Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar

30 Haziran 2017
Arzu DEMİRCİ

Arzu Demirci, 1986 İzmir doğumludur. Eski profesyonel atlet olan Demirci, Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 2011 mezunudur. 2008'de personal trainer olarak eğitmenliğe başlamış ve hala profesyonel olarak spor eğitmenliğine devam etmektedir. Aynı zamanda aktif olarak çeşitli projelerde yer almaktadır.

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar

  • 30 Haziran 2017
  • 630 Görüntülenme
  • YORUM

 

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Dünyada sporun yaygınlaşması, popülasyonun giderek artması kulaktan kulağa dolma bilgilerin yanlışlarını da beraberinde getiriyor. Buna bir de günümüz teknolojisi ile internet üzerinden kolaylıkla ulaşabildiğimiz doğru, yanlış bilgilerin yaygınlaşması sporun hayatımızda öneminin, asıl amacından bizleri uzaklaştırıyor olabilir. Her zaman savunduğumuz sporun vücudumuza uygunluğunu ve sporu ne için yaptığımız sorusunun cevabı çok önemlidir. Yapacağınız spor, beslenme, egzersizin ağırlığı ve şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Bir başkasına iyi gelen spor ya da diyet sizin için doğru olmayabilir. Bu düşüncede kalarak başkalarının ne dediği değil, sizin vücudunuzun ne dediği yani size nasıl geldiği daha doğrudur. Bu ay çok sık karşılaştığımız spor için söylenen ve doğru bilinen yanlışların en başında;


 

-''Ayşe'ye, Fatma'ya çok iyi gelmiş ben de yapmak istiyorum!"

 

Biraz önce de bahsettiğim gibi sizin vücudunuz size özel ve size ait özellikleri var yani trendleri takip etmek bunları tecrübe etmek tabii ki güzel bir şey fakat vücudunuzun buna nasıl tepki verdiği ve sürekli yapabilme olasılığınız daha önemlidir.

 

-"Sporu bırakıldığında kaslar yağa dönüşür!"

 

Ne kas yağın yerine geçer ne de yağ kasın yerine geçebilir! Bilimsel olarak bir açıklaması yoktur. Hedeflerinize en sağlıklı şekilde ulaşmak için kendinize sonucu zaman tanımalısınız. Vücuttaki depolanmış yağları en aza indirebilmek için beslenme büyük önem taşır. Yanlış beslenme düzeniniz devam ettiği sürece yağlarınız vücutta kalmaya devam edebilir.


 

-"Bütün gün bir şey de yemiyorum ama kilo veremiyorum."

 

Gerçekten artık bu fikrin değişmesi gerekir. Beyniniz çok akıllıdır. Siz vücuda az ya da yetersiz besini verdiğinizde kendini korumaya alacaktır. Vücudunuzu aç bıraktığınızda yediğiniz besini yağ olarak depolayıp aç kaldığınızda enerjisini oradan alacaktır. Böylelikle hem aç kalıp hem de yağlarınızdan kurtulamaz olursunuz. Vücudun doğru şekilde çalışması için her vücutta farklılık gösteren miktarda besine ihtiyacı vardır. Kilo veremememiz bundan kaynaklı olup beraberinde bir sürü rahatsızlık getirebilir.


-"Su içmeyi sevmiyorum ve su ihtiyacımı başka içeceklerden karşılıyorum."

 

Böyle bir düşünceyi hiçbir zaman anlayamadığım gibi bir kişinin kendi vücuduna neden bunu yaptığını da anlayamıyorum. Su her canlının hayatta kalabilmesi ve yaşamını sürdürebilmesi için hayati derecede önemli bir içecektir. Yetişkin bir insan vücudunun yaklaşık %60'lık bölümü sudur. Başka bir ifadeyle vücudumuzun üçte ikisi sudur bu yüzden su yaşamamız için çok önemlidir. Başka içeceklerle de yeri doldurulamaz. Yaz aylarında tüketimi daha da fazla olmalıdır.

 

-"Hareket etmek zor geliyor zaten zamanım da yok şu ilacı alsam işe yarar mı?"

 

Artık ilaçlarla yaşamayı bir şey zanneden toplumlar olduk. Ticari mantığı ile çekiciliğini arttırarak hepimizin kafasında ya işe yararsa dedirtiyor insana.

 

Vücut zaten normal işlevinde giderse size sorun çıkarmayacaktır. Kolay yollarla alınacak sonuçlar inanın sonrasında daha büyük zararlar açarak devam edecektir. Vücuda ihtiyacı olan besini ve hareketi yaptığınızda zaten iyi sonuçlar almamanız mümkün değil. Hareket edecek yeriniz ve zamanınız mutlaka vardır ya da olmalıdır. Hareket etmek yaşam kalitenizi arttıracaktır. Sabırlı olun!


-Ne olursa olsun tartıda hafif çıkayım bana yeter! İnce görünen sağlıklıdır!

 

İnce ama sağlıksız olmaktansa, doğru kiloda ve sağlıklı kalmak her zaman daha doğrudur. 34 beden olup duruşunuz bozuksa ya da bu bedene inmek için aslında kendinize bir süre getireceksiniz bu spor olmaktan çıkıp eziyet ve sağlıksız durumdan başka bir şey olmayacaktır.

Her zaman amaçların sonuca ulaşılabilmesi için işinde bilgili kişilerden yardım almak ve mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekir. Beslenme ile ilgili bir sorunuz var ise diyetisyenden yardım almak en doğru yoldur.

 

Sağlıklı ve bol sporlu günler olsun...

 

 

Arzu Demirci

03.07.2017


Yorumlar

Yorum Yap

500