Panik Atak

01 Ekim 2017

Panik Atak

  • 01 Ekim 2017
  • 616 Görüntülenme
  • 0 YORUM


PANİK ATAK

Ege Life | Panik Atak

Panik atak, çağımızın giderek yaygınlaşan bir hastalığı. Günümüzde modern yaşamın bireylerde yol açtığı stresler, gerginlikler ve yaşamın daha karmaşık hale gelmesi panik atağa zemin hazırlıyor. Peki, nedir bu panik atak? Ansızın herhangi bir yerde beklemedik şekilde ortaya çıkan yoğun kaygı, bunaltı, korku, sıkıntı karşımı nöbetlere, "panik atak" deniliyor.


Belirtileri:

-Kalp çarpıntısı

-Göğüste bası ve sıkışma hissi

-Nefes alamama veya derin nefes ihtiyacı

-Mide kasılması, kramplar, karında şişlik ve gaz oluşumu

-Sebepsiz bir şey olacakmışçasına ani korkular

-Terleme

-Ellerde ayaklarda istemsiz boşalmalar ve uyuşma

-Farklı bir dünya âleminde yaşıyormuş gibi hissetme, bir sis perdesinin arkasından bakıyormuş hissi.

-Üşüme ürperme ve ateş basma hissi.

Ege Life | Panik Atak

Panik atak aniden, ortada herhangi bir sebep yokken başlayabilir ve her yerde ortaya çıkabilir. Kişi ani bir çarpıntı hissi, baş dönmesi, baş ağrısı, dizlerinin bağı çözülmesi gibi şikayetler tarif edebilir. Bunun neticesinde bayılmaktan korkarlar ve ölüm korkusu gelişir. Kendi bedenleri üstündeki kontrolü kaybetmekten çekinirler.

Panik atak sırasında kişi kalp çarpıntısı olduğu için kalp krizi geçiriyorum diye düşünebilir; hatta buna inanır. Bir an önce yardım almak ister ve hastaneye gider. Zaman içinde bu korkular arttıkça artık hastalar yalnız başına sokağa dahi çıkamazlar. Oysa hastaneye ulaşınca ya da doktoru görünce herhangi bir tedaviye gerek olmadan geçen panik nöbetler vardır.


Nedenleri:

Ege Life | Panik Atak

-Panik atağa yol açan faktörler arasında:

-Stres

-Çok miktarda kafeinli içecekler tüketilmesi

-Panik bozukluk hastalığı

-Depresyon

-Sara hastalığı

-Tiroid ve paratroid bezi hastalıkları

-Takıntılı kişilik

-Doğumdan sonra tiroid hormonunda bozulma

-Adet öncesi sendromu


Stres, panik atağa yol açan nedenler arasında birinci sırada yer alıyor. Bir kişi sürekli stres ve korku ile yaşadığında vücut kimyası değişir. Vücut gerilim kimyasalları üretmeye başlar. Günümüzde stres, toplumun büyük bir kesimini etkilediğinden insanların çoğu strese bağlı panik atak tehlikesiyle karşı karşıya kalıtyor.

Ege Life | Panik Atak

Stres, içsel veya dışsal faktörlerle ortaya çıkar. Dışsal faktörler iş yerinde ya da özel yaşamda süre gelen problemler olabilir. Ancak içsel faktörler çoğunlukla kişinin kendisi ile ilgilidir.


Panik bozukluklarla beraber eş zamanlı görülen bozukluklar: psikolojik ve psikiyatrik depresyon %40–50, agorafobi %50–70, yalnız kalmak, kalabalığa girememek, uçak, asansör, otobüs, tünel, tiyatro gibi yerlerde duyulan korku %10–15, bedensel yakınmalar %6–8, hastalık hastalığı %20–30, depresyon ya da tam tersi coşma nöbetleri %12, kişilik bozuklukları %40, aşırı kaygı %15–20 oranlarında değişiyor.

Ege Life | Panik Atak

Panik Atak Geçiren Birine Nasıl Davranmalıyız?


Panik atak geçiren birine yardım ederken, öncelikle o kişinin panik atak geçirip geçirmediğinden emin olmalıyız. Panik atak geçirdiğinden eminsek kişiyi rahat olabileceği ve etrafında onunla ilgilenen çok fazla kimsenin olmadığı bir yere götürüp olabildiğince sakin ve serinkanlı davranmalısını. Kişi o anda çok kötü bir şey olduğunu ve öleceğini sanır. Bunun geçici olduğunu, 10–15 dk. içinde normale döneceğini, sakinleşirse daha çabuk iyileşeceğini telkin ederek nefes egzersizi yapmasını sağlamak çok yerinde ve rahatlatıcı olacak.


Tedavi:


-Psikoterapi

-İlaç kullanımı

-Yüksek motivasyon

-Gevşeme teknikleri

-Nefes egzersizleri

-Spor ve egzersiz

-Biofeedback

-Korkunun üstüne gitme teknikleri

-Grup terapisi


Panik atak bir hastalık kabul edilse de özünde kişinin duygu ve düşüncelerinin yönetimi kaybetmesidir. Duygu ve düşüncelerinizi yönetmeyi öğrenirseniz, sorunu da çözmüş olursunuz.Panik atak tedavisi mümkün bir hastalıktır. Tedavide asıl önemli nokta panik atağın nasıl durdurulması gerektiğinin öğrenilmesidir. Oluşan kısır döngü mutlak kırılmalıdır.

Ege Life | Panik Atak

Panik atak tedavisinde en büyük sorun hastanın fiziksel bir rahatsızlığı olduğuna inanması ve bu nedenle psikolojik desteği geç aramasıdır. Tedavi mutlak bir psikiyatrist ve psikolog desteğinde çok yönlü bir şekilde yapılmalıdır.


Son yıllarda uygulanmaya başlanan NLP tedavisi başarılı sonuçlar vermektedir. Açılımı "Neuro Linguistic Programming" yani sinir sistemimizi iletişim kanallarımızı kullanarak proglamlamak anlamına gelir. NLP panik atak ya da diğer pek çok düşünce kaynaklı rahatsızlığa farklı bir bakış açısı ile yaklaşır. İnsanları sağlıklı düşünmelerini duyguların kontrol etmelerini ve bu değişimin kalıcı bir hale getirilmesini sağlayabilir.


Panik atağınız varsa;

-Hastalığınızla ilgili ayrıntılı bilgi edinin.

-Spor yapın.

-Sağlıklı beslenin.

-Zevk aldığınız şeyleri belirleyin ve bir hobi edinin.

-Nefes ve gevşeme egzersizleri öğrenin ve düzenli olarak yapın.

-Kendinizi dinlemekten vazgeçin.

-Kendinize sürekli olumlu düşünce kalıpları belirleyin ve telkin verin.

-En önemlisi çevrenizde stres yaratan size sıkıntı veren olaylardan ve ortamlardan uzak durun.

Unutmayın anahtar sizin elinizde hayatınızı cehenneme çeviren bu hastalığın tedavisi mümkün.

Yorumlar

Yorum Yap

500