Kışın Da Sağlığın Yerinde Olsun!

01 Ocak 2017
Arzu DEMİRCİ

Arzu Demirci, 1986 İzmir doğumludur. Eski profesyonel atlet olan Demirci, Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 2011 mezunudur. 2008'de personal trainer olarak eğitmenliğe başlamış ve hala profesyonel olarak spor eğitmenliğine devam etmektedir. Aynı zamanda aktif olarak çeşitli projelerde yer almaktadır.

Kışın Da Sağlığın Yerinde Olsun!

  • 01 Ocak 2017
  • 533 Görüntülenme
  • 0 YORUM
Kışın Da Sağlığın Yerinde Olsun!

 

Yazın güneşin vermiş olduğu güzel enerji ile en ince kıyafetleri üzerimize geçirip hareket etmek için daha çok alan yaratabiliyoruz. Açık alanda yapılan yürüyüş, koşu, yüzme… Hava güzelken gündelik  işlerimizi yaparken bile daha fazla hareket ediyoruz, mesela bir yere giderken arabayla gitmek yerine yürümeyi tercih edebiliyoruz. Daha fit görünmek için hem beslenmemize dikkat ediyor, hem de spor yapmak için gösterdiğimiz çabayı arttırıyoruz.

Kışla gelen soğuk hava, kimimize göre güzel, kimimize göre sevimsiz olabilir. Fakat bir şey hepimiz için kesin ki; soğuk hava bizi daha az hareket etmeye, ya da en iyi ihtimalle kapalı alanda spor yapmaya yönlendiriyor. Kış sporlarına olan ilgi giderek artıyor fakat sık yapılamadığından ötürü sürekli hareket etmek isteyenleri de sınırlıyor.

Kış aylarında birçok rahatsızlık da artış gösterir. Eklem ağrıları, baş ağrıları, grip, gerginlik gibi durumlarla sık sık karşılaşırız. Hava şartlarından dolayı mümkün olduğunca kapalı alanları tercih etmemiz, az hareket edebiliyor olmamız da bu durumu tetikler ve rahatsızlıklara neden olur, bu kısır döngü bu şekilde devam eder. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında öncelikli olan konu sizin sağlığınızdır. Dolayısıyla yapacağınız egzersiz de sizin bünyenize uygun olmalıdır. Kilo kontrolü sağlamak için kapalı alanlarda yapacağınız egzersizlerde, hareketlerinize daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Çok karşılaştığımız bir durumu örnek verecek olursak; eklem ağrıları olan kişilerin aerobik, zumba, spinning gibi hoplama zıplama hareketleri içeren egzersizlerden kaçınmaları gerekir. Ağrı problemi olan kişilerin bu dönemde daha yavaş ve sert hareketler içermeyen egzersizleri tercih etmeliler. 

Su içmek kış aylarında ne yazık ki daha fazla unutulan bir şey. Sürekli baş ağrısı yaşayan kişilerde susuzluğun da etkisi vardır. Spor yapan kişilerde vücut direnci yüksek olduğundan, hareket etmeyen insanlara göre bu sorunlarla karşılaşma olasılıkları daha düşüktür. Bu soğuk havalarda güçlü bir vücut direncine sahip olmamız daha fazla önem taşır. Kış aylarında hava şartları kasları daha gerginleştirdiği için vücudumuz esneme hareketlerine, yani rahatlamaya daha çok ihtiyaç duyar. Dolayısıyla dışarıda yapılan spordan önce, zaten her zaman yapılması gereken esneme hareketleri, soğuk havalarda daha da özen gösterilerek yapılmalıdır. Yapacağımız spor yürüyüş bile olsa esneme hareketlerini es geçmemeliyiz. Bunun dışında akşam yatmadan önce yapacağımız esneme hareketleri de, kan dolaşımımızı ve vücudumuzu rahatlatacaktır ve iyi bir uyku çekmemize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sabah kalktığımızda yapacağımız esneme hareketleri de, güne iyi başlamaya yardımcı olacak, yapacağımız işlerde daha rahat hareket edebilmemizi sağlayacaktır. 

Hareket etmek her zaman bir yaşam  şekli olmalıdır. Ağrılar, vücudumuzun bize yolunda olmayan bir şeylerin olduğunu bildirme şeklidir. Bu yüzden bedeninizin verdiği sinyalleri mutlaka önemseyerek ağrı ya da problemlerinizi, konunun uzman hekimine danışmayı ihmal etmeyin... Ayrıca unutmayın ki; sporda yapacağınız tüm hareketler size uygun olarak belirlenmelidir. İyi beslenme yaşam tarzımızı nasıl iyi yönde etkiliyorsa, kaliteli uyku ve su ihtiyacının karşılanması da yaşam kalitenizi arttıracaktır. 
Yaşam kalitemizi arttırmak bizim elimizde! Spor her zaman sizinle olsun...

Arzu Demirci

01.01.2017


Yorumlar

Yorum Yap

500