Neden mi Spor Yapmalıyız?

01 Ağustos 2019
Arzu DEMİRCİ

Arzu Demirci, 1986 İzmir doğumludur. Eski profesyonel atlet olan Demirci, Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 2011 mezunudur. 2008'de personal trainer olarak eğitmenliğe başlamış ve hala profesyonel olarak spor eğitmenliğine devam etmektedir. Aynı zamanda aktif olarak çeşitli projelerde yer almaktadır.

Neden mi Spor Yapmalıyız?

  • 01 Ağustos 2019
  • 782 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Aramızda hayatının bir bölümünde spor yapmış, hatta bu işi oldukça ciddiye almış, istenilen sonuçları ulaşmış ya da vazgeçmişlerimiz vardır diye düşünüyorum. Peki spor yapmanın sürekliliğinin daha önemli olduğunu yani hayatımızın bir parçası olması gerektiğini neden hep unutuyoruz? Sadece fiziksel zindelik sağlıklı bir birey olmak için yeterli değildir. Zihinsel olarak da sağlıklı olmak oldukça önemlidir. Bu ikisi yani zihinsel ve fiziksel durumlar birbirini olumlu- olumsuz etkilemektedir. Ayrıca yapılan bilimsel çalışmalarda, egzersiz yapmanın vücuttaki mutluluk hormonu olan serotonini arttırdığı kanıtlanmıştır ve tüm uzmanlar tarafından kabul edilmektedir. Yani gerçekten de ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’.

Spor yapmak hayatın bir parçası hâline geldiğinde vücudumuzda neler oluyor birlikte bakalım:

Düzenli spor yapmak, strese karşı korur ve duygu durumunu iyileştirir.

Düzenli spor, vücuttaki serotonin, endorfin gibi mutluluk veren hormonların salgılanma düzeyini arttırır. Bu hormonların salınımı ise, depresyon, endişe, stres gibi negatif durum bozukluklarına karşı korur.

Düzenli spor yapmak, bağışıklık sistemi fonksiyonlarını destekler ve güçlendirir. Bu nedenle, düzenli spor yaparken; enfeksiyon hastalıklarına, mide, bağırsak hastalıklarına yakalanma riski ciddi biçimde azalır.

Düzenli spor yapmak, zihinsel etkinlikleri ve beyin fonksiyonlarını destekler. Bu nedenle düzenli spor yapan insanların anlama ve hafıza yetenekleri daha yüksektir. Bu kişiler, diğerlerine göre daha yaratıcı düşünebilir ve problemlere karşı daha pratik çözümler üretebilirler.

Düzenli spor yapmak, uyku problemlerini tümüyle ortadan kaldırır. Çünkü düzenli spor yaptığınızda, gün boyu fiziksel ve zihinsel açıdan aktif olursunuz. Dolayısıyla da yatma vaktiniz geldiğinde, rahatlıkla uykuya dalabilirsiniz. Düzenli spor yapan insanların uykusuzluk sorunu yaşama riski oldukça düşüktür.

Düzenli spor yapmak, kaslara ve eklemlere hem esneklik hem de hareket kabiliyeti kazandırır. Bu nedenle düzenli spor yapan insanlar, sırt, bacak, bel bölgelerindeki ağrılar ve kramplara karşı bedenlerini korumuş olurlar. Yani düzenli spor yaptığınızda, herkesin sıkça şikâyet ettiği bu ağrıları yaşama riski ciddi biçimde azalır ve hayatın her alanında daha aktif biri olabilirsiniz.

Düzenli spor yapmak, vücuttaki toksinlerin daha kolay atılmasını sağlar. Bu da daha hızlı kilo vermek anlamına gelir. Hedef ve ihtiyaçlarınıza bağlı bir program eşliğinde düzenli olarak spor yaptığınızda, kolaylıkla vücuttaki yağ yakımını hızlandırabilir ve kas kütlenizi arttırabilirsiniz.

Düzenli spor yapmak; kişiye sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırır. Çünkü düzenli spor yapan insanlar, buna emek harcadıklarını bilirler ve sağlıksız beslenerek bu emeği ziyan etmek istemezler. Dolayısıyla beslenmelerine de ister istemez özen gösterirler. Bu özen, zamanla bir alışkanlık hâline gelir ve kişi de hayatına sporla birlikte muhteşem bir şey daha katmış olur. Ayrıca düzenli spor yapıyorsanız, sporla aldığınız kalorileri yakabileceğinizi bildiğin için, porsiyonlarınızda daha özgür davranabilirsiniz.

Düzenli spor yapmak, net bir şekilde yaşam kalitesini arttırır. Sporla, vücudunuzda biriken kötü enerjiden kurtulabilir ve mutluluk hormonu salınımını arttırarak enerjini iyiye çevirebilirsiniz. Bu sayede günün her saatinde, hareket edecek enerjiniz mevcut olur.

Düzenli spor yapmak, özgüvenininizin artmasına da yardımcı olur. Düzenli spor yapan kişiler, kendilerini sağlıklı hissederler, fit bir görüntüye sahip olurlar. Bu da onlara istediklerini giyme, istedikleri gibi beslenme özgürlüğü kazandırır. Dolayısıyla da kendilerini her zaman iyi hisseder, kendilerine karşı daha güvenli olurlar ve çevrelerini de bu duruşlarıyla daha çabuk etkilerler.

Düzenli spor yapmak, kişiye her konuda motivasyon kazandırır. Düzenli spor yaptığınızda kendinizi her zaman iyi hissedeceğiniz için, her konuda daha istekli hissedersiniz ve motivasyonunuz her zaman tamdır. Bu devamlı motivasyon sayesinde, giriştiğiniz işlerde her zaman daha başarılı ve gelişim odaklı olabilirsiniz.

Spor yapmaya yani hareket etmeye erken yaşlarda başlamak oldukça önemlidir. Bedeni doğru kullanmayı öğrenmek ne kadar küçük yaşta olursa, o kadar yaşam kalitesini artırır ve yaşam süresini uzatır. Sporun hayatımıza erken yaşlarda girmesi ve hayatımınız bir parçası olması dileğiyle...

 

Arzu Demirci


Yorumlar

Yorum Yap

500