Şampiyon Çift Kupayı İzmir’e Getirdi “Gerçek Hayatı İzmir’de Keşfettik”

 |  || Şampiyon Çift Kupayı İzmir’e Getirdi “Gerçek Hayatı İzmir’de Keşfettik”
1 Şubat 2020

Şampiyon Çift Kupayı İzmir’e Getirdi “Gerçek Hayatı İzmir’de Keşfettik”

  • 1 Şubat 2020
  • 682 Görüntülenme
  • 0 YORUM

İzmir’de yaşayan Erkan Mecit ve Olivia Mecit çifti 2019 yılında İtalya’nın Venedik kentinde düzenlenen Uluslararası W.A.B.B.A World Mr. & Mrs. Universe yarışmasından Türkiye'ye birincilikle döndü. Çift olarak podyumda yan yana şampiyonluk yaşamanın büyük bir mutluluk olduğunu söyleyen Mecit çifti ile İzmir maceralarından spor yaşantılarına kadar birçok ayrıntıyı konuştuk.

İzmir macerası nasıl başladı?

Bir buçuk yıldır İzmir’deyiz. Biz zaten son beş yıldır İstanbul’dan kaçmanın yollarını arıyorduk. Birçok yere baktık, sonra İzmir’in güzelliği, insanlarının güzelliği bizi çok cezbetti. Çok rahat diyalog kurabildiğimiz bir yer. Tek pişmanlığımız keşke beş sene önce gelseymişiz. Bizim için burada pazara gitmek bile büyük bir keyif. Asıl hayatı biz burada keşfettik.

SPOR HAYATIMIZDA HEP VARDI”

Beş yıldır profesyonel olarak sporla ilgileniyorsunuz. Bu süreç nasıl başladı? Şampiyon olmak için mi yola çıktınız?

Profesyonel hayattan önce de spor hayatımızda hep vardı. Sağlıklı beslenip egzersiz yapmak bizim için vazgeçilmezdi. Benim branşım atletik fizik. Türkiye’de son on yıldır bu branş var. Bu kategori Türkiye’ye geldikten sonra hep niyetim vardı, yarışmak istiyordum. Sakatlıklar oldu o yüzden ötelemek zorunda kaldım. İkimiz de ticaret hayatının içerisinden geliyoruz. Kişisel olarak söylüyorum hiçbir zaman ticaret hayatının içerisindeki rekabeti sevmedim. Hiç bana göre değildi. Ancak spordaki rekabeti seviyorum çünkü kendimle ilgili bir hedef koyuyorum. Spordaki rekabet duygusu beni çok canlı tutuyor. Ticaretten sonra böyle bir hayatın içerisine girmek aile hayatımızı da çok olumlu etkiledi. Çocuklarımızı da iyi etkiledi. Çocuklarımın sportif konuda rekabet duygusunu hayatlarına taşımalarını isterim.

Ege Life | Şampiyon Çift Kupayı İzmir’e Getirdi “Gerçek Hayatı İzmir’de Keşfettik”

Podyumda olup yarıştınız ve İzmir’e kupayla döndünüz. Bunlardan biraz bahsedebilir misiniz? Neler hissettiniz?

Yarışma yaklaştıkça daha sıkı antrenman yapıyorsun, daha sıkı diyet yapıyorsun. Önceleri birtakım yarışmalar izlemiştim ama içerisinde olmadığım için neler hissedeceğimi bilmiyordum. Atletik fizik kategorisi gelince yarışmak istedim. Klasik bodybuilding yarışmayı hiç istemedim. Atletik fiziğin güzel tarafı çok büyümen gerekmiyor ve normal hayatını çok zorlaştırmana gerek olmuyor. Klasik vücut geliştiricilerine çok büyük saygı duyuyorum yaptıkları çok zor bir iş. Tabii bizim de çok zor ama genel beğeniye daha çok hitap ediyoruz. Bizim kategori klasik bodybuilding izlemek istemeyenleri çeken şova dayalı bir spor. Daha ulaşılabilir bir form bizimki. İlk yarışmamı yurt dışında yaptım. Sahneden inince insanlar bana kaçıncı yarışman diye sordu ve ilk yarışmamda şampiyonluk gelince benim için bambaşka motivasyon kaynağı oldu. Benim şampiyonluğumda Olivia o zaman yarışmıyordu, o da benden motivasyon alarak yarışma kararı aldı. Daha sonra Olivia Kıbrıs’ta yarıştı ben sadece destek vermeye gittim ve kupasını podyumda ben taktim ettim. Bizim için çok güzel bir duyguydu. Çift olarak da yarıştık. Çift olarak yarışırken çok keyif alıyoruz.

