Fotoğrafik Bakış Açınızı Geliştirecek Filmler

 |  || Fotoğrafik Bakış Açınızı Geliştirecek Filmler
1 Haziran 2020

Fotoğrafik Bakış Açınızı Geliştirecek Filmler

  • 1 Haziran 2020
  • 533 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Evde kalmak zorunda olduğumuz bu dönemlerde evde yapılacak en iyi şeylerden birisi de film izlemek. Zamanında izleyemediğimiz ancak listemize aldığımız filmleri izlemenin tam zamanı. Bu yanında hem film izleyip hem de fotoğraf meraklıların kompozisyon bakış açılarını geliştirecek filmleri sizler için derledim. Sadece bu filmlerle kalmayıp ne kadar film izlerseniz o kadar çok bakış açınızın gelişeceğini de belirteyim. Filmler fotoğraf karelerinden oluşur. O yüzden her sahneye bir fotoğraf gibi bakın. Ana ögelerin ve yardımcı ögelerin konumlandırılışı, ışığın kullanımı gibi konulara geniş çerçeveden bakmaya çalışın. “Ben bu sahneyi çekseydim ögeleri nasıl konumlandırırdım?” sorusunu da mutlaka kendinize sorun. Çok sevdiğiniz bir sahne mi oldu? Hemen filmi durdurun ve onun görüntüsü alın. Daha sonra o sahnenin aynısını kendiniz çekmeye veya oluşturmaya çalışın. Bu tip ufak alıştırmalar size sandığınızdan çok fazla katkı sağlayacaktır. Bu şekilde filmleri izlemeye başladığınızda iyi bir film eleştirmeni olmanız işten bile değil. Sevdiğiniz filmlerin görüntü yönetmenleri takibe alıp onlardan bir şeyler de kapabilirsiniz.

FORREST GUMP

Ege Life | Fotoğrafik Bakış Açınızı Geliştirecek Filmler

İlk filmimiz hemen hemen hepimizin bildiği kült haline gelmiş 1994 yapımı Forrest Gump. Bu filmdeki sahnelerin düzenlenişi çok oturaklı ve çok orantılıdır. İzlerken Forrest ile koştuğunuzu ve fotoğraflar çektiğinizi hissedeceksiniz. Hem izler bırakan hem de izler bıraktıran bir film. Robert Zemeckis tarafından çekilmiş ve Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise ve Sally Field başrol oyunculuklarını yapmıştır.

 

MATRIX

Ege Life | Fotoğrafik Bakış Açınızı Geliştirecek Filmler

Pek benim tarzım olmasa da çok iyi kurgulanmış sahneleri için izlediğim ve her karesinden büyük keyif aldığım bir filmdi. Siz de izlerken resmen milimetrik bir düzen içerisinde oluşturulan sahneleri göreceksiniz. Kompozisyon kurallarının adeta anlatıldığı bu filmle fotoğraf yapınız çok güzel oturacaktır. Filmi izledikten sonra fotoğraf kompozisyonlarınızda mükemmeliyeti aramanız da kaçılmaz :)

 

LE HUITIÈME JOUR (8. GÜN)

Ege Life | Fotoğrafik Bakış Açınızı Geliştirecek Filmler

Kendisi en sevdiğim Fransız filmi olur. Filmde Down sendromlu bir adam ile bir iş adamının hayatlarının kesişmesi anlatılıyor. Duyguları çok iyi veren sahneler olduğu için portre fotoğraf yapınızı güçlendirecektir. Filmdeki duyguların hangi açı ve ışık ile verildiğine dikkat ederseniz çok daha başarılı portreler ortaya çıkarabilirsiniz. Film de size çok şey katacaktır.

 

BEFORE THE RAIN

Ege Life | Fotoğrafik Bakış Açınızı Geliştirecek Filmler

Şimdi ise içerisinde fotoğrafı da konu alan bir film var. Hem kompozisyon anlamında zengin sahneleri olan hem de konusunun ilgi çekiciliğinden izlenmesi gerek. Film; Yugoslav iç savaşı yıllarında Londra'da yaşayan bir editör ve fotoğrafçının yollarının balkan topraklarında kesişmesini konu alıyor.

 

YENİ HAYAT

Ege Life | Fotoğrafik Bakış Açınızı Geliştirecek Filmler

Başarılı oyuncu Tom Hanks’in başrolde yer aldığı film sadelik açısından çok güzel bir kaynak. Issız bir adada hayatta kalmaya çalışan adamın hikâyesinin anlatıldığı filmde hem doğa fotoğrafı kompozisyonu için hem de benim sıklıkla başvurduğum sade ögeli fotoğraf için çok güzel kaynak. Her filmde olduğu gibi ana ögenin kadraj içerisine nasıl sade şekilde yerleştirildiğine dikkat ederek izleyin.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500