Kilo Verememenizin Diyetinizden Bağımsız 9 Sebebi

SPOR & SAĞLIK | SPOR || Kilo Verememenizin Diyetinizden Bağımsız 9 Sebebi
01 Mayıs 2021

Kilo Verememenizin Diyetinizden Bağımsız 9 Sebebi

  • 01 Mayıs 2021
  • 286 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Etrafımız kilo vermenin kolay yolları hakkında tavsiyeler ve haberlerle çevrilmiş durumda. Bizim vereceğimiz en güzel öneri mutlaka bir uzman desteği almanız. Öncelikli olarak vücudunuzun kilo vermeye ihtiyacı var mı diye düşünmekte de fayda var. Birçok insan kilo vermenin en iyi yolunun aldığınızdan daha fazla kalori yakmak olduğu konusunda hemfikir. Bu diyetisyeninizin size vereceği diyet listesinde de açıkça görünecektir. Ancak vücudunuzun hızlı kilo verme yeteneğini etkileyebilecek birçok başka faktör de var! Sizin için sürpriz gibi görünebilecek birkaç suçluyu derledik. İşte kilo vermenizi yavaşlatan diğer etmenler!

 

Yeterince Uyumuyorsunuz.

Ege Life | Kilo Verememenizin Diyetinizden Bağımsız 9 Sebebi

Yapılan araştırmalara göre günde 7 saatten az uyuyanlar, diğerlerine göre %30 daha hızlı kilo alıyor. Uyku eksikliği, vücudumuzun iştahımızı bize iletme şeklini etkiliyor. Yeterince uyuyamadığımızda enerji seviyemiz önemli ölçüde düşüyor ve vücudumuzun çalışmasını kötü yönde etkiliyor. Her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte uyanmak vücudunuzda pek çok güzel şeye sebep olabilir.

 

Yeterince Su İçmiyorsunuz.

Ege Life | Kilo Verememenizin Diyetinizden Bağımsız 9 Sebebi

Günlük en az 8 bardak su içmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ama çoğumuz bunun neden böyle olduğunu bilmiyoruz. Sadece gün boyunca vücudumuzu susuz bırakmamak ve iştahımızı bastırmakla kalmıyor, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarımızın düzgün çalışmasına da fayda sağlıyor. Susuz kaldığınızda, vücudunuz yaktığından daha fazla yağ depolar. İşte sihirli cümle!

 

Öğün Atlıyorsunuz.

Ege Life | Kilo Verememenizin Diyetinizden Bağımsız 9 Sebebi

Hepimizin hızlı kilo vermek istediğimizde yaptığımız en önemli hatalardan biri de öğün atlamak. Vücudumuzun düzgün çalışması için belirli sayıda kalori ve besin gerekir. Kendimizi aç bıraktığımızda metabolizmamıza gerçekten büyük bir zarar veriyoruz. Vücudumuz açlık sırasında hayatta kalma moduna geçer ve sonra ne yerseniz onu depolar! Gün içinde altı küçük öğün yemeniz, iki büyük yemek yiyip akşam öğününü atlamaktan çok daha faydalıdır.

 

Çok Fazla Kalori İçiyorsunuz.

Ege Life | Kilo Verememenizin Diyetinizden Bağımsız 9 Sebebi

Pek çoğumuz diyet içecekleri içtiğimizde kalori açısından iyi bir şey yaptığımızı düşünüyoruz. Ancak gazlı içeceklerin pek çoğu yapay tatlandırıcılarla doludur ve bunlar sizin olduğunuzdan daha aç hissetmenizi sağlarlar. Sabah kahvenizdeki krema ve şekerde bulunan kalorilerle, akşam yemeğinde tükettiğiniz bir kadeh kırmızı şarapla birleştirdiğinizde, küçük miktarlar birden büyüyebilir.

 

Temel Gıda Gruplarını Atlıyorsunuz.

Ege Life | Kilo Verememenizin Diyetinizden Bağımsız 9 Sebebi

Vücudunuzun optimal düzeyde çalışması için, protein, süt ve yağ gruplarını dengeli bir biçimde tüketmemiz gerekiyor. Diyetiniz bir uzman tarafından hazırlanırsa tüm bu grupları içeren bir denge beslenmesi sağlayabilirsiniz. Vücudunuzun lif ve proteine ihtiyaç duyduğu kadar sağlıklı yağlara da son derece ihtiyaç duymaktadır.

 

Egzersizleri Önemsemiyorsunuz.

Ege Life | Kilo Verememenizin Diyetinizden Bağımsız 9 Sebebi

Yürüyüş, koşu ve kardiyo antrenmanları sadece kilo vermek için değil, kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmak için de harikadır. Ancak kilo vermenin kolay yollarını arıyorsanız, antrenmanlarınıza mutlaka ağırlık çalışmalarını da eklemelisiniz. Kaslarımız yağdan daha fazla kalori yakar. Bu nedenle göbek yağı yakmak isteyen birinin mutlaka karın kası çalışması gerekir!

 

Yemeklerinizi Kendiniz Hazırlamıyorsunuz.

Ege Life | Kilo Verememenizin Diyetinizden Bağımsız 9 Sebebi

Çoğu restoran yemek hazırlarken inanamayacağınız oranda yağ ve tuz kullanır. Ara sıra dışarıda yemek sorun olmasa da öğünlerinizin çoğunun taze yiyeceklerle evinizde hazırlanması her zaman daha sağlıklıdır. Bu şekilde hem porsiyon boyutunu ayarlayabilir hem de kullandığınız malzemeleri kontrol edebilirsiniz.

 

Çok Stres Yapıyorsunuz.

Ege Life | Kilo Verememenizin Diyetinizden Bağımsız 9 Sebebi

Stres kilo vermenin yanı sıra diğer tüm hastalıklar için de son derece kötü bir faktör. Kilo vermeye odaklandıysanız hedefinize ulaşana kadar disiplinli kalmanız oldukça önemlidir. Ancak her bir kilo için stres yapmak vücudunuzun tam tersine çalışmasına sebep olabilir. Stres sadece gece uykularınızı kaçırmaz, stres hormonu olarak bilinen kortizol üretimini de artırır. Bu da vücudunuzun yağ hücrelerini son derece kötü etkiler. Egzersiz yapmanın ve doğru beslenmenin temel amacının sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek olduğunu unutmadan, kilo vermeyi takıntılı hâle asla getirmeyin.

 

Yediklerinizin Listesini Tutmuyorsunuz.

Ege Life | Kilo Verememenizin Diyetinizden Bağımsız 9 Sebebi

Son derece önemsiz zannettiğimiz bu madde aslında hem size hem de diyetisyeninize büyük bir rehber oluyor. Çoğumuz özellikle kendimizi sorumlu tutmadığımız zamanlarda gün boyunca ne yediğimizi hafife alabiliyoruz. Günlük olarak tükettiğimiz her şeyi listelemek, ne kadar kalori tükettiğimiz ve nerede değişiklik yapabileceğimiz konusunda diyetisyenimize ve bize önemli fikirler verebilir. Sindirim sisteminizle ilgili sorunlarınız bu listeler ve spazm dereceleriniz ile son derece kolay tespit edilebilir.

Çeviren ve Derleyen: Damla Maramuroğlu

Kaynak:https://www.ranker.com/list/not-losing-weight/casey-cavanagh?ref=browse_list

 

 

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500