Kuşlarla Konuşan Hekim

 |  || Kuşlarla Konuşan Hekim
1 Nisan 2020

Kuşlarla Konuşan Hekim

  • 1 Nisan 2020
  • 539 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Veteriner Hekim Tolgay Aytar, Bornova’da bulunan kuş hastanesi hakkında bilgiler vererek, 29 yıllık bir merkez olan kliniklerinde hasta kuş ve egzotik hayvanlara verdikleri sağlık hizmeti hakkında konuştu.

 

“Gökyüzü karışıksa kuşların işi”, “Hayat kısa kuşlar uçuyor”, “Öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna”, “Kuşlar gibi cıvıldar tattırdığın acılar” gibi sözlerle pek çok şairin dizelerinde yer edinmiştir kuşlar. Ayrıca pek çok mitolojik unsurun içerisinde de yer almışlardır. Peki, geçmişten günümüze hayatımızda bu kadar yer edinen, sesleri ile içimize neşe saçan ve gökyüzündeki özgürlükleri ile herkesi kıskandıran kuşlar hastalandıklarında nasıl tedavi ediliyorlar hiç düşündünüz mü? Dünya genelinde ortalama 200 adet bulunan ve Türkiye’de ise bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az sayıda bulunan kuş hekimlerinden bir tanesi de İzmir’ in Bornova İlçesi’nde kuş severlere hizmet veriyor. ‘Kuşlarla konuşan hekim’ olarak tanınan Veteriner Hekim Tolgay Aytar, 29 yıldır hizmet verdiği kliniğinde son 3 yıldır da kuşlar ve egzotik hayvanlar özeline eğilmiş durumda. “Önemli olan yaptığınız işi sevmeniz” diyen Aytar, hasta kuşlara gerçek bir hastanede bulunan yoğun bakım ünitelerindeki gibi yataklı hizmet sunuyor ve burada sağlıklarına kavuşmalarını sağlayarak özgürlüğün sembolü olarak kabul edilen kuşlara şifa dağıtıyor.

Ege Life | Kuşlarla Konuşan Hekim

“MERKEZ EKSİKLİĞİ VAR”

 

1991 yılında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden derece ile mezun olan ve o dönemin son Alman Ekolü’nden gelen Veteriner Hekim ve İzmir’de 29 yıldır hizmet vererek Türkiye’nin sayılı kuş hastanelerinden bir tanesi olan Öz-Vet Kliniği’nin de sahibi Tolgay Aytar, Son 3 yıldır kuşlar ve egzotik hayvanlar üzerine özellikle eğildiklerini belirterek artık İzmir’de tek, Türkiye’de ise ikinci merkez hâline geldiklerini belirtti.

“Kuşlarla konuşan hekim” olarak bilinen Veteriner Hekim Tolgay Aytar, Orman Yüksek Mühendisi olan babası sayesinde çocukluğunun milli parklarda geçtiğini de söyleyerek, kuşlarla nasıl bir iletişimi olduğunu ve neden kuşları tedavi etmeyi seçtiğini şu sözlerle anlattı: “Büyükbaş, endüstriyel kanatlı, küçükbaş, kedi, köpek gibi alanların hepsinde mesleğimin ulaşabileceği en üst seviyeye kadar hekimlik yaptım ve buradaki hizmetlerimin yeterli olduğunu düşündüm. Sonrasında ise Türkiye’de kuşların bakımları ve tedavileri konusunda çok büyük bir eksiklik olduğunu gördüm ve çalışmalarımı bu yöne kaydırmaya karar verdim. Çünkü kuş sahiplerinin kuşlar hasta oldukları zaman ilk başvurdukları yer pet shoplar oluyor. Ama bu pet shoplarda yeterli bir sağlık hizmeti alamıyorlar. Bunların belki yüzde 1’i bizlere intikal edebiliyor.”

Ege Life | Kuşlarla Konuşan Hekim

KUŞ SEVERLERE ÖNERİLER

 

Son olarak kuş severlere önerilerde bulunan Veteriner Hekim Tolgay Aytar, “Kuşunuzu 6 ayda bir veteriner hekime mutlaka götürün. Bu sayede erken teşhis ile oluşabilecek bir hastalık teşhis edilerek kuş kurtarılabilir. Tırnak kesimi, gaga kesimi, tüy bakımlarını aksatmayın. Her ay kuşunuzu tartıp bir kâğıda not alın. Bu kilolarda ani düşmeler ya da yükselmeler varsa acilen veterinere götürün. Bunlar ilk uyarıcı sinyallerdir. Bir de her kuş türünün beslenmesi ayrıdır. Kanarya’nın ayrıdır, serçenin ayrıdır, papağanların bile kendi türleri içerisindeki beslenmeleri ayrıdır. Bu konuda hayvan satıcılarından değil de veteriner hekimlerden bilgi alın” dedi.

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500