Cildinize Yaptığınız Her Adım, Bir Yatırım

02 Ocak 2017

Cildinize Yaptığınız Her Adım, Bir Yatırım

 • 02 Ocak 2017
 • 545 Görüntülenme
 • 0 YORUM
   Cildimizde sivilce akne olmasın, sağlıklı, parlayan, pürüzsüz bir cildimiz olsun istiyoruz elbette. Ancak bunun için ne yapıyoruz? Neler yapmalıyız?

   En başta cildimizin “yağlı, karma, kuru, çok kuru veya hassas” cilt tiplerinden hangisi ya da hangilerine dahil olduğunu bilmeliyiz. Cildimiz birden fazla cilt tipine sahip olabilir. Bunun için uzmanlara cilt analizi yaptırabilirsiniz. En büyük hatalardan biri, cilt tipi bilinmeden cilt tipine uygun olmayan ürünler kullanılmasıdır, dolayısıyla daha sağlıklı bir cilt isterken, akne ve kırışıklıklara sebep olabilirsiniz.

Yağlı Cilt

Genellikle ergenlikte karşılaştığımız bir cilt tipidir, ancak hormonal olarak, yetişkinlerde de görülebilir. Yağlı cildin en büyük problemleri akne ve sivilcedir. Cildin yağlanmasının kirden dolayı olduğu, en çok bilinen yanlışlar arasındadır. Cilt doğal olarak kendi yağlanır ve ihtiyacını karşılar, fazla oluşan yağı kontrol altına almak ise mümkündür. Tabii ki cildi ne kadar bilinçsiz bir şekilde temizlerseniz, o kadar çok yağlanır. Cildin yağlanma sebepleri arasında;
 • Beslenme,
 • Dış etkenler hava iklim,
 • Hormonal düzensizlik olabilir.


Yağlı Cilt İçin Bakım Önerileri:
 
 • Haftada bir (ihtiyaca göre iki) peeling yaparak cildinizdeki yağ oranını dengeleyebilirsiniz.
 • Haftada bir ciltteki gözenekleri temizleyecek bir maske yapmalısınız. Ancak bu maskeyi haftada bir defadan fazla yapmak cildinizin tahriş olmasına sebep olur.
 • Tonik kullanmak ciltteki yağ oranını eşitlemenize yardımcı olacak diğer bir yöntemdir. Genellikle alkol içeren tonik kullanımının doğru olduğu düşünülse de, ciltteki yağları gereğinden fazla emeceği için yağ bezleri daha fazla yağ üretmeye başlar ve ciltteki yağlanmanın artmasına sebep olur.
 • Cildinizi ılık suyla ve cilt tipinize uygun, fazla kurutmayacak bir ürün ile yıkayın. Günde 3-4 seferden fazla yıkamanız yine cildinize zarar verecektir.
 • Yağlı cildin en çok neme ihtiyacı vardır. Her duştan sonra ve her gece yatmadan önce günde en az bir kez yağsız bir nemlendirici kullanmalısınız.


Karma Cilt
 

Karma cilt, en zor cilt tipidir. Diğer ciltlere oranla daha fazla bakım gerektirir. Genellikle alın, burun ve burun kenarı ile çene bölgesinin yağlı, diğer bölgelerin ise kuru olmasına karma cilt denir. Karma cilde sahip olan kişiler kendi cilt tiplerine uygun temizleyici ve kremler kullanmalıdır. Günde en az bir kez yüzlerini yıkamaları gerekir, yoksa yanak bölgesinde kuruma ve kırışıklık görülebilir. Gün içinde yağlanan bölgeler için yağ emici mendiller kullanmanız da, yağı emerek gününüzü kurtaracaktır.

Cilt tipinize uygun, karma ciltler için olan temizleyicileri almalısınız. Yağlı ciltler ya da kuru ciltler için olan ürünler cildinizin dengesini bozabilir. Ayrıca cildinizin T bölgesine kil maskesi, yanak ve diğer kuru bölgelere ise nem maskesi yapabilirsiniz, faydasını mutlaka göreceksiniz.

Kuru Cilt

Cilt kuruluğu, cildin su ve yağ kaybetmesinden dolayı meydana gelir. Özellikle kış aylarında cilt kuruluğu ile daha çok karşılaşırız. Kuru cilt gerginleşir, donuk bir görüntü alarak kül rengine döner. Kuruluğun sonraki evresinde ise pul pul dökülmeler oluşur. Daha da ilerlediğinde, müdahale edilmez ise, deri soyulur ve çatlaklar oluşur. Cilt kuruluğun genel nedenlerine bakacak olursak;
  1. Yaş: İleri yaşlarda cilt kuruluğu daha fazla görülür. Çünkü yaşlandıkça cildimiz kurumaya ve incelmeye başlar. Yaşımızın ilerlemesi ile metabolizma hızı değişir, yağ bezleri eskisine göre daha az çalışmaya başlar.
  1. Yüzmek: Havuzlardaki klor oranının yüksek olması, denizdeki tuzun cildin nemini ve yağını alması da cilt kuruluğuna sebep olan etmenlerdendir.
  1. Meslek: Kuaför, hemşire gibi suyla çok temas eden mesleklerde cilt kuruluğu daha fazla görülür.
  1. Duş: Çok sık ve sıcak suyla duş almanın ciltte yarattığı zararlar oldukça fazla, özellikle sıcak su ile alınan uzun duşlar, cilde olan zararları ikiye katlıyor. Sıcak su yerine ılık suyla alınan ve kısa süreli duşlar cildimiz için en iyisi.
  1. Güneş: Koruyucu kullanıldığı takdirde güneşlenmenin faydaları oldukça fazla olmasına rağmen, güneşte fazla durmak da cildimize ciddi anlamda zararlı. Özellikle güneş koruyucu kullanmamanın ve uzun süre güneşte kalmanın, kuruluğun ve erken yaşlanmanın yanı sıra kansere de sebep olduğu bilinmekte.

Peki cildimizi nemlendirmek için neler yapabiliriz?
 • Her şeyde olduğu gibi, bunda da ilk çözüm yine su içmek. Günde en az 2 litre su içmek cilde doğal olarak nem kazandırıyor.
 • Günün yakıcı sıcaklarında dışarı çıkmamaya çalışın. Çıktığınızda ise güneş koruyucu kremlerden yararlanabilirsiniz.
 • Her duştan sonra nemlendirici kullanmalısınız.
 • Soğuk havalarda nemlendirici kullanmaya özellikle dikkat etmelisiniz.
 • Son olarak, cilt tipinize uygun ürünler kullanmalısınız.

Yorumlar

Yorum Yap

500