Besinlerin Su Ayak İzi

01 Haziran 2021
Ezgi Bayram

1989 yılında Gaziantep’ te dünyaya geldi. Biyokimya Lisans ve yüksek lisans eğitimini Ege Üniversitesi’nde tamamladı. Diyetisyenlik eğitimini Yakın Doğu Üniversitesinde birincilik ile bitirdi. Ege Üniversitesi’ de doktora eğitimine devam etmekte olup Nutribiom ve Havucapp bünyesinde fonksiyonel beslenme diyetisyeni olarak çalışmaktadır. Biyokimyadan aldığı metabolizma eğitiminin kuvvetli alt yapısı ile insan sağlığının vazgeçilmezi olan beslenme bilimini harmanlayarak beslenmenin sağlık üzerindeki gücüne tanıklık ettiği diyetisyenlik mesleğini pandemi sürecinde online platformda sürdürmektedir. 

Biyokimyager Diyetisyen Ezgi Bayram
Karşıyaka/İZMİR
Instagram: @biyokimyagerdiyetisyen , Gmail: dytezgibayram@gmail.com

Besinlerin Su Ayak İzi

  • 01 Haziran 2021
  • 326 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 2021 yılını uluslararası meyve ve sebze yılı ilan ederken vurguladığı en önemli nokta sürdürülebilirlik ve tabii ki pandeminin de global çapta oluşturduğu sorunlardan olan ulaşılabilirlik.

Ege Life | Besinlerin Su Ayak İzi

Dünyadaki iklim krizi, mevcut su krizini daha da ağırlaştırıyor. Covid-19 salgını ile bireysel su kullanımımız yaklaşık 4,5 kat artış gösterdi. Ülkemiz su krizinin eşiğinde ve su stresi yaşayan ülkeler arasında. Şu an ortalama su tüketimimiz günlük 190 litre. Bu şekilde israfa devam edersek su kısıtlaması kapımızda. Temel ihtiyaçlar için kısıtlama durumunda tüketebileceğimiz su miktarı kişi başı günlük 25 litreye düşmek zorunda olabilir.

Ege Life | Besinlerin Su Ayak İzi

25 litre neyi karşılıyor?

-Duş almaya başladığımızda ilk dakikada akan su

-Diş fırçalarken açık bıraktığımızda boşa akan su

-Temizlik için harcadığımız 2 kova su

-2 kere sifonu çekmek

-8 kg çamaşır makinesinin kullandığı suyun yarısı

Ege Life | Besinlerin Su Ayak İzi

Sadece boşa su tüketimi değil besin israfı da tatlı suyun boşa kullanımıdır. Beslenme tercihlerimizin de su israfında rolü olduğunu biliyor muydunuz? Küresel bir su krizinin yanı sıra besine ulaşabilme konusunun da küresel bir krize dönüşebileceği ile ilgili uyarılar sık sık yapılıyor. Bir tarafın açlıktan kırıldığı bir dünyada besin atıklarını bu kadar yaygın olması ve her gün mutfaklarımızda fark etmeden buna dahil olmamız sorunun giderek büyüyeceğinin en görünür kanıtı olsa gerek. Doğru saklama koşullarını sağlamadığımız veya fazla alıp çöpe yolladığımız her atık, susuzluğa geri dönüşsüz attığımız adım aslında.

Ege Life | Besinlerin Su Ayak İzi

Besinlerin su ayak izi = Besinlerin tatlı su tüketimi cinsinden ifadesidir.

1 kg çay 35 litre

1 dilim ekmek 47 litre

1 elma 85 litre

1 portakal 60 litre

1 fincan kahve 160 litre

1 yumurta 600 litre

150 g kırmızı et 25000 litre

Ege Life | Besinlerin Su Ayak İzi

Küçük alışkanlık dönüşümleri ve biraz dikkat ile çözümün bir parçası olabilirsiniz. Karbon ayak izini azaltmak ve sürdürülebilir yaşam için;

Ege Life | Besinlerin Su Ayak İzi

  • YERLİ MALI TERCİH EDİN

Yüksek maliyetli yeni duyduğunuz ithal ürünlerden mucize beklemeyin. Kendi toprağımızda yetişen yerel besinler ile de sağlıklı beslenebilirsiniz. Çeşitlilik ve tazelik açısından zengin bir iklime ve kültürel özelliklere sahip bir coğrafyada yaşıyoruz. Hem ülkemizde hem bulunduğunuz bölgedeki yerel ürünleri keşfedin. Medyatik olmayan besinlere de şans verin.

