Prag Gezi Rehberi

 |  || Prag Gezi Rehberi
1 Şubat 2020

Prag Gezi Rehberi

  • 1 Şubat 2020
  • 631 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Çekya’nın en güzel şehirlerinden Prag, bu ay gezi rehberimizin konuğu. Gidenlerin hayran kaldığı, gidemeyenlerin daima hayalini kurduğu Prag, içeriğimizle kalplerinizi yeniden fethedecek. Kış ya da yaz tatillerinizde planlarınızın ilk sırasına koymanız gereken bir şehir olmakla birlikte, sizlere muazzam anlar yaşatacak! Bu ay sizler için ülkemizin dışına çıktık ve Prag gezi rehberini derledik. Tatil planını Prag’da yapacaklara şimdiden iyi tatiller!

Nereye Gidilir?

 

Old Town Meydanı

Ege Life | Prag Gezi Rehberi

Şehrin kalbi; tarihin en keskin kokusu Old Town Square! Prag’a gidip burayı gezmeden dönmeniz neredeyse imkânsız. Bu meydan şehrin ana meydanlarından biri. Oldukça kalabalık olduğu bilinen meydan günün neredeyse her saatinde oldukça kalabalık. Tarihin içerisinde sunduğu yeme-içme hizmeti sebebiyle sadece gezmekle kalmıyor, keyifli vakit de geçirebiliyorsunuz. Bu meydan ile ilgili ilginç birkaç bilgi vermemiz gerekirse, 1992’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunması bu bilgilerin ilki olabilir. Bu meydanda bulunmak, Prag’da olduğunuzu iliklerinize kadar hissetmenizi sağlayacak.

Astronomik Saat

Ege Life | Prag Gezi Rehberi

Old Town Meydanı’ndaki Belediye Sarayı’nın üzerinde bulunan Astronomik Saati gezimanya’nın anlatımından okumak isterseniz şöyle; “Saatte bulunan 12 saat dilimi 12 burcu sembolize etmektedir. Saat 3 kısımdan oluşur. İlk kısımda her saat başı pencereden görünen havari figürler ve 4 tane heykel bulunur. Bu heykellerden iskelet ölümün elinde kese tutan Yahudi aç gözlülüğü, mandolin çalan Osmanlı sefayı ve elinde ayna tutan heykel ise kibiri sembolize etmektedir. İkinci kısım olan astronomik kadran Ortaçağ’ın evren görüşünü temsil etmektedir.” Sadece okumak bile sizleri oldukça etkilemiş olmalı! Prag ziyaretinizde kalabalığı takip ederek bulabileceğiniz noktalardan biri olan Astronomik Saati günün her saati izlemeniz mümkün.

Prag Kalesi

Ege Life | Prag Gezi Rehberi

Dünyanın en büyük kalelerinden biri olan Prag Kalesi, gördüğünüzde sizi ihtişamı ile son derece etkileyecek. Guinnes Rekorlar Kitabı’nda yeri bulunan bu kalenin tarihi de oldukça etkileyici. Şimdilerde Çek Cumhuriyeti’nin devlet birimi olarak kullanılan kale, her saat başı içerisinde bulunan askerlerin nöbet değişimi yaptığı, hâlâ görkemli bir biçimde kullanımdadır. İçinde barındırdığı çok çeşitli tarihi ve kültürel yapıları da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yahudi Mahallesi

Ege Life | Prag Gezi Rehberi

Şehre 13.yüzyıldan sonra çok büyük bir Yahudi göçü gerçekleştiği için, bir Yahudi mahallesi kurulması gerekmiştir. Kurulan Yahudi mahallesinin en önemli yerlerinden biri ise Yahudi mezarlığıdır. Bu mezarlıkta yer olmamasından ötürü 12 katmana kadar ulaşan mezarlar olduğu söylenmektedir. Oldukça ilginç ve sıra dışı bu mezarlığı mutlaka görmelisiniz. Bunun dışında oldukça değişik bir mimariye sahip olan Yahudi Mahallesi’nin sokaklarını gezerken tarihin en güzel anılarına şahitlik edebilirsiniz.

