Engelleri Kaldırdı, 3 Yıldızlı Kırmızı Bayrağı Astı

SPOR & SAĞLIK | SAĞLIK || Engelleri Kaldırdı, 3 Yıldızlı Kırmızı Bayrağı Astı
08 Mart 2017

Engelleri Kaldırdı, 3 Yıldızlı Kırmızı Bayrağı Astı

  • 08 Mart 2017
  • 499 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | Engelleri Kaldırdı, 3 Yıldızlı Kırmızı Bayrağı Astı

Bornova ağız ve diş ve sağlığı merkezi, İzmir Büyükşehir Belediyesi engelsiz İzmir projesi kapsamında Engelli Dostu Hastane unvanı alan ilk ağız ve diş sağlığı merkezi oldu. Aynı zamanda izmir genelinde engellilere yönelik yaptığı çalışmalarla en yüksek yıldız sayısı olan “3 Yıldızlı Kırmızı Bayrak” sahibi ilk sağlık tesisi olma özelliği kazandı.


“3 Yıldızlı Kırmızı Bayrak” takdim törenine Bornova Kaymakamı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Yürütme Kurulu Başkanı ve Hukuk Danışmanı, İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri, Hastane Yöneticileri ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

“İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür.” felsesiyle yola çıkan Bornova ADSM, engelli vatandaşlara yönelik kurumsal hizmetlerin geliştirilmesini esas alan bir takım yenilikler yaptı. Özel ihtiyacı olan hastaların sağlık hizmetlerinden arzuladıkları düzeyde yararlanmalarını amaçlayan ve sağlık bakım kalitesini maksimum düzeye çıkaran Merkez Kırmızı Bayrağı gönlere çekmenin gururunu yaşıyor.


Yıldızlar Çoğalıyor, Engeller Azalıyor…


Törende ilk olarak konuşan Bornova ADSM Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Akın Coşkun “Öncelikle ADSM'mizde engelliler, yaşlılar ve çocuklu hastalar için büyük bir sorun olan asansörümüzü yaptırdık. Daha sonra İlk Kırmızı Bayrak alan hastaneyi ziyaret ettik ve çalışmalarımızı Genel Sekreterliğimizin de destekleri ile hızlandırdık ve bugünlere geldik. İzmir de ilk olarak Merkezimizin 3 Yıldızlı Kırmızı Bayrak asmaya hak kazanmasında katkısı olan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ayrıca engelli dostu yardımsevlerimiz de bizleri yalnız bırakmadı. İş adamı Numan Çelik bu anlamlı güne katılırken 2 adet tekerlekli sandalye bağışında bulundu ve çıkardığı şiir kitabının tüm gelirini engelliler için kullandığını ifade etti. Yine yaptığı bağışla Bornova ADSM'nin kullanışsız olan mescidinin yenilenmesinde katkıları için Avcılar Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Avcı’ya da teşekkür ederim.” dedi.


Hedefimiz Türkiye'ye Örnek Olmak


ENGELSİZMİR Pojesini yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Levent Kösten “Amacımız İzmir’in Engelsiz hale getirilmesine katkıda bulunmak, Belediye olarak gerekli yönergeleri yapmak ve projeler oluşturmaktır. Hedefimiz Türkiye’ye örnek olmak. Bu anlamda Uluslararası 2 Kongre ve Kırmızı Bayrak Projesi'ni başlattık. Yine Olimpiyat Evlerinin olduğu alanda bir farkındalık oluşturarak bu alanda engelsiz bir kişinin engelli bir kişinin yerine geçerek karşılaştıkları engelleri zorlukları yaşamalarını ve hissetmelerini istedik. Bornova ADSM’nin engelsiz hale getirilmesinde emeği olan tüm çalışanlarına ve yönetimine teşekkür ediyoruz. İyi ki Varsınız.” dedi.


Engelleri Hep Birlikte Kaldırmaya Devam Edeceğiz


İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu “Bornova ADSM 4 ADSM'iz arasında en büyük merkezimiz. 3 Yıldızlı Engelli Dostu ADSM olarak da merkezimiz taçlanmış oldu. Yine Engellilere göre düzenlemeleri yapılan Bornova Devlet Hastanemizin Mart ayı gibi ilk etapta polikliniklerini açmayı planlıyoruz. Bu hafta ise aldığımız bir diğer karar ile Bornova İlçemize bir Toplum Ruh Sağlığı Merkezini de açmayı planladık. Bir diğer önemli gelişme ise en büyük hastanemiz olan Tepecik EAH'ni Engelsiz hale getirmek için Sağlık Bakanlığımızın bütçesi ile genel bir çalışma başladı. Yine Tepecik EAH'ne Sağlık Bakanlığımız tarafından kazandırılan Bornova Ek Binasında düzenleme çalışmaları devam etmekte. Bu merkezi Kadın Doğum Merkezi yapmayı düşünüyoruz. Tüm bu güzel gelişmeler tabii ki insan iş gücü ve tecrübesi ile oluyor. Ben bu yüzden emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Engelleri hep birlikte kaldırmaya devam edeceğiz.” dedi.


Sağlığın kamu hizmetlerinde en önemli yere sahip olduğunu vurgulayan Bornova Kaymakamı Mustafa Gündoğan ise “Eğitim, güvenlik ve adalet gibi ülkemizde her alanda olduğu gibi sağlık alanında da çok önemli mesafeler kat ettik. Ücretsiz ve kaliteli sağlık hizmeti konusunda Batı ülkelerinden çok daha iyi konumdayız ve güçlüyüz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor Engelli Dostu Hastane olan merkezimizi tebrik ediyorum.” dedi.


Projede emeği geçenlere ve bağışçılara teşekkür belgeleri verilmesinin ardından 3 Yıldızlı Kırmızı Bayrak Takdimine geçildi. Engelli Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Levent Köstem tarafından İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu'ya 3 Yıldızlı Kırmızı Bayrak teslim edilmesinin ardından 3 Yıldızlı Kırmızı Bayrak pastası kesildi. Tören Engelli Erişimine yönelik yapılan alanların ve uygulamaların gezilmesiyle son buldu.


Kırmızı Bayrak Nedir?


İzmir'de engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemelerin yapılabilmesi için 2013 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanlığı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından "Engelsiz İzmir Kırmızı Bayrak Komisyonu" kuruldu. Komisyon özellikle halka açık binaların engellilerin kullanımına uygun olması için çalışmalar yaparak, yönetmeliklere uygun olanlara da örnek olması için Kırmızı Bayrak asma kararı aldı. Engelli vatandaşların erişimine uygun mekan sayısının artırılmasını hedefleyen uygulamayla Kırmızı Bayrak 1, 2 ve 3 yıldızlı olmak üzere üç kategoride verilmektedir. 1 yıldız erişilebilirlik konusunda istenilen kriterlerin en az yüzde 60’ını, 2 yıldız en az yüzde 75’ini, 3 yıldız ise belirtilen kriterlerin en az yüzde 90’ını kapsamaktadır. Bu kapasiteyi sağlayan kamuya açık faaliyet gösteren açık veya kapalı mekânlara ve ulaşım araçlarına “Kırmızı Bayrak” verilir.


Yorumlar

Yorum Yap

500