9 Şubat Sigara Bırakma Günü Özel İçeriği Sigarayı Bırak!

01 Şubat 2018

9 Şubat Sigara Bırakma Günü Özel İçeriği Sigarayı Bırak!

 • 01 Şubat 2018
 • 508 Görüntülenme
 • 0 YORUM
Sigaraya başlama yaşı ne yazık ki 11’e kadar düştü. Merdivenlerde zorlanmamak, gelecek güzel günleri sağlıkla görebilmek, çocuklarınıza doğru örnek olabilmek adına sigarayı mutlaka bırakmalısınız ve bu asla zor değil! Gelin hemen bugün sigarayı bırakmak için destek alın. Her yıl sigara içmediği halde dumana maruz kalan 600 bin kişinin sigaraya bağlı sebeplerden öldüğünü biliyor musunuz? Bunu duyduktan sonra bir de çocuklarınızı düşünün!


Ege Life | 9 Şubat Sigara Bırakma Günü Özel İçeriği Sigarayı Bırak!

 1. Sigara Size Ne Yapıyor?

Kanser, kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere birçok sorunun temelinde sigara yatıyor. Küçük bir hesap yapıldığında her 4 kişiden 1’inin sigara sebebiyle hayatını kaybettiğini söylemek mümkün. Sigaranın size verdiği zararlar şöyle sıralanabilir; gırtlak, prostat, diş eti, ağız, mesane, yemek borusu, dil, bademcik, pankreas ve rahim ağzı kanserleri ile, kronik bronşit, kısırlık ve KOAH. Kısaca sigara vücudunuzdaki her organı harap edebilir, yaşam kalitenizi yarıdan da aşağı indirebilir. Merdivende zorlanma, çabuk yorulma, dişler ve tırnaklarda sararmalar, öksürük krizleri, uykusuzluk ve ciltte çeşitli bozukluklar sigaranın vücudunuzda bıraktığı diğer hasarlar. Son zamanlarda toplumun hızla bilinçlenmesi sayesinde yaşayacağınız sosyal dışlanma da cabası!Ege Life | 9 Şubat Sigara Bırakma Günü Özel İçeriği Sigarayı Bırak!

 1. Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudunuzda Neler Oluyor?

20 Dakika: Kan basıncı ve nabız normale döner.

8 Saat: Kandaki oksijen miktarı normale döner, kalp krizi geçirme riski azalmaya başlar.

24 Saat: Vücudunuz karbondioksitten arınır.

48 Saat: Kandaki nikotin düzeyi azalır, tat ve koku duyusu artar.

72 Saat: Nefes alıp verme rahatlar, solunum yollarınız fonksiyon görmeye başladığı için hava yolları kendi kendini temizlemeye başlar, böylece enerji düzeyiniz de artar.

2-12 Hafta: Tüm vücuttaki dolaşım düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır, çabuk yorulma ve tıkanma daha az görülür.

3-9 Ay: Öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve hırıltılı ya da sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri düzelir. Akciğer fonksiyonları yüzde 5 oranında artar.

12 Ay: Koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya düşer.

12-36 Ay: Mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.

5 Yıl: Kalp krizi geçirme riski, yemek borusu ve ağız boşluğu kanserleri riski yüzde 50 azalır.

10-15 Yıl: Kalp krizi geçirme riski hiç içmeyenlerle aynı seviyeye iner, akciğer kanseri riski sigara içenlere göre yüzde 50 azalır.Ege Life | 9 Şubat Sigara Bırakma Günü Özel İçeriği Sigarayı Bırak!

 1. Kararlı Olun!

Sigarayı bırakmada kullanıcıların en büyük endişesi bırakma akabinde gelen yoksunluk krizleri. Bu yoksunluk krizleri zor ancak aşılması imkânsız değil. Bir kez dirayetli davrandığınızda mutlaka gerisi gelecektir. Bırakmaya karar verdikten sonra bir tane bile içmeyin çünkü o tek sigara bununla ilgili beyninizdeki anıları canlandırıyor ve bir süre sonra yeniden başlamanıza sebep oluyor. Sigarayı bırakma sürecinde yardımcı olacak birkaç ipucunu sizlerle paylaşıyoruz:

*Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.

*Elinizi oyalayacak uğraşlar bulun.

*Kül tablalarını ortadan kaldırın ve arkadaşlarınızdan da size yardımcı olmalarını isteyin.

*‘Niye içiyorum?’ ve ‘Niye bırakmalıyım?’ sorularını cevapladığınız bir liste yapıp gözünüzün önünde tutun.

*Sigara ile birlikte tükettiğiniz ürünleri tek içmeyi deneyin. Yine olmuyorsa bu ürünleri bir süre tüketmeyin.Ege Life | 9 Şubat Sigara Bırakma Günü Özel İçeriği Sigarayı Bırak!


Bazen sigarayı bırakmada irade ve istek yeterli olmayabilir. Bu durumlarda profesyonel bir yardım almaktan çekinmeyin. Aile hekiminiz ve sağlık ocakları size bu konuda yardımcı olabilir. İlaç ya da replasman (nikotin bandı vb.) tedavileri ile sigarayı doktor gözetiminde kolaylıkla bırakabilirsiniz. Unutmayın sigara içerek, yalnızca kendinizi değil yakınınızda bulunan sevdiklerinizi de zehirliyorsunuz.


Ege Life | 9 Şubat Sigara Bırakma Günü Özel İçeriği Sigarayı Bırak!


Derleyen: Damla KILINÇ

Kaynak: www.acıbadem.com, www.wikipedia.com ve çeşitli kaynaklar


Yorumlar

Yorum Yap

500