Sosyal Medya Sayfasından Sivil Toplum Örgütüne

 |  || Sosyal Medya Sayfasından Sivil Toplum Örgütüne
1 Şubat 2016

Sosyal Medya Sayfasından Sivil Toplum Örgütüne

  • 1 Şubat 2016
  • 540 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | Sosyal Medya Sayfasından Sivil Toplum Örgütüne


Karşıyaka Live, çalışma gruplarıyla, hedefleriyle sosyal medya sayfalarına yeni bir bakış açısı getiriyor.


Yedi ay önce büyük hedeflerle kurulan bir sosyal medya sayfası olan Karşıyaka Live, bugün bir sivil toplum örgütü olmayı hedefliyor. Gündelik koşuşturmacaların insanları yalnızlaştırdığından şikayetçi olan grup, kendi bünyesinde oluşturduğu dans, tiyatro, Türk Sanat Müziği, dağcılık gibi yirmi dört farklı kulüpleriyle üyelerinin sosyalleşmesine imkan sağlıyor. Grubun kurucusu Vedat İncel, bizlere Karşıyaka Live oluşumunu ve oluşumun hedeflerini anlattı.Karşıyaka Live grubunu bize tanıtır mısınız?

Türkiye'de olmayan olmayan farklı bir sivil toplum örgütü kuralım ama sivil toplum örgütlerinin şartlanmış bakış açısını değiştirelim niyetiyle üç buçuk ay çalışıp Facebook üzerinden böyle bir grup kurduk. Bu grup henüz 7 aylık bir grup. Yaşam, hayat anlamına gelmesi için Karşıyaka Live ismini seçtik. Sanaldan insan alıp reele insan taşımak kolay değil. Bunun için ne yapabiliriz diye düşündük. Çünkü gerçek olsun istedik sadece Facebook üzerinden hayali bir kişi olarak kalmasınlar. Bunun için de yirmi dört kulüp kurduk. Bu kulüplerden bizim için en önemlisi sosyal hizmetler kulübüdür. Daha sonra bu grubu bir arada tutacak etkinlikler yapmamız gerektiğini düşündük. Tiyatro, balıkçılık, Türk Sanat Müziği, psikoterapi ve destek gibi kulüplerinde tutkal görevi görmesini istedik. Her kulüpte ortalama elli beş kişi ve deneyimli eğitmenler var. Örneğin fotoğrafçılık kulübünde federasyondan bir arkadaşımız, dağcılık ve oryantiring kulubünde Oryantiring Federasyonu il temsilcisi eğitmenlik yapıyor. Biz de üç kural var. Birincisi grubumuzda dedikodu yaptırmıyoruz. İkincisi asla bizim grubumuzda edepsizlik yaptırmıyoruz. Üye alımında kıstasımız "önce insan eşittir edep". İnsan derken her partiden insan var. Biz particilik yapmıyoruz. Her inanıştan insan var. Biz üye alımında sadece ve sadece edebine bakıyoruz. Şu an bin beş yüz üyemiz var ve %42 aktif insan sayımız var. Facebook gruplarında bu olacak iş değil. Normalde en büyük gruplarda da en küçük gruplarda da %4 ü geçmez. Çünkü bütün kulüplerin hemen hemen her gün etkinliği var. Üçüncü kuralımız da biz de para geçmiyor. Ben dahil kimseyi bu gruptan nemalandırmam. Eğitimcilerimiz bir kuruş para almıyor, biz de katılımcılardan para almıyoruz. Bu çok büyük bir güven sağlıyor. İyi bir aile olduk. İnsanlar önce kendisi geldi sonra kocası geldi, çocuğu geldi... Biz farklı bir noktaya dokunduk. İnsanlar yalnızlaşmaya başladı, ait olma duygusu farklılaştı. Tüketim toplumunda, karı koca çalışıp çok para kazanıp, evler arabalar alması ihtiyaçları ortaya çıktı. Reklamlar ve tüketim toplumunu yaratmak için kullanılan materyaller toplumu bu hale getirdi. Özel günlerde bir bakıyorlar ki çevrelerinde üç beş kişi var. Günlük koşuşturmacalarında yalnızlaştıklarını farketmiyorlar. Şimdi bizimle beraberler ve çok güzel bir aileyiz. İşten çıkınca herkes koşa koşa bize geliyor. Ev hanımları vals, tango yapıyor, Türk Sanat Müziği söylüyor. Bir arkadaşımızın çocukları geldi "Abi ne yapıyorsanız devam edin annemin psikolojisi çok düzeldi, kendini eve kapatmıştı iyi geldi" dedi. İyi bir güven yakaladık. Ne olacak diye soruyorsanız sivil toplum örgütü olacağız.

