Yaşlandığımız İçin Egzersiz Yapmayı Bırakmıyoruz, Egzersiz Yapmadığımız İçin Yaşlanıyoruz

01 Temmuz 2016
Arzu DEMİRCİ

Arzu Demirci, 1986 İzmir doğumludur. Eski profesyonel atlet olan Demirci, Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 2011 mezunudur. 2008'de personal trainer olarak eğitmenliğe başlamış ve hala profesyonel olarak spor eğitmenliğine devam etmektedir. Aynı zamanda aktif olarak çeşitli projelerde yer almaktadır.

Yaşlandığımız İçin Egzersiz Yapmayı Bırakmıyoruz, Egzersiz Yapmadığımız İçin Yaşlanıyoruz

  • 01 Temmuz 2016
  • 710 Görüntülenme
  • 0 YORUM
"Yaşlandığımız için egzersiz yapmayı bırakmıyoruz, egzersiz yapmadığımız için yaşlanıyoruz.”

Ne güzel söylemiş, sağlık ve spor konusunda önemli çalışmalara imza atmış Dr. Kenneth Cooper. Her zaman hareket etmenin temel nedenini sevdiklerime, öğrencilerime, yakınımda bulunan kişilere, konuşmacı olarak katıldığım yerlerde beni dinleyenlere mümkün olduğunca anlatmaya çalıştım ve buradan yazarak sizlere de ulaşabilmeyi istedim.

Ege Life | Yaşlandığımız İçin Egzersiz Yapmayı Bırakmıyoruz, Egzersiz Yapmadığımız İçin Yaşlanıyoruz

Bir insanın hareket etmesinin önemi, vücudumuz için neden önemli olduğu ve ne kadar yapılması gerektiği ya da hareket eksikliğinden oluşabilecek şeyler; küçük yaşlarda aktarılırsa, ilerleyen yaşlarda hareket etmek eziyet haline gelmeyecektir. Çocuk yaşlarda bu bilince sahip olabilirsek ya da çocuklarımızda bu bilincin oluşmasında yardımcı olabilirsek gerçekten ilerleyen yaşa rağmen vücut formunu koruyabilecektir.


Maalesef birçoğumuz genlerimizden gelen ve önlemini erken yaşlarda almamız gereken birçok rahatsızlık, hastalık, alerjik durumlarla... karşı karşıyayız. Bunların üzerine bir de sağlıklı olmayan beslenme düzeni ve hareketsizlik eklenince olumsuzlukların devamı bitmek bilmez bir hâl alıyor. Bununla birlikte; yapılan bilimsel çalışmalarda, fizyolojinin ve psikolojinin birlikte hareket ettiği gerçeği ortaya koyulmuştur. Buradan şunu anlıyoruz ki, kendimizi fiziksel olarak beğeniyor ve gerekli olanı vücuda verebiliyorsak keyfimiz de yerinde oluyor. Ya da ruh hâlimiz ne kadar keyifli ise hareket etmeyi bir o kadar aksatmıyoruz. Bunların birinde aksaklık oluştuğunda, biri diğerini etkiliyor ve olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Ege Life | Yaşlandığımız İçin Egzersiz Yapmayı Bırakmıyoruz, Egzersiz Yapmadığımız İçin Yaşlanıyoruz

Egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek zaten her insanın yapması gereken bir seydir; çünkü insan vücudunun işleyişi böyledir. Hareket etmek bir seçenek değil, temel bir ihtiyaçtır. Uyumak gibi, nefes almak, su içmek gibi...

Kimse yaşlılığını kötü geçirmek istemez değil mi? Ne fiziksel olarak kötü görünmek isteriz ne de haslıklarla boğuşulan bir dönem geçirmek isteriz. Peki bunun oluşumunu önlemek için ne mi yapmak gerek? Tabii ki insan olmanın temel gereksinimlerinden biri olan egzersizi unutmadan yaşamak gerek!

Ege Life | Yaşlandığımız İçin Egzersiz Yapmayı Bırakmıyoruz, Egzersiz Yapmadığımız İçin Yaşlanıyoruz

Yaşı ilerlemiş bir kişiyi gördüğümüzde dikkatimizi çeken ilk şey dinç olup olmaması olmaz mı? Peki ya biz nasıl görünmek istiyoruz? Nasıl olmak istiyoruz? Bunun oluşumu çocukluk zamanlarına dayanıyor; yani ilerleyen yaşlara olan yatırımımız bu zamanların iyi değerlendirilmesiyle şekil alıyor. Hayat boyu vücudumuza uygun olan hareketi yapmak her birimizin olmazsa olmazı olmalı! Unutmayın ki her vücut, (egzersiz yapamazsak bile) en azından esnemeyi hak eder.

Ege Life | Yaşlandığımız İçin Egzersiz Yapmayı Bırakmıyoruz, Egzersiz Yapmadığımız İçin Yaşlanıyoruz


Gün içinde şu soruları kendimize sorabiliriz:

Kendim için bugün ne yaptım?

Yeterli egzersiz yaptım mı? (Mesela, yeterli adım mı attım mı?) 

Yeterli su tükettim mi?

Uykumu aldım mı?

İyi beslendim mi?

Nefesimi güzel kullanabiliyor muyum?

Her gün kendimize bu soruları sorup, cevaplarına göre hayatımızı devam ettirmemiz farkındalığımızı artıracaktır. Eksikliklerimizi fark edip bunları yeterli seviyelerde tutmak, inanın hayatımızı kolaylaştırıyor olacak. Farkındalıklarımızın olduğu, doğru ölçülerde hareket edeceğimiz güzel günler olsun!


Arzu Demirci

 


Yorumlar

Yorum Yap

500