Kraliyet Düğünlerinde Neler Oluyor?

 |  || Kraliyet Düğünlerinde Neler Oluyor?
1 Şubat 2020

Kraliyet Düğünlerinde Neler Oluyor?

  • 1 Şubat 2020
  • 669 Görüntülenme
  • 0 YORUM

En küçük düğünü bile planlamak büyük bir girişim olabilir; ancak kraliyet ailesinden biriyle evlenmek başka bir zorluktur. İngiliz kraliyet düğün gelenekleri, töreni tutabileceğiniz yerden düğün pastasının lezzetine kadar her şeyi kapsayan çok çeşitli antik kuralları takip eder. Yüksek profilli kraliyet ailesi evlendiğinde tören tarihin bir parçası hâline gelir. Milyonlarca insan gelin arabasını, gelin elbisesini, saçını ve gelinin genel görünümünü inceliyor. Kraliyet düğünü kurallarına kesinlikle uyulmasına şaşmamalı.

 

Monarşi, gelenekleri nedeniyle var, bu yüzden eski ritüelleri sürdürmek için büyük bir baskı var. Ancak modern kraliyet, nasıl evlendikleri veya cömert çeyizler gibi eski evlilik standartları hakkında biraz daha az umursuyor gibi görünüyor. Kraliçe Victoria ve Prens Albert, Prens William ve Catherine, Prens Harry ve Meghan Markle gibi bir çiftler gelenekleri güncelledi veya başkalarını geri tutan engelleri yıktı. Diğer her şey gibi, kraliyet düğünleri de zamanla birlikte hareket etmelidir- bu hareket buzul hızında olsa bile.

Tam da geçtiğimiz ay Meghan Markle ve Prens Harry kraliyet ailesindeki üst düzey görevlerinden ayrılıp, finansal olarak bağımsız olacakları bir işte çalışmak istediklerini bildirmişken, kraliyet ailesi gündeme oturmuş oldu. Kraliyet ailesi düğünleri ile, taht sırası ile ve gelinleri ile oldukça sık konuşulan bir toplum modeli hâline geldi. Biz de sizler için kraliyet düğünlerinin en çok merak edilen kurallarını derledik. İşte karşınızda kraliyet düğünlerinin kuralları!

İngiliz Kraliyet Ailesi 2013 Yılına Kadar Katoliklerle Evlenemiyordu.

Ege Life | Kraliyet Düğünlerinde Neler Oluyor?

2013 yılına kadar birbirini takip eden İngiliz kraliyetlerinin Katoliklerle evlenmesine izin verilmedi. Kulağa aşırı geliyor; ancak tarihi düşündüğünüzde, neden olduğu daha anlaşılır hâle geliyor. Anglikan kilisesini kuran Henry VIII'in ölümü ve Edward VI'nın kısa süreli görevinden sonra, Henry'nin kızı Mary 1553'te tahta çıktı. Mary'nin yüzlerce dini muhalif kazıkta yanması Protestanların onu "Kanlı Mary" olarak kınamasına yol açtı. Bugün Katolik-Protestan davası bitti. İngilizlerin 2013 Kraliyet Yasası'na geçişiyle, İngiliz kraliyet ailesi artık Katoliklerle evlenebilir.

Boşanmış Gelinlerin Düğününe Kraliçe Katılmıyor.

Ege Life | Kraliyet Düğünlerinde Neler Oluyor?

Sussex Düşesi Meghan Markle, ilk kocası film yapımcısı Trevor Engelson'dan boşandı. Bu, Kraliçe Elizabeth'in Prens Harry’nin 2018 düğününe katılmaması ihtimali olduğu anlamına gelir (ancak Kraliçe düğüne katıldı). Kraliçe yıllar içinde boşanma konusunda gevşemiş olsa da İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi rolünü çok ciddiye almaktadır; boşanmış olan Camilla Parker Bowles için kendi oğlunun düğününe bile katılmadı. Ancak bu, Kraliçenin bir gelini onaylamadığı anlamına gelmez. Bunun yerine, boşanmış düğünlere katılamamasını yüce görevinin yükü olarak görüyor. "Gidemiyorum," dedi Kraliçe o sırada yakın bir arkadaşına. "Pozisyonumun buna izin verdiğini düşünmüyorum.”

Kraliyet Buketleri her zaman Kraliçe Victoria tarafından dikilmiş bir yaban mersini sapı içerir.

Ege Life | Kraliyet Düğünlerinde Neler Oluyor?

Düğün gününde Kraliçe Victoria, mersin sapı içeren bir buket kardelen (Prens Albert’ın en sevdiği çiçek) taşıdı. Efsaneye göre gelin buketinde kullanılan mersin dikildi ve Victoria'nın zamanından itibaren her kraliyet gelini tedarik eden bir çalılığa dönüştü. Gerçek şu ki, yaban mersini, düğünden yıllar sonra Prens Albert'in büyükannesi tarafından Victoria'ya sunulan bir fidandan kaynaklanır. Victoria, büyük olasılıkla kraliyet bahçıvanlarının yardımıyla bu fidanı Osborne Evi'ne dikti. Fidan büyüdü ve dalları onu takip eden kraliyet gelinlerinin buketlerini süsledi.