Sanaldan reele geçme fikri nasıl oluştu?
Çünkü sanal alemde her fikrimizi söylüyoruz. Ama söylediğimiz fikirler orada kalıyor. Ayrıca bunu söyleyen kişinin söyledikleriyle kişiliği eşdeğer mi onu bilmiyoruz. Önce bir karşımıza gelip otursunlar beraber söyleyelim istedik. Biz bu söylemleri yaparken de birlik olmanın güç olduğuna, gücün de kontrollü olması gerektiğine inanıyoruz. Onun için reel olmak istedik. Görmediğiniz, dokunamadığınız, huyunu suyunu bilmediğiniz insana karşı espri de yapamazsınız derdinizi de anlatamazsınız. Ama karşı karşıya gelir aile olursanız her şey olur.

Karşıyaka Live Grubu'nun hedefleri neler?
Karşıyaka Live Almanya, Karşıyaka Live Ankara, Karşıyaka Live İstanbul gibi gruplar kurduk. Şimdi onlar da ayağa kalktı. Aynı şeyleri onlar da yapıyor. Hedefimiz belli, Türkiye'de şartlı refleks haline gelmiş sivil toplum örgütlerinin görüntüsünü değiştirmek. Sözü dinlenen, ciddiye alınan, bir konu olduğu zaman biz bu insanları dinleyelim dedirtecek bir sivil toplum örgütü olmak istiyoruz. Duruşuyla çizgisiyle, olaylara yaklaşım biçimiyle, kültürlü, ağırlığı ve nezaketi olan  bir sivil toplum örgütü olmak istiyoruz. Yani biz her şeye karşı olmayacağız. Güzel yapılan her işte "Güzel oldu" diye pankart açacağız. Kötü yapılan işte de "Bak bu olmadı" diye pankart açacağız. Ona daha önce çok güzel oldu dediğimiz için bizi dinleyecekler. Bunlar siyasi bakmaz diyerek çağıracaklar ve biz de anlatacağız. Güç olursanız ciddiye alırlar. Biz bugün bin beş yüz kişide %42 aktifsek bir sene sonra çok daha başka yerde oluruz. Amaç Karşıyaka Live'ın marka olmasıdır. Ticari faaliyet düşünmüyoruz. Ama dernekleştiğimizde dernek anlamını değiştirmek amacıyla ticarete gireceğiz.

