Kas Ağrıları ve Antrenman İlişkisi

SPOR & SAĞLIK | SPOR || Kas Ağrıları ve Antrenman İlişkisi
01 Mart 2020

Kas Ağrıları ve Antrenman İlişkisi

  • 01 Mart 2020
  • 428 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Her antrenmanın sonunda kas ağrılarının oluşması iyi mi yorumlanmalıdır? Ya da yapılan egzersiz sonrasında ağrının oluşmaması, egzersizin kötü yapıldığı anlamına mı gelir? Bu soruların cevabını, öncelikle kendimize şu soruyu sorarak bulmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Yapılan sporu, profesyonel sporcu kimliğinizle mi yapıyorsunuz yoksa sağlıklı bir birey olmak için mi yapıyorsunuz?

 

Bu iki durum arasında oldukça fark vardır.

Ege Life | Kas Ağrıları ve Antrenman İlişkisi

-Profesyonel bir sporcu, kas kuvvetini arttırmak için bu ağrıları belli dönemlerde daha fazla hissederek yıllık antrenman programına göre antrenmanını gerçekleştirir.

Ege Life | Kas Ağrıları ve Antrenman İlişkisi

-Yapılan sporu, yaşam kalitemizi arttırmak için, daha iyi ve sağlıklı görünmek için yapıyorsak, sürekli olarak ağrının oluşması doğru olmayabilir! Sonuçta antrenman programlarının kişinin vücudunun izin verdiği ölçüde ve şiddette yapılması daha uzun soluklu çalışmaya olanak sağlar. Motivasyonu arttırır...

 

Bahsetmeye çalıştığım gibi, kas ağrıları, efor sarf edilen birçok spor dalının yoğunluğu ve şiddetine göre, kişinin vücuduna değişik yoğunluklarda hissiyat vermektedir. Bu hissiyatın şiddeti fitness & bodybuilding dallarında diğerlerine nazaran daha fazladır. Sebebi ise hepimizin tahmin edebileceği gibi kaslara uygulanan tahribattan kaynaklanmaktadır.

Ege Life | Kas Ağrıları ve Antrenman İlişkisi

Birçoğumuzun aklındaki soruların başında;

  • Kas ağrım çok fazla, acaba çok etkili bir antrenman mı yaptım?

  • Kas ağrılarım çok az, acaba etkili olmayan bir antrenman mı yaptım? gibi sorular yer almaktadır.

Bu soruların cevapları kişi üzerinde motivasyon ve spora olan istek duygularını ciddi anlamda etkilemektedir. Sonucunda ise kişide spora devamlılık durumu direkt olarak etkilenmektedir. Çoğu kişinin kas ağrılarını yanlış yorumladığı bir gerçek ve bu yanlış algılanan büyük gerçek uzun vadede olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Kas ağrıları konusunu kafalarda soru işareti kalmaması adına minimal düzeyde inceleyip açıklayalım.

Ege Life | Kas Ağrıları ve Antrenman İlişkisi

Spor esnasında kas fiberlerimiz gerilmekte ve daralmaktadır. Bu işlem uzun süreli gerçekleştiğinde ise fiberlerimiz yavaşça tahribata uğramaktadır. Antrenman sonrasında ise uyguladığımız tahribatın şiddetine göre kas ağrılarımızın olması oldukça normal bir durumdur. Ancak bu ağrının oldukça şiddetli olması her zaman olumlu yorumlanamayacağı gibi ağrının düşük seviyede hissedilmesi de her zaman olumsuz yorumlanamaz. Kişilerin bilmediği durum ise ağrıların çok şiddetli olması durumunun olası sakatlığın bir habercisi olabileceği durumudur. Evet kaslarımıza tahribat vermek, büyümek için şüphesiz gerekli bir durumdur. Ancak verilen bu tahribatın dikkatsizce verilmesi ve gereğinden fazla olması sakatlık durumunu da birlikte getirecektir. Düşük seviyede hissedilen ağrılara gelirsek, bu durumu iki maddeyle açıklayalım;

 

  1. Etkisiz bir antrenman dolayısıyla kasa yeterince tahribat yaşatılamaması

  2. Antrenman oldukça etkili fakat vücudumuz bu seviyeye alışık

Bu iki durumdan da anlaşılabileceği gibi kas ağrılarının düşük olması durumu yorumlanırken hataya düşebilme payı oldukça fazladır.

