Uyurken Vücudunuzda Neler Oluyor?

SPOR & SAĞLIK | SAĞLIK || Uyurken Vücudunuzda Neler Oluyor?
01 Ocak 2018

Uyurken Vücudunuzda Neler Oluyor?

  • 01 Ocak 2018
  • 732 Görüntülenme
  • 0 YORUMUyurken Vücudunuzda Neler Oluyor?
Çoğu insan için, "uyku" sözcüğü uzun bir günün ardından huzur ve gevşeme anlamına gelir. Bununla birlikte, bilinçdışı olduğunuz saatler boyunca vücudunuz birçok değişikliğe uğrar. Günün verdiği zararı geri kazanıp yeni güne hazırlanan insan vücudu, sürekli olarak ayrıştırıyor, onarıyor ve canlandırıyor. Bazı sabahlar neden başka bir insan gibi uyandığınızı şimdi daha iyi anlayacaksınız. Bakın muhteşem sistemimiz uyurken neler yapıyor...

1.Anı Dosyalama

Ege Life | Uyurken Vücudunuzda Neler Oluyor?

İnsanlar çok aktif organizmalardır. Anı yaratırken, bir şeyler yaparız, bir yerlere gider ve insanlarla etkileşim kurarız. Hatıralar beynin içinde saklanır. Ancak, kalabalık bir masaüstünde bir dosya bulmaya çalışan herkesin bildiği gibi, kaydedilen şeylerin kolayca erişilemediği ve bulunamadığı durumlarda kayıtlı şeylerin faydası yok. Uyku sırasında, beyin aslında günün olaylarını tekrar ediyor, bunları kategorilere ayırıyor ve depoluyor. Beyin uzun süreli hafıza merkezleridir; ancak her şeyi saklayamıyor, gereksiz anıları atıyor. Önemli uzun vadeli anıların saklanması, insanlarda beynin düzgün şekilde çalışabilmesi için kritik önem taşır. Bunun nedeni, uzun süreli hafızanın aslında sınırsız olmasıdır ve sürekli üzerine eklenebilir, yani bu anıların sizinle birlikte yaşam boyu süreceği anlamına gelir. Çoğu insan, çocukluklarından özel hatıraları çok canlı hatırlayabilir; ancak tam olarak ne yaptıklarını hatırlamakta daha zorlanır. Kişiler hafızalarına pek çok oyunu oynama, spor yapma ve benzeri aktiviteler için fazlalıkla ihtiyaç duyar. Bu bellek pekiştirmesinin çoğu, uykunun en derin kısımlarından biri olan yavaş dalga uykusunda gerçekleşir. Zihin REM (hızlı göz hareketi) uykusuna geçerken, beyin daha sonra hızla hatırlamak için kritik anıları derler.

2. Kan Basıncı ve Vücut Sıcaklığınızın Düşmesi


Ege Life | Uyurken Vücudunuzda Neler Oluyor?

Uykuya dalmadan yaklaşık 30 dakika önce beyin, vücut sıcaklığını düşürmeye başlar. Bu, metabolizmanızı, aç kalmadan saatlerce uyuyabileceğiniz noktaya getirmek için yapılır. Sonuç olarak, kalp atış hızı ve kan basıncı da düşer. Uykuya dalmadan önce vücut sıcaklığınız 1.1 °C düşer, yani 35.6° C’den yaklaşık 34.6 ° C'ye düşer. Bu ısı, “hipotermi”nin bir derece üstündedir. Uyku sırasında vücudunuzun da daha az enerjiye ihtiyacı vardır, bu yüzden uykuya dalarken donma tehlikesiyle karşı karşıya kalmazsınız. Uyandığınızda, tansiyonunuz ve kalp atış hızınız, enerjiye olan talebi karşılamak için hızla yükselir. Ancak kısa bir süre için, dengesizlik meydana gelir ve bu da halı desenlerini seyretmek gibi herkesçe tecrübe edilmiş bulanık düşünceye neden olur.

3.Uyku Felci


Ege Life | Uyurken Vücudunuzda Neler Oluyor?