Grubun büyümesiyle daha farklı ihtiyaçların oluşması ve işin içine para girecek olması sizi korkutmuyor mu?
Biz üç ay sonrasını planlayarak iş yapıyoruz. Her şey çok güzel gidiyor. Bu sürecin oluşumunu tamamladığımızda dernek olmak zorunda kalacağız. Dernek olduğumuzda da üyelerden para toplayarak ayakta kalan bir dernek olmayacağız. Üretip, kazanıp, ürünleri piyasaya sunup satıp, kazanılan paranın derneğe dönmesi, maaş dağıtımı ve kalan paranın havuza atılıp, o havuzda derneğin ihtiyacı olan şeyleri alarak sürekli kendi içinde geliri değerlendiren bir dernek olacağız. Ciddi anlamda inanmış ve güvenmiş bir insan potansiyelimiz var. Herkes bu sistemde iş sahibi ve iş veren olacak. Almanya, Antalya, Ankara gibi sayfaları kurma amacımız da bu kendi pazarımızı yaratıyoruz. Karşıyaka Live markasını oluşturduğumuzda kendi ürünlerimizi satacağız. Üyelerimiz Karşıyaka Live'dan alışveriş yapıyorsam tabiki organiktir, güvenilirdir çünkü ben de üyesiyim diye alacak. Yüksek kar marjı düşünmüyoruz, birinci amacımız insanları iş sahibi yapmak ve hayata bağlanmalarını sağlamak, yaşam enerjilerini yükseltmek.

Yakın dönemde sergi, oyun gibi planınızlarınız var mı?
İnsanlara enerjisini yüksek tutmak için hedef koyuyorum. Örneğin üç ay sonra kermes hazırlayacağım, üç ay sonra sergi açacağım diyorum. Sergilerde resimler satılsın trilyonlar kazanalım beklentimiz olmadığı için çok rahatlar. Ama çok profesyonel çalışıyorlar. Üç gün önce ben bunu yapamam diyen arkadaşımız şimdi hırsla resim yapıyor. Onların bu enerjisini görmek çok güzel. O tabloyu ne kadar yaptığı çok önemli değil. Bütün gün eve kapanmış insan çıktı ve resim yapıyor benim için önemli olan bu. Onun sergisini açarım. Gerekirse kendi aramızda gideriz kendimiz o resimleri alırız, kendi yağımızda kavruluruz. Geçenlerde popüler müzik gecemizde 12 yaşında bir çocuğumuz çıktı keman çaldı. Onun keman çalan o halini görseydiniz amacımıza ulaştığımızı anlardınız. O çocuk 50 yaşına da gelse o geceyi unutmayacak. Demek ki biz iyi bir şey yaptık. Biz insanların yaşamlarına dokunmaya çalışıyoruz.

Grubunuza katılmak isteyen birinin ne yapması gerekiyor?
Öncelikle grup arkadaşlarımızdan referans alması lazım. Referanslı olarak gelirse biz onu Facebook grubumuza ekleyeceğiz. Ben o işe karışmıyorum dört adminimiz var onlar ilgileniyor. Arkadaşın Facebook sayfasını inceliyorlar neler paylaştığını, fotoğraflarını inceliyorlar. Karakter analizi yapıyorlar, grubumuza nasıl faydalı olacağını belirliyorlar ve hoş geldiniz diyorlar. İki grubumuz var biri Karşıyaka Live ve Karşıyaka Live Basın. İkinci grubu kurmamızın sebebi anasayfamızda paylaşımlar çok olduğu için anonslar aşağıya kayıyor okuyamıyorlar. Basın sayfasında sadece anons yapıyoruz. Herkes anonslarımızı görüyor. Yeni gelen üyemize de soruyoruz 24 kulübümüz var, hangisini seversen gel ona katıl diye. Muhakkak birinde ilgi alanı çıkıyor. Bizim gruba katılmak böyle oluyor. Ama önceliğimiz edep. Ayrıca bizim içimizde emlakçı, avukat, doktor var. Bunları grubumda lanse ettirmiyorum, kart dağıttırmıyorum. Ben kulüpteki arkadaşlarıma her zaman bana farklı projeyle gelin diyorum. Gerekirse yirmi dört grubu birleştirir yaparız diyorum. Gençlik Kulübünü kurduk katılım yaşını on sekize çektik. Gençlerin fikir ve enerjisine ihtiyacımız var. Kıyı temizlikleri, fidan dikimleri gibi planlarımız da gençlere ihtiyacımız olacak.

Yorumlar

Yorum Yap

500