Sihirli Bir Dokunuşun Peşinde; Moms of Turkey

01 Nisan 2017
Reyhan TANSU ŞENAY

Reyhan Tansu Şenay, Marmara Üniversitesi Radyo TV Sinema bölümünü bitirdikten sonra uzun yıllar çeşitli televizyon kanallarındaki çalıştı ve daha sonra İzmir'deki bir gazetede muhabirlik, editörlük ve yurtdışı yayınları koordinatörlüğü yaptı. İnsan kaynakları ve çocuk gelişimi üzerine eğitimler aldı. Şu anda pazar günleri TRT Kent Radyo'da yayınlanan Sen Büyürken adlı çocuk gelişimi programını ve Anahtar adlı kişisel gelişim programını hazırlayıp sunmaktadır. Bir erkek ve bir kız çocuğu annesi olan Şenay, aynı zamanda kendisine ait yazılarını mutlubiz.com sitesinde paylaşmaktadır.

Sihirli Bir Dokunuşun Peşinde; Moms of Turkey

  • 01 Nisan 2017
  • 427 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Bütün masalların içinde iyiler, kötüler ve büyülü melekler vardır. Hepsinin ayrı giden hayatları aynı macera yolunda kesişir. En güzel kısmı ise mutlu sonlarıdır. Biz Türkiye Kadınlar Platformu, birbiri ile aynı macera yolunda buluşan kadınlarız. Hepimizin derdi aynı. Mutlu ve sağlıklı bireyler olarak, mutlu çocuklar yetiştirmek. İçimizde hiç cadı yok. İçimizde hiç peri, prenses, kral, kraliçe de yok. Ama içimizde hayatta ayakta durabilmek için emek veren, okumuş, çalışmış, yazar, psikolog, girişimci anneler var. Neredeyse hepimiz yeni tanıştık. Ama sanki birbirimizi yıllardır tanıyor gibiyiz. Çünkü ortak bir düşümüz var. Bilinçli anneler ile mutlu çocuklar büyütmek. Koşullarımız birbirinden ne kadar farklı olsa da, kişiliklerimiz birbirine hiç benzemese de, bu düş bize sihirli bir değnek yaratıyor. Öyle bir sihir ki, kimin kapısını çalsak, bizi buyur ediyor, kime rica etsek anında tamam diyor, programını değiştirip bize zaman ayıran bir sürü insan, “Sizin için ne yapabilirim?” diyor. Sanki herkes bu anı bekliyormuş, sanki herkes birileri çıksın da bizi bir araya toplasın diye ümit etmiş. Herkes çocuk büyütmenin, anne olmanın, bu arada kendi hayallerini kaybetmeden var olmanın ne kadar zor olduğunu biliyor çünkü. 

 

Herkes biliyor, kadınların çocuktan sonra her gün yeniden kendilerini sürekli ertelediklerini, hayallerini çamaşır makinası ile bulaşık makinası içinde yıkayıp temize çektiğini, kırgınlıklarını ocakta ısıtıp ısıtıp nasıl demlediklerini biliyor. İşte o yüzden yeni nesil çocuklar denilen biz yeni nesil annelerin çocukları da çabuk sıkılan, otorite düşmanı, doğa değil teknoloji dostu, akıllı cep telefonları gibiler. Ve maalesef her şeyi çok çabuk tüketeceğe benziyorlar. İşe de önce ailelerden başlıyorlar. Ama ümitliyiz. Bu pencere çiçeği gibi, balkona çıkmaktan bile korkan çocuklarımızın yarınları değiştirme gücü çok yüksek. Yeter ki birileri onlara kapıyı açsın...

 

İşte o birileri sizsiniz, o birileri biziz, o birileri tüm kadınlar, anneanneler, babaanneler, halalar, teyzeler ama en çok da anne ve babalar. Küçük küçük adımlarla büyük yollar gittiğinizi fark etmeyeceksiniz bile. Yorulmadan, tutarlı ve sabırlı olarak hem kendi hayatınızı, hem de çocuğunuzun geleceğini değiştirebilirsiniz. Çünkü biz buna değeriz. 

