Yaz Geldi Diye Egzersizde Fazlaya Kaçmayın!

01 Haziran 2021
Arzu DEMİRCİ

Arzu Demirci, 1986 İzmir doğumludur. Eski profesyonel atlet olan Demirci, Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 2011 mezunudur. 2008'de personal trainer olarak eğitmenliğe başlamış ve hala profesyonel olarak spor eğitmenliğine devam etmektedir. Aynı zamanda aktif olarak çeşitli projelerde yer almaktadır.

Yaz Geldi Diye Egzersizde Fazlaya Kaçmayın!

  • 01 Haziran 2021
  • 205 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Evlere kapanmayla azalan hareket oranımızı, yazın yaklaşmasıyla ve yasakların biraz azalmasıyla arttırmış olabiliriz. Güzel havaların birçoğumuzda hissettirdiği güzel enerjiyi dışarıda yürüyerek, koşarak, egzersiz yaparak geçiriyor olabiliriz. Üzerine yazın gelmesiyle birlikte yapılan diyetlerin ciddiyeti de artmış olabilir. Her zaman mümkün olduğunca bahsetmeye çalıştığım şey bu aslında. Uzun süreli bakıldığında, ne yapıyor olursak olalım aşırıya kaçıldığında yapılan şeylerin olumsuz sonuçlarını yaşamak kaçınılmaz olur. Bu dönemde aşırı egzersiz yapmak, şok ve uygun olmayan diyetler uzun soluklu olamayacağı gibi vücuda zarar veriyor, vücutta bir hasar bırakıyor olabilir. Bir başkasına iyi gelen şeyler sizin için uygun olmayabilir. Umarım artık bunun biraz da olsa farkına varmışızdır. 

Ege Life | Yaz Geldi Diye Egzersizde Fazlaya Kaçmayın!

Egzersiz yapmak sadece fit görünmek için değil, aynı zamanda sağlıklı yaşam için de gereklidir. Sürekliliği olmalıdır. Havalar ısındı ve yaz geldi diye, aşırı egzersiz yapmak yerine, kendinize uygun olan seviyede ve sürede egzersiz yaparak, yapılan egzersiz yavaş yavaş artırılarak devam edilmelidir. 

Ege Life | Yaz Geldi Diye Egzersizde Fazlaya Kaçmayın!

Her gün yarım saat yürüyüşler yapmak bile hormonal dengeyi düzenlemeye; metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Yürüyüş yapmanın yanında, pilates yaparak, yoga yaparak, bisiklete binerek hareket çeşidini artırabilir ve renklendirebilirsiniz. Böylelikle farklı kas gruplarınızı da çalıştırmış olursunuz.

Ege Life | Yaz Geldi Diye Egzersizde Fazlaya Kaçmayın!

Egzersizde aşırıya kaçıldığında en iyi sinyali aslında vücut verir. Vücudunuzu dinleyin. Bir günde 2 saat boyunca yaptığınız egzersiz, ertesi gün yataktan kalkamamanıza neden oluyorsa, orada bir düşünmek gerek. Ya da bitmek bilmeyen bir eklem, kas ağrısı yaratıyorsa orada da düzeltilmesi gereken şeyler olabilir. Spor yaparken önemli olan, kendimizi ne kadar zorladığımız değil, ne kadar uzun süre ve disiplinli devam edebildiğimiz. Ağrılar vücudun daha fazla zorlanmaması gerektiğinin en belirgin sinyali.

Ege Life | Yaz Geldi Diye Egzersizde Fazlaya Kaçmayın!

Artırılan egzersiz ile birlikte su içme oranınızı da artırmayı ihmal etmeyin! Yeterli miktarda su tüketimi olmazsa kilo verimi zorlaşacağı gibi baş ağrıları, kas ağrıları, bitmeyen yorgunluklar ortaya çıkabilir. Su yaşam için temel bir ihtiyaç olduğu için egzersiz esnasında kaybedilen suyun yerine konulması oldukça önemlidir. Ayrıca su tüketimi ödemin atılmasında da önemli rol oynar. Fakat unutulmamalıdır ki, gereğinden fazla su tüketmek vücudu yorar. Önemli olan fazlaya kaçmamaktı unutmayalım. 

Ege Life | Yaz Geldi Diye Egzersizde Fazlaya Kaçmayın!

Hayatın her alanında en iyi sonuçları elde etmenin yolu dengeli olmaktır. Hareketin bol olduğu sağlıklı, güzel günlere...

 


Yorumlar

Yorum Yap

500