Ege Life | Besinlerin Su Ayak İzi

  • SIFIR ATIK/ATIKSIZ MUTFAK

Artan yemekleri dondurucuya kaldırarak başka bir gün için hazırlıksız/kolay yemek fırsatı oluşturun veya bir sonraki gün farklı bir yemekte kullanarak tüketin. -Artan pilavdan çorba yapmak gibi- her besin maddesinin her buğday tanesinin bin bir emek sonucu sofranıza kadar geldiğini unutmayın.

Ege Life | Besinlerin Su Ayak İzi

  • MEVSİMİNE UYGUN BESLENİN

Besinin içeriğindeki vitamin ve mineraller mevsiminde zengindir. Doğanın sesine kulak verin. Mevsiminde semt pazarından aldığınız sebze ve meyveleri, dondurarak, kurutarak saklayıp; mevsimi geçtiğinde bunları tüketin. Mevsimler değişirken değişen sebze meyvelerin renklerinin de sağlığımızı dengeleyici özellikleri buluyor. Gök kuşağının renklerini oluşturarak kurduğumuz sofralar bütünsel sağlığımıza hizmet ederken sanki doğanın bir parçası olduğumuzu da bize kanıtlamak istiyor.

Mor/mavi renk: Yüksek antioksidan özelliği ile kanser, inme, kalp hastalıkları riskini azaltıcı potansiyel etki. Pancar, Mor lahana, patlıcan, böğürtlen, yaban mersini, açai, mor üzüm…

Kırmızı renk: Kanser riskini azaltabilir ve kalp sağlığını koruyucu/geliştirici yönde etki gösterebilir. Kırmızı kapya biber, turp, domates, kırmızı elma, kan portakal, kaktüs meyvesi, kiraz, kırmızı üzüm, ahududu, çilek, karpuz…

Turuncu/sarı renk: Karotenoidlerce zengin olduklarından göz sağlığımızı koruyucu etki gösterebilirler. Havuç, bal kabağı, kayısı, muz, greyfurt, portakal, limon, mango, kavun, şeftali, nektarin, papaya, ananas…

Kahverengi/beyaz renk: Antiviral ve antibakteriyal özellikleri yanı sıra potasyum yönünden de zengin besinlerdir. Karnabahar, soğan çeşitleri, sarımsak çeşitleri, pırasa, zencefil, muz, beyaz şeftali, kahverengi armut…

Yeşil renk: Antikanserojen özellik gösterebilen fitokimyasallar içerirler. Kuş konmaz, yeşil fasulye, brokoli, lahana, salatalık, ıspanak, marul, bezelye, yeşil elma, avokado, yeşil üzüm, kivi, lime…

Kaynak: Food and Agriculture Organization of the United Nations, Rome, 2020

Ege Life | Besinlerin Su Ayak İzi

  • SOFRANIZDA BİTKİSEL PROTEİN KAYNAKLARINA DA YER VERİN

Kuru baklagil ve tam tahılları birlikte tüketerek protein kalitesini arttırabilirsiniz.

Ege Life | Besinlerin Su Ayak İzi

  • İHTİYACINIZ KADAR ALIN VE TÜKETİN

Gerektiğinden fazlasını tüketerek de atık oluşturduğunuzu hatırlayın. Haftalık alışveriş listesi hazırlayıp alışverişinizi listenize göre yapın. Kasa yanı ürünlerin cazibesinden uzak durun.

 

Haftada;

2-3 gün kırmızı et/ tavuk/ balık/ hindi

2-3 gün kuru baklagil

Kalan günlerde mevsim sebzelerinden tüketecek şekilde planlamanızı yapın

Tüm bunların dışında; süt, yoğurt, peynir grubunun hayvansal proteinlerinden yararlanın. Yumurtaya hem ekonomik hem kaliteli protein kaynağı olarak beslenmenizde yer verin. Semt pazarlarını takip etmeye çalışın.


Yorumlar

Yorum Yap

500