Azteklerin “Bereket Meyvesi”

02 Ocak 2017

Azteklerin “Bereket Meyvesi”

  • 02 Ocak 2017
  • 553 Görüntülenme
  • 0 YORUM
Azteklerin “Bereket Meyvesi” – Avokado

Azteklerde “bereket meyvesi” olarak bilinirdi, günümüzde farklı kültürlerde timsah armudu, tereyağı meyvesi olarak da isimlendiriliyor. Bizde ise halk arasında Amerikan armudu da deniyor. Şu sıralar ismini ve yararlarını bolca duyduğumuz, popüler bir bitki avokado. Yararlarına bakılırsa, sahip olduğu popülerliği de hak ediyor gibi duruyor.

Bir sıcak iklim meyvesi olan avokadonun ana vatanı Orta Meksika olmakla birlikte, ülkemizde de Akdeniz iklimi görülen yerlerde yetiştirilmekte. Defnegiller familyasına ait olan Avokado, tüm dünyada en doğal besin maddeleri arasında gösterildiği için bebeklerin tüketmesinde dahi sakınca görülmemektedir. Avokado kalın kabuklu, yeşil ve çekirdekli bir meyvedir ve oldukça besleyicidir. İçerdiği doymamış yağların oranı birçok meyveye göre çok daha fazladır ve bilinenin aksine, kilo vermek ve sağlıklı beslenmek için bu yağ oranı zararlı bir etkiye sahip değildir.

Muza göre %35 daha fazla potasyum içerdiği bilinmektedir. Potasyumun yanında magnezyum içeriği de yüksek olan avokado, ayrıca A, C, B, E ve K vitaminleri açısından da zengindir. İçinde barındırdığı vitaminler, proteinler ve mineraller sayesinde insan vücudunda bulunan toksik maddeleri etkisiz hale getirdiği bilinmektedir, anti-aging ve anti-oksidan özelliği vardır. İçerdiği yüksek karotenoid miktarı sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, kandaki pH dengesini korur ve kırmızı kan hücrelerinin yapımına yardımcı olur. Demir kaynağıdır. Pek çok kültürde mutfaklarda farklı şekillerde kullanılan avokado, olgunluğa toplandıktan sonra erişir, ilk toplandığında sert ve acıdır. Satın alırken de yumuşak olanları seçmelisiniz. Bir adet orta boy avokado yaklaşık olarak 140-160 gram aralığındadır.
 

100 g Avokado'nun Besin Değerleri Tablosu

Kalori

160 kcal

Toplam Yağ

15 g

Kolesterol

0 mg

Sodyum

7 mg

Potasyum

485 mg

Karbohidrat

 

             Diyet lifi

             Şeker

9 g

 

7 g

0,7 g

Protein

2 g

A vitamini     146 IU

C vitamini    10 mg

Kalsiyum       12 mg

Demir           0,6 mg

D vitamini      0 IU

B6 Vitamini  0,3 mg

B12 vitamini  0 µg

Magnezyum  29 mg


Yorumlar

Yorum Yap

500