Prag Bira Müzesi

Ege Life | Prag Gezi Rehberi

Biraseverlerin mutlaka gidip görmesi gereken bir müze Bira Müzesi. Çekya deyince akla ilk gelen şeylerden biri olan biranın müzesini burada bulmanız sizi şaşırtmayacak tabii ki.

Bira çeşitlerinden bira yapımına, koklayıp bakabileceğiniz (isterseniz tadına bakabileceğiniz) malt türlerinden bira tarihine kadar her türlü bilgiyi alabilir, envai çeşit bira şişesi, kapağı, bardak altlığı ve bira yapım makinesini görebilirsiniz. Kendi kendinize gerçekleştireceğiniz bu turun sonunda ise akşamları pub’a dönüşen harika bir “mahzen”de giriş ücretine dahil olan bira tadımını gerçekleştiriyorsunuz. Bira sizin için bir ilgi alanıysa, kesinlikle gitmeye değer!

Charles Köprüsü

Ege Life | Prag Gezi Rehberi

Vlatna Nehri üzerinde bulunan Charles Köprüsü, 1402 yılında dönemin kralı tarafından yaptırılmıştır. Yaklaşık 520 metre uzunluğundaki köprünün yıllar boyu orijinalini korumasının yanı sıra geçirdiği doğal afetler sonucu şimdiki hâlini almış bulunmaktadır. Yalnızca yayaların kullanabildiği köprünün görkemi sizleri oldukça etkileyecek. Üzerindeki 30 heykeli mutlaka tek tek incelemelisiniz!

John Lennon Duvarı

Ege Life | Prag Gezi Rehberi

Charles Köprüsü’ne gelmişken, oldukça yakınında olan John Lennon Duvarı’nı görmemek olmaz. Duvar, kendi hâlinde düz bir duvarken, 1980 yılında vurularak öldürülen John Lennon’ın anısına, üzerine “Imagine” yazılmıştır. Daha sonra polis duvarı boyamış, ancak yazı tekrar yazılmıştır. Polis tekrar boyamış, yazı tekrar yazılmış ve bu böyle devam ettikten polis dokunmamaya başlamıştır. Daha sonra duvar John Lennon portreleri, şiirler ve şarkı sözleriyle donatılmıştır. Buradaki her şey barış ve sevgiyi temsil eder. Buraya yazılar yazan ve resimler çizen genç aktivistler, “devlete karşı yıkıcı faaliyetler” suçuyla hapis yatmış, bu duvar sebebiyle aktivistler ile devlet güçleri Charles Köprüsü üzerinde karşı karşıya bile gelmişlerdir. Şu anda tüm orijinal yazı ve portrelerin üzeri yeni yazılarla kapanmıştır. John Lennon duvarı milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir yer hâlini almıştır.

Ne Yenir?

Ege Life | Prag Gezi Rehberi

Avusturya ve Macaristan mutfaklarından etkilenen Çekya mutfağından izler bulunan Prag bölgesinde, kendilerine has pek çok lezzetle de tanışmanız mümkün. Pek çok Avrupa kenti gibi bu şehirde kahvaltı ile ilgili sorun yaşamanız mümkün. Zira Türk kahvaltısı bizleri fena alıştırmış durumda. :) Çek mutfaklarında en sık pişen yemekler ise şöyle, kızarmış domuz ve lahana turşusu. Bu ikiliyi oldukça sık ve her öğünde tüketen Çekler, kızarmış ördeğe de ayrıca bayılıyorlar. Eğer sığır eti tercih etmek isterseniz, Svickova tam size göre bir yiyecek olacaktır. Sebze yemeklerinin pek tercih edilmediği şehirde tatlılar da oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Trdelnik tatlısı Prag’a gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken sokak lezzetlerinden yalnızca bir tanesi! Elbette Prag’a gidip bira içmeden dönmek olmaz; neredeyse temel içeceklerden ucuz hâle gelen biraların yüzlercesi ile karşılaşmanız mümkün.

Hazırlayan: Damla Kılınç, Duygu Asker Aksoy

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500