Şenay Lambaoğlu: “İzmir'e Gelince Mutlulukla Dolup Taşıyorum”

 | || Şenay Lambaoğlu: “İzmir'e Gelince Mutlulukla Dolup Taşıyorum”
1 Nisan 2020

Şenay Lambaoğlu: “İzmir'e Gelince Mutlulukla Dolup Taşıyorum”

 • 1 Nisan 2020
 • 760 Görüntülenme
 • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

 

Almanya’da doğan, ilk müzik çalışmalara okul korosunda başlayan, İstanbul Üniversitesi Avrupa Topluluğu’ndan mezun olduktan sonra birçok caz müzisyeni ile çalışma fırsatı bulan Şenay Lambaoğlu, ilerleyen yıllarda başarılı caz müzik projelerinde yer aldı. İlk solo albümünü 2012 yılında dinleyicilerine sunan Lambaoğlu, geçtiğimiz günlerde Azarbaycan Halk Türküsü olarak çokça sevilen “Aman Avcı”yı bir single olarak yayınladı. Sanatçı şimdilerde ise türler arası müzikal yolculuğunu farklı projeler ve konserler ile sürdürmekte.

 

“KENDİMİ MELANKOLİNİN RÜZGÂRINA BIRAKTIM”

 

“Böyle Olmasını İstemezdim” dinleyiciyi melankoli evrenine sürükleyen bir şarkı olmuş. Söz ve müzik süreci nasıl gelişti?

“Böyle Olmasını İstemezdim” bir ayrılık hikâyesi. En güçlü ve yıkıcı duygulardan biri olan “Ayrılık” kendi dünyamda nasıl vücut bulurdu diye düşündüğümde bu şarkı ortaya çıktı ve kendimi melankolinin rüzgârına bıraktım. Ayrılık ve yas denilince aklımıza doğrudan kayıpların en büyüğü ölüm gelir. Ayrılık da en az ölüm kadar acıdır ve tıpkı ölümde olduğu gibi kaybın ardından yas süreci başlar. Yas tutabilmek kayıplarımıza saygı duruşu gibi geliyor bana. Mutluluğu da acıyı da dibine kadar hissetmek yaşadığımızın en güçlü kanıtı.

Şarkılarımda tüm bu insani duyguları en samimi tarafımla anlatmak, paylaşmak istedim.

Şarkımın düzenlemesi Alper Gemici tarafından yapıldı ve İstanbul Strings eşsiz yorumuyla şarkının ruhunu çok güzel yansıttı.

 

Ege Life | Şenay Lambaoğlu: “İzmir'e Gelince Mutlulukla Dolup Taşıyorum”

 

Şarkının klibi için evinizin kapılarını açmışsınız. Bu nasıl bir deneyim oldu?

Sonbaharın en güzel renklerinin İstanbul’da Zekeriyaköy’de olduğunu düşünüyorum. Şarkıyı yine bu orman yolunda sararmış yaprakların arasında yazmıştım. Oturduğumuz evin hüzünlü bir tarafı var ve yönetmenimiz Varol Şahin şarkının hikâyesine çok uygun buldu.

Onun da önerisi üzerine güzel bir anı oluştu hafızalarımızda.

 

“KİMSENİN BENİ KEŞFETMESİNİ BEKLEMEDİM”

 

Müziğe kariyerindeki yolculuğunuz nasıl başladı? Bu ilginizi nasıl keşfettiniz?

Kendimi bildiğinden beri şarkı söylüyorum ve hep şarkıcı olmak istedim. Kimsenin de beni keşfetmesini beklemedim. Elindeki imkânlar doğrultusunda yetiştirmeye çalıştım. İlk klasik gitarla müziğe başlamış olmama karşın şarkı söylemek hep önceliğim oldu.

 

Ege Life | Şenay Lambaoğlu: “İzmir'e Gelince Mutlulukla Dolup Taşıyorum”

 

Caz, son dönemlerde sınırlarını oldukça genişleten bir tür oldu. Siz nasıl tanımlıyorsunuz cazı?

Caz müziğinin tanımını yapmayı aslında çok doğru bulmuyorum. Size maviyi tanımlayın desem eminim benim rengimden çok başka bir ifade çıkacaktır ortaya. Ama madem cümlenin içinde “sınırları oldukça genişleten bir tür” diyoruz ki ben de buna katılıyorum, Caz özgürlük, hoşgörü, esneklik ve çok renklilik benim dünyamda.

 

Ege Life | Şenay Lambaoğlu: “İzmir'e Gelince Mutlulukla Dolup Taşıyorum”

 

“MÜZİĞİN CİNSİYETİ OLMAMALI”

 

Kadınların bugünkü koşullar içinde sanatsal üretime daha fazla dâhil olmalarının önemi nedir sizce?

Toplumun her alanında olduğu gibi sanatın her alanında elbette kadının daha çok var olması ve kendini var etmesi çok kıymetli. Ancak müziğin cinsiyeti olmamalı, ruhlarımızın cinsiyeti yok çünkü. Sanata böyle bir ayrışmayla yaklaşmak sanata da kadına da büyük haksızlık olur. Sanatı yapan insandır, cinsiyetler değil.

 

Önümüzdeki süreçte sevenlerinizi neler bekliyor? Konser planlarınız nedir?

Hayat izin verirse bir sürü hayal ve umutla projeler var gerçekleşmeyi bekleyen. Yeni şarkım “Böyle Olmasını İstemezdim”in yanında çok güzel buluşmalar var önümüzde. Güncel konser takvimimizi sosyal medya hesaplarımızdan duyuruyoruz. Sevenlerimizle buluşmak için sabırsızlanıyorum.

 

Ege Life | Şenay Lambaoğlu: “İzmir'e Gelince Mutlulukla Dolup Taşıyorum”

 

İzmirli sevenlerinize neler söylemek istersiniz? İzmir’in sizin için önemini sorsak bizlere neler söylerdiniz?

İzmir’in yeri benim için bambaşka. Konser için her gelişimde tarifsiz bir heyecan ve mutlulukla dolup taşıyorum. Sanata ve sanatçıya gösterdikleri ilgi ve özen; cana yakınlıkları, aydınlık görüşleri hep fark yaratmıştır. En yakın zamanda bir konserle tekrar kavuşmayı, şarkılarda buluşmayı çok istiyorum.

 

 

 • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500