Güneş Cildimize Neler Yapıyor?

SPOR & SAĞLIK | SAĞLIK || Güneş Cildimize Neler Yapıyor?
01 Temmuz 2018

Güneş Cildimize Neler Yapıyor?

  • 01 Temmuz 2018
  • 555 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Güneşin cildinize verdiği hasar konusunda çok fazla bilgi var. Güneş ışınlarının negatif etkileri, çoğu insanın güneşten kaçınmasını sağlıyor. Güneş ışığına aşırı maruz kalmak kesinlikle güvenli bir seçenek olmasa da güneşin genel büyüme ve gelişimimizde hayati bir rol oynadığını hatırlamanız gerekir. Antik çağlarda güneşlenmek yoganın bir parçasıydı ve iyileştirici gücü olduğuna inanılıyordu. Yunanlılar gibi birçok kültür, farklı hastalıkların iyileştirilmesi için güneş banyosunu kullanıyordu.


Günümüzde bilim insanları, güneş ışığında bulunan ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmanın insan sağlığı üzerinde hem yararlı hem de zararlı etkileri olduğu sonucuna varmışlardır. Cilt hastalıklarına neden olan UV radyasyonu bazı hastalıkları iyileştirebilir! Güneş ışığı sadece vücudumuzun stresli durumlara tepki vermesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan basıncını korumak, insülin salınımını yönetmek ve yağ ve karbonhidratları enerjiye dönüştürmek gibi işlevler de görebilir. Biz de sizler için güneş ışınlarının en faydalı etkilerini derledik.


D Vitamini Deposu!

Ege Life | Güneş Cildimize Neler Yapıyor?


Güneşin, sağlıklı bir vücut için gerekli olan en zengin D vitamini kaynaklarından biri olduğu bir sır değildir. Vücudunuzda bulunan D vitamini prekürsörlerini aktif hale getirmek ve faydalanabileceğiniz D vitamini hâline getirebilmek için için güneş ışınları gerekir. Evinizden her çıktığınızda cildinize güneş kremleri ve losyonlar uygulayarak kendinizi bu değerli vitaminlerden mahrum bırakıyorsunuz. D vitamini, kemikleriniz ve dişlerinizin sağlığı ve gücü için, bağışıklık sisteminizi desteklemek, demansı ve beynin yaşlanmasını önlemek ve ayrıca astım semptomlarını en aza indirmek için hayati önem taşır. Ayrıca son çalışmalar, otoimmün hastalıkların duraklamasında da önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Son olarak, kansere karşı koruduğunu da hatırlatmakta fayda var. D Vitamini, güneş ışığı vitamini olarak da bilinir. Çoğunlukla, kalsiyum metabolizmasında, bağışıklık sisteminde ve nöromusküler fonksiyonlarda yer alır. D vitamini eksikliği dış mekânda güneş ışığına maruz kalmama nedeniyle oluşur.


Güneş Sizi Prostat Kanserinden Koruyabilir

Ege Life | Güneş Cildimize Neler Yapıyor?


Aldığınız daha az güneş ışığı, prostat kanseri riskinizi artırır. Evet! Doğru okuyorsunuz. Bu bilim insanları arasında iyi bilinen bir gerçektir. Birçok araştırma, ABD'de Afrikalı-Amerikalıların en yüksek ölüm oranına ve en kısa hayatta kalma süresine sahip olduğu bulunmuştur. North Carolina Wake Forest Üniversitesi tarafından yapılan 2005 tarihli bir araştırmaya göre, güneş ışığı eksikliği prostat kanseri riskini artırabilir.


Güneş Işınları Kortizol Seviyesini Düşürür

Ege Life | Güneş Cildimize Neler Yapıyor?


Stres hormonu kortizol olarak bilinir. İştahınızı artırabilir, uzmanlar yüksek kortizol düzeylerinin kilo alımına yol açtığını söylemektedir. Vücudunuzdaki kortizol miktarının yükselmesi, baş ağrısından mide bulantısına, kalıcı veya geçici birçok rahatsızlığa sebep olur. Colorado Üniversitesi Nörobilim Merkezi tarafından yürütülen bir çalışmada, parlak ışığa maruz kalmanın sonucunda kortizol seviyelerinin azaltılabileceği bulunmuştur.


