Kontrolün Gücü Pilates!

01 Şubat 2018
Arzu DEMİRCİ

Arzu Demirci, 1986 İzmir doğumludur. Eski profesyonel atlet olan Demirci, Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 2011 mezunudur. 2008'de personal trainer olarak eğitmenliğe başlamış ve hala profesyonel olarak spor eğitmenliğine devam etmektedir. Aynı zamanda aktif olarak çeşitli projelerde yer almaktadır.

Kontrolün Gücü Pilates!

  • 01 Şubat 2018
  • 755 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Kontrolün Gücü Pilates!

Ege Life | Kontrolün Gücü Pilates!


Spora olan ilginin artışı ile spor bilincinin de artması beklenerek, yaygın olan “Pilates sadece kadınlar içindir.” düşüncesinin yanlışlığı fark edilmesi gereklidir.

 

Pilates, yirminci yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş bir fiziksel fitness sistemidir. Pilates metodu, zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için contrology (kontrol bilimi) olarak adlandırılmıştı. Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşan bir egzersiz programıdır. İçinde nefes egzersizi teknikleri de yer almaktadır.Ege Life | Kontrolün Gücü Pilates!

Egzersiz Sistemi

 

Pilateste her bir egzersizin çok kez tekrarı yerine, daha az sayıda tam hareketlerin kontrollü ve belirli bir biçim içinde uygulanması tercih edilir. Joseph Pilates 500 belirli egzersiz tasarlamıştı. Ona göre zihinsel ve fiziksel sağlık birbiri için gerekliydi. Hareketler akıcıydı ve nefes, kontrol ve konsantrasyonla birleştirilmişti. Sonuç; artan esneklik, güç, beden farkındalığı, enerji ve gelişmiş zihinsel konsantrasyon olmaktadır. Pilates, ayrıca daha iyi sonuçlar alabilmek için egzersizinin beş ana aletini de tasarlamıştı. Pilates programında karın, alt sırt ve kaba etler vücudun geri kalanının özgürce hareket etmesi için destekleniyor ve güçlendiriliyor.

 

Pilates uygulayıcıları, eğitimlerinde güç ve esneklik inşa edebilmek için kendi vücut ağırlıklarını kullanmaktadırlar. Bunu yüksek düzeyde kardiyovasküler egzersiz üzerine yoğunlaşmadan gerçekleştirmeyi hedeflerler. Günümüzde pilates pek çok fizyoterapist tarafından rehabilitasyon sürecinin bir parçası olarak kullanılmaktadır.Ege Life | Kontrolün Gücü Pilates!
 

Pilatesin 6 Prensibi

Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak, bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekir.

 

Kontrol: Pilateste kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.Ege Life | Kontrolün Gücü Pilates!

Merkezleme: Pilates metodunda, doğru hareket sanatlarında olduğu gibi merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme, üst bedenin stabilitesini ve esnemeyi, uzamayı sağlar.

 

Akıcı hareket: Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.

 

Kesinlik: Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.Ege Life | Kontrolün Gücü Pilates!
 

Nefes: Nefes alıp verme, panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece, nefes tamamen boşaltılıp, kan temizlenmiş olur.

 

Kesin olan bilgiler doğrultusunda şunu anlamamız gereklidir ki, sizin vücudunuza uygun olan her spor, her egzersiz ve her hareket kadın erkek fark etmeksizin herkes için geçerlidir. Bu kadar güzel, sağlığınıza ve ruhunuza iyi gelecek olan pilates sisteminden, bu anlayışla mahrum kalmayın. :)

 

Yararlanılan Kaynaklar: Wikipedia, pilatesmethodalliance.org, Pilates' Return to Life Through Contrology: Revised Edition for the 21st Century

 

Arzu Demirci

01.02.2018


Yorumlar

Yorum Yap

500