Turizm Temsilcileri Horeca Fair İzmir'de Bir Araya Geldi

 |  || Turizm Temsilcileri Horeca Fair İzmir'de Bir Araya Geldi
1 Nisan 2020

Turizm Temsilcileri Horeca Fair İzmir'de Bir Araya Geldi

  • 1 Nisan 2020
  • 523 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Bu yıl 5’incisi İzmirde düzenlenen HORECA Fair Ege Uluslararası Otel Ekipmanları Ağırlama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı, turizm sektörünün temsilcilerini Fuar İzmir’de bir araya getirdi.

 

Fuar İzmir C holünde düzenlenen fuarda, hotel, restoran ve kafelerde kullanılan ürünler de sergilendi. Ev dışı tüketim ürünlerinin tanıtımının yapıldığı fuarda sektörün beklentilerinin konuşulacağı paneller de gerçekleştirildi.

 

İZMİR’E ÖZEL MOBİL UYGULAMA

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, geçen yıl İzmir’e 1,3 milyon turistin geldiğini dile getirdi.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise İzmir’in tarihi mirasının dünyaya tanıtılması için kapsamlı olarak çalıştıklarını söyledi. Dünya ölçeğinde bir turizm şehri olmak için odalarla birlikte ortak stratejiler belirlediklerini dile getiren Soyer, “11 farklı destinasyon türünün uzmanları ile birlikte envanter hazırlıyoruz. İzmir’deki turizm alanları mercek altına alındı. 2020 ortasında çalışmalar bittiğinde kentimizde kültür, arkeoloji gibi tüm destinasyonlar belgelenecek. İzmir’e gelen turistler ‘Visit İzmir’ adlı yeni mobil uygulamayla kenti tanıyacak” şeklinde koşutu.

Ege Life | Turizm Temsilcileri Horeca Fair İzmir'de Bir Araya Geldi

DIŞ PAZARDAN 51 MİLYON TURSİT

 

Fuarİzmir’de düzenlenen açılış töreninde konuşan Dünya Turizm Örgütü Başkan Yardımcısı Gunter Ihlau, Türkiye’nin Almanya için büyük önem taşıdığını ifade etti.

 

Türk turizminin gelişimine yönelik dair konuşan Ihlau, “Hiçbir ülke turizmde, son 20 yılda Türkiye gibi gelişmedi. Ülkeniz sahip olduğu tüm turizm değerleriyle eşi benzeri olmayan bir muhteşemlik barındırıyor. Alman turizm sektörü olarak İzmir ve çevresinin büyük bir geleceği olduğuna inanıyoruz” dedi. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır ise uluslararası rekabette öne çıkan tesislerin ve yeni projelerin devreye girmesiyle fuarın öneminin arttığını aktardı.

Ege Life | Turizm Temsilcileri Horeca Fair İzmir'de Bir Araya Geldi

Bu yıl fuarda 15 binden fazla ziyaretçiyi ağırladıklarını kaydeden Çorabatır, “Dış pazarlardan gelen turist sayısı 2019 yılında yüzde 12,2 artışla 51 milyonu buldu. 2019 yılını başarıyla tamamladık. 2020’de çift haneli büyüme bekliyoruz. Türkiye’nin dış ticaret açığını tek başına kapatır hale gelen turizm sektörü diğer sektörlerle karşılaştırıldığında önemi çok büyük. Turizm gelirlerini artırmak için kişi başı geliri yüksek nitelikli fuarları misafir etmeliyiz” ifadelerine yer verdi.

 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya da fuarların sosyal kültürel hayata önemli katkılar sunan etkinlikler olduğunu vurguladı.

 

Türkiye’de fuar bilincinin ilk olarak İzmir’de oluştuğuna dikkati çeken Bağlıkaya, TÜRSAB olarak ülke ekonomisine katkıda bulunan fuarlarda birlikte olmaya hazır olduklarını belirtti.

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500