Mutlaka bir gece kâbus görmüş ve bu kâbusta koşamadığınızı ya da çığlık bile atamadığınızı fark etmişsinizdir. Bu korkunç bir şey gibi hissettirmesine rağmen bilimsel olarak adı uyku felcidir ve gördüğünüz rüyaları canlandırmanıza engel olur. (ki bu iyi bir şeydir) Rüya gördüğümüz REM uykusu sırasında beyin, nörotransmitterleri ve kaslardaki reseptörleri bloke ederek sizi bir anlamda felç eder. Bunu uyandığınız ilk an hissedebilirsiniz. Bilinciniz yerindedir ancak hiç hareket edemezsiniz. Geçici bir durum olduğunu ve rüyalarınızda yaptıklarınızı gerçek hayata geçirmenizin önüne geçmek için inanılmaz vücudumuzun bir ürünü olduğunu söylemeden geçmeyelim.

4.EsnemeEge Life | Uyurken Vücudunuzda Neler Oluyor?

Gün boyunca, yerçekimi nedeniyle omurgaya aşağıya doğru basınç uygulanır ve omurga sıkışır. Sonuç olarak, sıvı omurga disklerinizden dışarı akar ve aslında günün sonuna kadar 1 santimetre kadar küçülürsünüz. Benzer şekilde, sırtınız tüm bu basınçtan kurtulduğunda, sıvının eklem bağlantılarına geri verilmesine izin verilir ve vücudun 1 santimetre kadar kadar uzatılmasına izin verilir. Bu yükseklik farkı yetişkinler için önemli değilse de baskı eksikliği çocuk ve ergenlerin uyurken büyümelerini sağlıyor. Aslında yalnızca uyurken büyüyebiliriz. Bu hem yatayken omurgadan çıkarılan bacaklardan hem de uyurken salınan büyüme hormonlarından kaynaklanmaktadır.

5.Uyurgezerlik


Ege Life | Uyurken Vücudunuzda Neler Oluyor?

Herkes uyurgezer değilse de, genel popülasyondan (yaklaşık yüzde 30'u) yeterince insan en az bir kez uyurgezerlik yaptı. Uyurgezerlik, teknik olarak uyku bozukluğudur. Beyin, yarı-bilinçsiz bir durumda olup, yataktan çıkmak, mutfağa gitmek, hatta araba sürmek gibi karmaşık görevleri yerine getirir. Açıkçası, bu çok tehlikeli olabilir. Ancak uyurgezerlik özellikle çocuklarda oldukça yaygındır. Araştırmalar genetik olabileceğini gösteriyor, ancak bilim adamları hala insanların uyurgezer olabileceğinden emin değil. Uyurgezerlik genellikle yavaş dalga uykusu sırasında ortaya çıkar ve beynin günün hatıralarını işlemekle meşgul olduğu anlamına gelir. Bu durum, bu uyuşturulmuş durumda bir uyurgezerin kısa süreli belleğinin çok aktif olmadığını açıklayabilir. Aslında, söz konusu kişinin, sabah uyandığında gece yaptıklarını asla hatırlamayacaktır.

6.Beyin Daha Fazla Enerji Tüketir


Ege Life | Uyurken Vücudunuzda Neler Oluyor?

Uyanıkken üretilen enerjinin büyük kısmı (yaklaşık yüzde 80) hareket, nefes alma ve konuşma gibi çeşitli fiziksel aktiviteler tarafından kullanılır. Uyurken bu enerji açıkça kullanılmıyor ve "enerji fazlalığı" beyne yönlendiriliyor. Bu, beynin enerji tüketiminin REM gibi uykunun belirli evrelerinde uyanıkken olduğundan daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Bu enerji, sinirsel bağlantılar oluşturma, güçlendirme ve atık ürünlerin kaldırılması gibi, uyanıkken yapılamayan görevler tamamlanırken kullanılır. Beyin, gün boyunca karar verme gibi daha acil ve enerjiye aç görevleri gerçekleştirmekle meşgulken bu diğer faaliyetlerin gerçekleşmesi ve beynin temizlenmesi için uyku esnasında oldukça fazla boş zamanı vardır.

7.Kilo Verme


Ege Life | Uyurken Vücudunuzda Neler Oluyor?

