Dekorasyonda Kullandığımız Renkler Ruh Hâlimizi Nasıl Etkiliyor?

 |  || Dekorasyonda Kullandığımız Renkler Ruh Hâlimizi Nasıl Etkiliyor?
01 March 2022

Dekorasyonda Kullandığımız Renkler Ruh Hâlimizi Nasıl Etkiliyor?

  • 01 March 2022
  • 704 Görüntülenme
  • YORUM

Dekorasyonda renk psikolojisi, günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Evimizde yaptığımız renk seçimleri, ruh hâlimizi, düşüncelerimizi ve enerji seviyemizi yüksek oranda etkiliyor. Bu nedenle, evimizde yaratmak istediğimiz atmosferi sağlamak için renkleri doğru seçmek oldukça önemli. Peki hangi renk bizi nasıl etkiliyor ve hangi mekân için hangi renk daha uygun?

Beyaz

Zamansız bir klasik olan beyaz renk, mekânı daha açık ve ferah hissetmemizi sağlarken, bize temiz ve mutlu hissettiren, sakinleştirici bir ortam yaratır. Fakat beyaz rengi kullanırken dikkat etmemiz gereken nokta, başka renklerle kombinlemektir. Tek başına kullanıldığında, depresif duygular yaratabilir. Her oda için tercih edilebilecek bir renktir.

Mavi

Mavi renk kullanıldığı mekânda daha çok kendinize dönük, rahat ve dingin hissetmenizi sağlar ve sakinleştirici bir etki bırakır. Tansiyonu düşürmeye, zihni temizlemeye ve kişinin rahat nefes almasını sağlamaya yardımcı olur. Mavi renk odalar dinlenmek için çok uygun bir ortam sağlasa da soğuk mavi tonları yerine açık, sıcak maviler kullanmak veya sıcak renkli mobilyalarla dengelemek önemlidir. Yatak odaları ve banyolar için çok uygun bir tercih olacaktır.

Sarı

Enerjimizi arttıran sarı renk, güneş ışığını yakalayıp mekânı daha aydınlık gösterirken, bize neşe ve canlılık hissi verir. Bununla birlikte, sarı rengin odada çok yoğun kullanımı uzun süre maruz kalındığında göz yorgunluğuna neden olabilir. Mutfak ve yemek odaları için çok uygundur.

 

Yeşil

En dinlendirici renk olan yeşil, stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olurken, mekâna doğal bir his verir. Gözleriniz için de dinlendirici renklerden biridir ve zihin açıcı ve soğukkanlılığı teşvik eden bir ortam yaratır. Yatak odaları, salon ve çalışma odalarınız için harika bir seçim olacaktır.

 

Mor

Mor, tarihsel olarak lüksün rengi olan dramatik bir renktir. Koyu mor tonları romantik, gizemli ve lüks bir atmosfer sağlarken, kullanıldığı mekânda yaratıcılığı tetikler. Açık mor tonları ise zihnin rahatlamasını sağlar ve odada sakinleştirici bir etki bırakır. Yatak odaları ve salonlarınız için uygun olacaktır.

 

Turuncu

Heyecan verici turuncu renk, bulunduğu ortama enerji ve hareket etme isteği getirir. Yoğun kullanıldığı alanlarda iştahı arttırabilir. Egzersiz alanlarınız ve oyun odaları için çok uygun bir tercih olacaktır.

 

Kırmızı

En yoğun renk olan kırmızı, çoğunlukla romantizm ile ilişkilendirilirken, aynı zamanda öfkeyle de bağlantılıdır. Kullanıldığı alanlarda enerjiyi yükseltirken sinirlilik halini de arttırabilir. Tansiyonu ve kalp atışını yükseltici bir etki yaratabilir. Yemek odaları, salon ve antreleriniz için tercih edilebilir.

 

Pembe

Pembe, ana rengi olan kırmızının tam tersi bir etkiye sahiptir. Bulunduğunuz ortamda pembe renge ne kadar maruz kalırsanız o kadar sakinleşirsiniz. Sinirler üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olan pembe renk, öfke, saldırganlık ve ihmal duygularını hafifletir. Sevgi ve nezaket duygularını teşvik eden pembe renk ayrıca yaratıcılığı da arttırır. Yatak odaları ve çocuk odaları için harika bir seçim olacaktır.

 

Çeviren ve Derleyen: Damla Maramuroğlu

Kaynak:https://www.countryliving.com/uk/homesinteriors/interiors/a732/how-colour-affects-mood/

 


Yorumlar

Yorum Yap

500