlaştırmaya sebep oldu. Devamı artık bu işten kendimi alamamak oldu ve bugünlere kadar geldim.

HER BİRİ OKUL GİBİYDİ”

Uzun yıllar Ajda Pekkan, Teoman, Yalın gibi isimlerin vokalistliğini yaptınız. Daha sonra kendi orkestranızla devam etme kararı aldınız ve konserler verdiniz. Bu kararı vermenizde etkili olan neydi?

Aslında o değerli isimlerde çalışmaya başlamadan çok önce, Ankara’da, kendi ekibimle 2000 senesinde sahne almaya başlamıştım. İstanbul’a gelmeden önce, hali hazırda 6-7 senelik bir solo geçmişim vardı. Zaten solo kariyer planlayarak başlamıştım en başından. İstanbul’a geldikten sonra İstanbul Gelişim Orkestrası, Ajda Pekkan, Teoman ve Yalın ile çalışma şansı yakaladım ve tabii ki bu fırsatları değerlendirdim. Her bir proje dev gibiydi ve her biri birer okuldu adeta. Buralarda kendi projelerim ve sahnelerim için pek çok harika deneyim edinme, o dev sahneleri koklama fırsatım oldu. Bu projelerde yer alırken, bir yandan da solo kariyerim devam etti. Özel gecelerde ve iyi mekânlarda konserler verdim. Yani geri vokalistlikten gelmedim aslında. Başından beri solo kariyerime konsantreydim.

Ege Life | Su Soley: “Müzikte Samimiyet Çok Önemli”

Ağustos 2018’de türkü derlemeleri albümü çıkarttınız. Bunun gibi gelecek projelerinizde neler var?

Bu sürecin ilk çıkışı Drama Köprüsü’nü seslendirmemle gerçekleşti. Benim dedem “Debreli Hasan” ama türküdeki “Debreli Hasan”dan yıllar sonra gerçekten Debre’de yaşamış bir Hasan. Babam bu tarz eserleri seslendirmemi çok istedi ben de büyük bir zevkle okudum. Bir diğer amacım da benden sonraki kuşağa aktararak anonim kültüre katkıda bulunmak istedim. İsimleri şimdilik bende saklı ama her yöreden bir türküye yer vereceğimiz bir albüm istiyorum. Bunun devamı gelecek.

Ege Life | Su Soley: “Müzikte Samimiyet Çok Önemli”

KENDİ HİKÂYEMİ ANLATAN BİR ESER”

Zamansız Aşk projenizden de bahsederek, aldığınız tepkileri anlatabilir misiniz?

Zamansız Aşk, büyüklüğüyle baş edemediği aşkının içinde hapis kalan birinin dilinden bir duadır. Seneler önce çok da yıkık bir anımda yazdığım ve kendi hikâyemi anlatan bir eser. Aldığım tepkiler çok güzel. Bugüne kadar henüz pek olumsuz bir eleştiri almadım. İstisnasız herkes sonundaki rap bölüme bayıldıklarını ifade ettiler. Sound da herkesin hoşuna gitmiş ve bana iyi geldiği kadar herkese de iyi gelmiş gibi görünüyor.

Ege Life | Su Soley: “Müzikte Samimiyet Çok Önemli”

Son olarak Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Röportaj için çok teşekkürler. Sizlere de yolunuzda başarılar ve kolaylıklar diliyorum. Emeğinize sağlık. İzmir’e söylemek istediğim birkaç şey var. Bu sene İzmir'e yeni bir gelişmeyle, taptaze bir mekânda söylemeye geliyoruz. Aralık’tan itibaren açılışında da birlikte olduğumuz VOKAL PLUS’ da belli aralıklarla sahne alacağız. Yani bu sene daha sık görüşeceğiz. :)

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500