Aniden çok susadığınızı fark edip uyandığınız olmuştur. Bunun nedeni vücudunuzun uyurken bolca su kaybetmesi olabilir. Bununla ilgili biraz düşünün; akciğerlerinizdeki havanın sıcaklığı yaklaşık 36,7 °C derecedir ve nemle doludur. Çoğu insanın odası olması gereken 36.7 °C derece sıcaklıktan çok daha soğuk olduğundan, vücudunuz soğurken nem atma ihtiyacı duyar. Kaybettiğiniz suyun miktarı nefes başına yalnızca 0.02 gram olsa da gece boyunca 0.5 kilogram kaybetmeniz mümkün. Karbondioksitin de benzer ancak daha az etkisi vardır. Herkes, oksijenle nefes aldığınızı (iki atom) ve karbondioksitten (üç atom) nefes verdiğimizi bilir. İçeri girenden daha fazla atom çıktığında, nefesinizi her verdiğinizde son derece küçük miktarda kütle kaybolur. Ancak, aldığınız her nefeste yaklaşık bir milyar trilyon karbon atomu vardır, bu nedenle yaklaşık 0,7 kilogram kadar her gece kilo kaybetmeniz mümkündür.8.Hücre Yenileme


Ege Life | Uyurken Vücudunuzda Neler Oluyor?

Uyanık olduğunuz saatler boyunca beyin ve vücudun tüm hücreleri boyunca toksinler ve diğer atık ürünler birikir. Uykudayken vücudunuzun geri kalanı kapanır, beyniniz çalışmaya başlar. Esasen, beyin, omurilik sıvısının omurganızdan beyninize akmasına, dokuların durulanmasına ve tüm toksinlerin atılmasına izin veren bir valf açar. Bu süreç, hücresel solunum olarak bilinen daha geniş bir çevrimin parçasıdır. Hücrelere besin maddelerinden enerji kazandıran ve vücudu devam ettiren reaksiyonlardır. Geceleri çıkartılan toksinler vücudun artıklarıdır. Bu temizlik vücuda yayılırken, yeterli uyuma önemlidir. Yetersiz uykunun etkileri buna en çok ihtiyaç duyan beyinde en belirgindir. Uykuda yenilenemeyen, temizlenemeyen hücrelerden geride kalan artıklar uzun bir geceden sonra sık sık berbat hissetmenizin ana nedenlerinden biridir.

9.Rüyalar

Ege Life | Uyurken Vücudunuzda Neler Oluyor?

Rüyaları nasıl unutabiliriz? Onlar hayatın o kadar sıradan ama önemli bir parçasıdır ki ve yine de bilim adamları hâlâ onlar hakkında neredeyse hiçbir şey anlamıyorlar. Peki, neden rüya görürüz? Eğer bir adım geri çekilir ve düşünürsek, hayaller oldukça tuhaftır. Vücudunuzun bilinçsizce uyuduğu her gece, beyniniz yalnızca kafanızda var olan ama gerçek olduğunu düşündüğünüz hayali bir gerçekliği uyandırır. Uyandığınızda, hemen hemen hepsi hafızanızdan kaybolur. Ne kadar tuhaf olsa da rüyalar, diş fırçalama ya da çalışmaya benzer bir yaşam gerçeği olarak kabul edilir. Gerçek rüyalar, REM uykusu sırasında ve bol miktarda faaliyetin arasında ortaya çıkar; uzun süreli hafıza güçlendirme, toksinleri yıkama, hücre yenileme çalışmalarının arttırılması vb. Bu da rüyalar hakkında çok az şey bildiğimizi bir kez daha gösterir. Rüyaların nedeni üzerine spekülasyonlar, en azından eski Yunanlılara ve Mısırlılara kadar uzanan on binlerce yıllık, insanlığın hayranlık uyandırıcı bir unsurudur. MRI tarayıcılarından EEG detektörlerine kadar modern teknolojinin kullanımına rağmen bu gizemli deneyimlerin kökeni ve amacı hakkındaki kuramlar en azından şimdilik teorik kalacaktır.


Çeviren ve Hazırlayan: Damla Kılınç

Kaynak: www.listverse.comYorumlar

Yorum Yap

500