 

Türkiye Kadınlar Platformu olarak bir değişimin peşinde yola çıktık. Konusunun en iyilerini hepimiz için bir araya getirdik. Bazıları ünlü, bazıları akademisyen, bazıları yazar, bazıları girişimci ve hepsi deneyimli. “Bilinçli Anne, Mutlu Çocuk Okulu” kurarak şehir şehir Türkiye’nin her yerine ücretsiz eğitim olanağı sunmak için canla başla çalışıyoruz. Biliyoruz ki bir annenin, bir çocuğun hayatı değişse büyük bir fark yaratmış olacağız. 

 

İstanbul’da başlayan bu sihirli yolculuk şimdi İzmir’de devam ediyor. Mavibahçe lansmanının hemen ardından, Karşıyaka Belediyesi iş birliği ile Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi’nde eğitimler başladı. Bu arada İstanbul ve Bandırma’da da uzmanlar ve ekibin diğer yarısı eğitimlere koşturdu. O kadar çok çalışıyoruz ki, para kazanacağımızı bilsek herhalde bu kadar çok çalışmayız. Özgür Bolat’ın “Beni Ödülle Cezalandırma” kitabında dediği gibi; “İyilik yapmak için para verirseniz, iyilik yapanların sayısı azalır.” 

 

Tek derdi biraz farkındalık yaratmak olan bu bir grup insan, cebine 1 kuruş para girmeden sadece ve sadece ihtiyacı olan sevgili anne ve çocuklara ulaşmak için her şeyi yapıyor. Afiş asmak için sokaklarda dolaşıyor, telefonla eş, dost kim varsa iletişim kuruyor, destek olan marka ürünlerinden annelere ücretsiz hediye ediyor. Çünkü hayat paylaşınca güzel. Hayat, farkındalığı yüksek annelerle ve çok ama çok değerli yeni nesil çocuklarıyla güzel... Ailenin önemini kaybetmeden birey olarak var olmak güzel. Her eğitim sonrası yanımıza gelip, sunumlarla ilgili soru soran annelerin gözlerine bakmak, ellerinden tutmak o kadar kıymetli ki, hiçbir para birimi ile ölçülemez. Çok kalabalık değiliz aslında. Ama zihnimiz ve düşlerimiz çok kalabalık. Biliyoruz ki bir aile ile başlıyor her şey. Bu ailede birey olarak hayallerini gerçekleştirme yolunda ilerlerken vazgeçmeden değerlerimizi çoğaltmak kolay değil. İşte biraz tuz, biraz biber Moms of Turkey, bu hayat çorbasında...

 

Türkiye Kadınlar Platformu ekibi olarak, bu sihirli yolculukta siz de bize katılın. Gelin siz de kendi hikayenizin dışında bir hikayenin kahramanı olun, gelin çocuklarınızın daha mutlu olması için bir küçük adım atın! Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi’nde devam eden eğitimlerimize katılın. Hayatınızda bir fark yaratın.

 

Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi Eğitim Programı

5 NİSAN 2017

Psikolog Selin MERT: Güvenli Bağlanmanın Dayanılmaz Keyfi - Anne Çocuk Bağının Önemi 

Psikolojik Danışman Ferhat Yılmaz: ”Bedenim Bana Ait!” Çocuk Mahremiyeti 

Yaşam Koçu Şebnem Arslankeçecioğlu:Ailedeki Direnç Noktalarını Keşfetmek

Hipnobirthing Eğitmeni Ebe Pınar Mallı:Doğumun Kadın Psikolojisindeki Yeri 

 

27 NİSAN 2017 

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yılmaz Bay:Çocuklarda Sağlıklı Beslenme

Eğitmen ve Yaşam koçu Yasemin Talaz Bayraktaroğlu:Pozitif Ebeveyn Olmak

Eğitmen Zeliş Kurt:Çocuklar ve Doğa

Psikolojik Danışman Dr. Ayşe Devrim Burçak: Güvenli Bağlanmanın Dayanılmaz Keyfi

 

28 MAYIS 2017 

Pedagog Pınar Kaya Döşlü: Çocuk ve Ergenlerde Öğrenme Güçlüğü 

Selen Baranoğlu:Basit ve Sade Yaşamda Sağlıklı Bireyler Yetiştirme. 

Hem Fit Hem Anne Gözde Biber:Sağlıklı Yaşam, Zinde Annelik 

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Ali Bacanlı:Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

 

Reyhan Tansu Şenay


Yorumlar

Yorum Yap

500