Kraliyet Gelinlerinin Yüzükleri Özel Bir Altından Üretilir.

Ege Life | Kraliyet Düğünlerinde Neler Oluyor?

Kraliçe Anne'nin 1923'teki düğünden bu yana, kraliyet gelinlerinin yüzükleri Galce altınından yapılmıştır. Aynı külçe 1947'de Kraliçe Anne'nin yüzüğü, 1960’da Prenses Margaret ve 1981'de Galler Prensesi Diana için altın verdi. O külçe o zamandan beri tükendi, bu yüzden Meghan Markle'ın yüzüğü için altın, İngiliz Kraliyet Lejyonu tarafından Kraliçe'ye sunulan yeni bir külçeden geldi. Bu daha modern külçe 1986 yılında York'un Düşesi Düşesi Sarah ve 2011'de Kate Middleton'ın yüzüğü için altın tedarik etti.

Menüler Fransızcadır.

Ege Life | Kraliyet Düğünlerinde Neler Oluyor?

Kraliyet düğün menüleri geleneksel olarak Fransızca yazılmıştır. Gerçekte, Fransız menünün biraz modası geçmiştir; sarayda çok sayıda İngiliz şef çalışıyor ve William ile Kate'in düğünündeki yemeklerin çoğu İngiliz mutfağına aitti. Fransızca menü geleneği, sadece kraliyetlerin değil, aynı zamanda tüm İngiliz üst sınıflarının anakara mutfağı için bir tat geliştirdiği 17. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu çılgınlık, Charles I 1625'te Fransız prensesi Henrietta Maria ile evlendiğinde başladı.

Düğün Pastası Mutlaka Meyveli Olmalıdır.

Ege Life | Kraliyet Düğünlerinde Neler Oluyor?

Kraliyet düğün pastası tarifi genellikle kuru üzüm, öğütülmüş badem, kiraz ve badem ezmesi içerir ve damadın tören kılıcı kullanılarak kesilir. Ancak, Kraliçe Victoria'nın düğününde başlayan bir gelenek olan damadın keki, daha modern tatlara dönüştü. Örneğin Prens William, kendi düğünde çikolatalı bir bisküvi pastası seçti. II. Elizabeth düğün pastaları bağışlama geleneğini başlattı; 1947'de Prens Philip ile evlendikten sonra, savaş sonrası sıkı rasyonları desteklemek için pastalarını okul çocuklarına verdi. William ve Kate, yardım için para toplamak adına 2011 düğün pastasının bir parçasını açık artırmaya çıkardı.

Kraliyet Gelinleri Asla Buketini Atmaz.

Ege Life | Kraliyet Düğünlerinde Neler Oluyor?

Gelin çiçeği atma geleneğinin rahatsız edici kökleri vardır. Görünüşe göre, gelinin şansını elde etmek için elbisesinin parçalarını koparmaya çalışan kadınların kalabalığından kaçmasına izin vermenin bir yolu olarak tasarlandı. Modern zamanlarda bile, bekar kadınlara zorlanan tartışmalı bir şekilde aşağılayıcı bir görüntü. Neyse ki İngiliz kraliyet gelinleri için bu gelenekten Kraliçe Elizabeth’in düğününden sonra emekli oldu. Kraliçe, onu atmak yerine, Loos Muharebesi'ne düşen kardeşini onurlandırmak için buketini Westminster Abbey'deki Bilinmeyen Savaşçı'nın mezarına koydu.

Düğüne Katılanlar Mutlaka Şapka Takmalıdır.

Ege Life | Kraliyet Düğünlerinde Neler Oluyor?

İngiliz kadınlar nesiller boyu kraliyet düğünlerine şapka taktılar. 1950'lere kadar şapka olmadan günlük yaşamı sürdürmek kabul edilemezdi, bu yüzden kraliyet düğünü gibi geleneksel bir olayda şapka takmamanın herhangi bir mümkünü yok görünüyor.

Tören Mutlaka bir Anglikan Kilisesi’nde Gerçekleşmelidir.

Ege Life | Kraliyet Düğünlerinde Neler Oluyor?

Kraliçe Anne'in 1683'teki düğünden, 1840’ta Kraliçe Victoria'nın evliliğine kadar, St. James Place telif hakkı için tercih edilen şapeldi. Güzel, ama ne yazık ki sadece 100 kişilik- bugünün medya kapsama alanı için ideal değil. 1919'da, Connaught Prensesi Patricia düğünü 2.000 kişilik Westminster Abbey'de düzenledi; ancak 600 yıl boyunca kraliyet düğünleri için kullanılmadı (Victoria çirkin olduğunu düşündü). William ve Kate de düğünlerini Westminster Abbey'de düzenlediler. Harry ve Meghan'a gelince, Windsor Kalesi'ndeki St.George Şapeli'nde "evet" dediler; 800 konuk ağırlayabilecek samimi bir alanda.

Kaynak: www.ranker.com

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500