Kas ağrıları bazı zamanlar kişinin hoşuna gitse de fazla olması sağlık sorunlarını getirebilmekle beraber bir sonraki antrenmanımızda ise performansımızı etkileyebilir. Kas ağrıları ağırlık sporlarında antrenman yapıldığı sürece olacaktır; ancak bu ağrılar kişinin düzenli beslenmesine, yeterli dinlenmesine, yeterli uyku almasına, antrenman esnasında makul oranda ağırlıkla çalışmasına ve doğru formda çalışmasına bağlı olarak kısa sürede geçecektir. Bu durum olası sakatlıkların önüne geçmekle beraber bir sonraki antrenmanımıza bizi etkili bir formda hazırlayacak ve dolaylı olarak uzun vadede gelişimimize etkili olacaktır.

Ege Life | Kas Ağrıları ve Antrenman İlişkisi

Aşırı Yükleme Durumları

Spordan sonra oluşan kas ağrısı günlük aktivitenizi engellemeyecek düzeydeyse ve 48 saati aşmıyorsa normal kabul edilir. Bu süreyi aşıyorsa ve çalıştığınız kası esnetemiyorsanız bir şeyleri yanlış yaptınız demektir. (Delayed Onset Muscle Soreness)

 

Bildiğiniz gibi tekrarlayan setlerde ağırlık çalıştığınız zaman kasta mikro yırtıklar oluşur ve vücut bu yırtıkları onarırken bir daha aynı şeyin yaşanmaması için hipertrofiye uğrar.

Eğer kası üstesinden gelemeyeceği bir strese sokarsanız o bölgede savunma hücreleriniz adeta bir iltihap varmış gibi davranır ve yürüyüşünüzde bile kontrol etmekte zorlanılacak şekilde hayatın temposunu sürdürmekte zorluk yaşanır.

Antrenman Öncesinde ve Sonrasında

Spor öncesi ısınma ve esneme hareketleri oldukça önemlidir. Isınmada ip atlama, koşma, box jump olabilir. Önemli olan kalp ritminizi arttırıp kaslarınıza giden kan akımını arttırmaktır.

Ege Life | Kas Ağrıları ve Antrenman İlişkisi

Antrenman sonrasında esneme, germe hareketleri düzgün yapıldığında sakatlanma riskini büyük oranda azaltmış, bir sonraki antrenman için vücudu hazırlamış olursunuz.

 

Ağır Spor Yapmak Uzun Vadede Her Zaman İnsan Vücudunu Zayıflatan Bir Eylemdir

Profesyonel sporcuların bile karşılaştığı bir durumdur. Sakatlık dereceleri amatörden profesyonel seviyeye çıktıkça artar. Çünkü profesyonel sporcular amatör sporculardan daha fazla vücutlarını zorlarlar. Bu da özellikle tendonların zaman içinde zayıflamasına yol açar.

Mesela bir futbolcunun aşil tendonu hiçbir darbe yokken koşu sırasında bir anda kopabilir. Bunun sebebi uzun süre yapılan profesyonel spor yüzünden tendonların artık zayıflamaya başlaması ve üzerine binen yükü kaldıramamasıdır. Ağır sporun her türlüsü uzun vadede kaslara ve tendonlara zarar verir. İnsanın kas ve iskelet sistemi bu kadar ağır antrenmanları yapacak şekilde evrimleşmemiştir. Bu yüzden ağır antrenmanlar sonrası kaslarda mikro yırtıklar oluşur. Yaşamımızın tamamında daha sağlıklı olmak önceliklerimizin başında gelmelidir. Herkese bilinçli antrenmanlar dilerim...

 

 

Kaynak:Team Shredded Brothers/


Yorumlar

Yorum Yap

500