Peki, hedefiniz nedir?

Amerika’da yarışmak istiyorum. Bu işin anavatanı orası. Oradaki kategoriler çok ilginç. Oradaki atletik fizik yarışmasına önce takım elbise ile çıkıyorsunuz, takım elbiseyi nasıl taşıdığınız değerlendiriliyor. Daha sonra mayo ile çıkıyoruz. Orada yarışmalar daha sert ve daha şov odaklı geçiyor. Bu sene sonunda bir aksilik olmazsa Amerika’da bir yarışma yapacağım. Benim yaşım 47. Etrafımdakiler daha ne kadar yapacaksın diye soruyorlar. Milli takım formasıyla Avrupa Şampiyonluğu kazanmadan bırakmayacağım diyorum. Mart 2019’da milli takıma seçilmiştim ama gidemedim.

Haftalık ve günlük olarak çalışma rutininiz nedir?

Sertleşen bir antrenman ile devam ediyoruz. Şu an haftanın beş günü antrenman yapıyoruz. Bu daha sonra altı ve yedi güne çıkacak. Sabah aç karnına kardiyo yapıyoruz. Öğle ve öğleden sonra ağırlık antrenmanı hemen akabinde bir kardiyo daha. 50-60 dakika arası sabah kardiyosu oluyor. 45-60 dakik arası ağırlık antrenmanımız oluyor. Bunun sonrasında o günlük performansımıza bağlı olarak 30-40 dakika arası bir kardiyo daha yapıyoruz.

ASIL EZİYET SPOR YAPAMADIĞIMIZ DÖNEMLER OLUYOR”

Bu kadar çalıştığınız süre boyunca hiç sıkıldığınız oldu mu?

Hayır sıkılmadım. Şöyle oluyor: bazen istemeyerek antrenmana geldiğim günler oluyor. Spor hayatımın her alanında her zaman vardı ve beni çok mutlu ediyor. Olivia ise yarışmadan sonra iki hafta spor yapmamamız gereken zamanda sürekli spor yapmak istedi. Disiplini çok seviyoruz. Bizim asıl eziyet spor yapamadığımız dönemler oluyor. Spor yapınca vücut mutluluk hormonu salgılar ve bunu sürekli istersiniz. Sabah kardiyo yapmadık ve kendimizi suçlu hissediyoruz.

ÇOCUKLARIMIZI İZMİR’DE TANIDIK”

Boş zamanlarımız da sporla geçiyor. İstanbul’dayken çocuklarımıza işten dolayı çok vakit ayıramıyorduk. İzmir’de ise birlikte çok güzel vakit geçiriyoruz. Ben İzmir’e gelince çocuklarımı tanıdım. Dalış yapıyordum ancak son birkaç yıldır yarışma temposundan pek dalamadım. Çok sosyalleşemiyoruz, birçok davet oluyor ancak birkaç tanesine ancak gidebiliyoruz.

Sizin gibi bu sporu yapmak isteyenlere neler önerirsiniz?

Çok çalışmalı ve hayatınızı disipline etmelisiniz. Bunun çok faydasını göreceksiniz. Her şeyden önce karı-koca olarak birlikte ortak bir spor yapmak ilişkiyi de kuvvetlendiren bir şey. Spor performansınız da artıyor. Olivia sağ olsun evde işlevsel olmam için kavanozun kapağını bana açtırıyor. (gülüyor)

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500