Hap Adam “Bilinçsiz Antibiyotik Kullanma” Dedi…

03 Ocak 2017

Hap Adam “Bilinçsiz Antibiyotik Kullanma” Dedi…

  • 03 Ocak 2017
  • 520 Görüntülenme
  • 0 YORUM

HAP ADAM “BİLİNÇSİZ ANTİBİYOTİK KULLANMA” DEDİ…

14-18 Kasım Akılcı İlaç Haftası’nda Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı tüm sağlık tesislerinde akılcı ilaç kullanımına karşı Hap Adam ile farkındalık yaratıldı.


İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde başlatılan, İzmir Kuzey KHB Tıbbi Hizmetler Başkanlığı tarafından hayata geçirilen Hap Adam her gün İzmir Kuzey KHB Genel Sekreterliği’ne bağlı Sağlık Tesislerini dolaşarak Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Sağlığınla Oynama Gereksiz Antibiyotik Kullanma” broşürlerini dağıtarak akılcı ilaç kullanımına dikkat çekti.

Hap Adam Sokaklara Çıktı…


Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi tarafından antibiyotik kullanımında farkındalığı artırarak toplumu bilinçlendirmek için Buca Forbes Caddesi üzerinde stant açıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan afişinde sergilendiği stantta halkın ilgisi oldukça fazlaydı. Hap Adam tarafından bilgilendirici broşürlerin dağıtıldığı, sağlık personeli tarafından açıklayıcı bilgi paylaşımların bulunulduğu etkinlikte PowerPoint slayt gösterileri yapılırken, slogan baskılı balon dağıtımı da yapıldı.


7’den 70’e Tüm Halkımızın Bilinçlenmesi Gerekmektedir…

İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu “Halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile çalışmalarımız sadece Akılcı İlaç Haftası'nda değil her zaman devam ediyor. Güncel veriler, Avrupa Birliği çapında dirençli bakteriler tarafından enfekte edilen hasta sayısının arttığını ve antibiyotik direncinin halk sağlığı için birincil tehdit haline geldiğini göstermektedir.Antibiyotik direncinin önüne geçilmemesi durumunda gelecekte bizi bekleyen tehlike ise bundan çok daha büyüktür. Gelecekte bu tehlikeyle karşılaşmak istemiyorsak yediden yetmişe tüm halkımızın bilinçlenmesi ve çevresini bilinçlendirmesi gerekmektedir. Etkinlik boyunca emeği geçen tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.


Hap Adam, SBÜ. Tepecik EAH, Dr. Suat Seren Göğüs HCEAH, Kemalpaşa DH, Buca Seyfi Demirsoy DH, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi, Bergama DH, Dikili DH, Foça DH, Aliağa DH, Alsancak DH, Menemen DH, Karşıyaka, Menemen, Alsancak


Yorumlar

Yorum Yap

500