Depresyonu Önleyebilir


Ege Life | Güneş Cildimize Neler Yapıyor?


Güneş ışığı depresyondan mustarip insanlara yardımcı olabilir. Daha az güneş maruziyetine bağlı olarak, mevsimsel duygu bozukluğu (SAD) olarak adlandırılan belirli bir depresyon şekli ortaya çıkabilir. Esas olarak kış ya da sonbaharda olur. 2001 yılında İtalya Milan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, bipolar depresyonu olan hastalarda sabah erken güneş ışığının hastanede yatış süresini azaltabileceğini göstermektedir. Hiçbir güneş ışığının girmediği hastane odalarında, hastanın yatış süresi, güneş ışığının girdiği odalara göre artar. Ne demişler, güneş girmeyen eve doktor girer.


Güneşten Mahrum Kalmak Yüksek Tansiyon Riskini Artırabilir

Ege Life | Güneş Cildimize Neler Yapıyor?


2008 yılında Harvard Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırma, daha az güneş maruziyetinden dolayı yüksek tansiyon riskinin arttığını ortaya koymuştur. Ayrıca, güneş ışığı aynı rapora göre kardiyovasküler hastalık riskini doğrudan etkileyebilir. Buradan D vitamininin kan basıncını düzenleyen en güçlü hormonlardan biri olduğunu anlamak mümkün.


Güneş Işığı Diyabet Riskini Azaltır

Ege Life | Güneş Cildimize Neler Yapıyor?


Uzmanlara göre, D vitamini diyabet üzerinde önleyici bir etkiye sahiptir. İsveç Üniversitesi ve Malmö Üniversite Hastanesi tarafından yürütülen 2006 yılında yapılan bir araştırmada, erken yaşlarda D vitamini üretimi ve tüketiminin, Tip 1 Diyabet için daha düşük risk sağladığı ve ikisinin güçlü bir şekilde ilişkili olduğu bulunmuştur.


Sedef Hastalığında Sakinleştirici Rol Oynar

Ege Life | Güneş Cildimize Neler Yapıyor?


Sedef hastalığı, deriyi kalınlaştıran kırmızı, kuru plakların üretildiği bir deri hastalığıdır. İyileştirilemeyen bir hastalık olduğu söylenir. Işık tedavisi sedef hastalığının tedavisinde kullanılır ve fototerapi olarak bilinir. Güneş ışık kaynağıdır ve bu nedenle güneş ışığı sedef hastalığını azaltmanıza yardımcı olabilir.


Aknelerle Savaşır

Ege Life | Güneş Cildimize Neler Yapıyor?


Akne, sedef hastalığı, egzama vb. cilt hastalıkları güneş ışığının gücü ile iyileştirilebilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, dört haftalık bir güneş banyosu tedavisinin, hastaların %80'inden fazlasında sedef hastalığı semptomlarını hafifletmede harika olduklarını gösterdi. Mantar enfeksiyonları da güneş ışığı ile iyileştirilebilir.


Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Ege Life | Güneş Cildimize Neler Yapıyor?


Güneş ışığının bir başka şaşırtıcı faydası da kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Vücudunuzdaki aşırı yağdan kurtulmada yardımcı olduğu için kilo vermek istiyorsanız güneşlenmeniz -doğru zamanlarda ve korunarak- oldukça etkili olacaktır.


Saç Dökülmesini Önler

Ege Life | Güneş Cildimize Neler Yapıyor?


Güneş ışığına aşırı maruz kalmanın, iyi olmaktan ziyade zarar verebileceğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle saçınıza güneş ışınlarını dozunda uygulamanız gerekir. Saçlarınızın büyümesine yardımcı olan epitelyal hücrelerin, UV ışınlarına karşı çok hassas oldukları bilinmektedir ve çok fazla maruz kalma, saç büyümesi için gerekli olan E ve C vitamini düzeylerini azaltabilir. Her zaman güneş koruyucu olması önemli olsa da özellikle uzun bir süre açık havada olacaksanız, kendinizi güneş ışınlarından tamamen mahrum etmemelisiniz.


Çeviren ve Düzenleyen: Damla Kılınç
Kaynak: http://www.stylecraze.com/ Yorumlar

Yorum Yap

500