Samimi ve İçten: Kayra Şenocak

 |  || Samimi ve İçten: Kayra Şenocak
1 Kasım 2019

Samimi ve İçten: Kayra Şenocak

  • 1 Kasım 2019
  • 839 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Kendi tabiriyle samimi, içten, meraklı… Dizi ve tiyatro oyuncusu: Kayra Şenocak. Aynalı Tahir dizisi ile seyirci karşısına çıkan ve Bilal karakteri ile hafızalarımıza kazınan Şenocak, birçok dizi ve tiyatro oyununda yer aldı. Onu Pulsar dizisindeki baba karakteri ile de izledik, Filinta dizisindeki Hasan karakteri ile de. Şimdilerde ekranlardan uzaklaşan Şenocak, tiyatro oyunlarına ağırlık vermiş durumda. Oyunculuk serüvenine ilişkin birçok detay veren başarılı oyuncu, gençlere de çağrıda bulundu.

 

Neden oyunculuk?

Yapacak daha iyi bir meslek bulamadığımdan. (gülüyor)

Oyunculuk dışında kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Samimi, içten, meraklı, karısına düşkün bir laz erkeği olarak tanımlayabilirim.

ŞİMDİLERDE ÇOĞU DİZİ KENDİNİ TEKRARLIYOR”

Ege Life | Samimi ve İçten: Kayra Şenocak

Birçok farklı dizide rol aldınız. İlk rol aldığınız 1998 yılında yayınlanan Aynalı Tahir dizisinden bu zamana Türkiye’deki dizileri nasıl değerlendirirsiniz?

Benim zamanımda diziler 50 dakikaydı. Şimdi 3 saat, teknik imkânlar ve oyuncu konforu arttı. Ancak konular ve isleniş biçimi basitleşti. Bazı diziler dışında kendini tekrarlayan isler yapılmaya başlandı.

BENİM SIRRIM ÇOK OKUMAK”

Sizi ekranlarda farklı tipte rollerde gördük ve bunları çok başarılı şekilde oynadınız. Farklı tipteki rolleri başarıyla oynamanızın sırrı nedir?

Benim sırrım; kendini yenilemek, tekrara düşmemek, yaşamı ve insanları gözlemlemek ve okuyabildiğim kadar çok okumak.

Şimdiye kadar oynadığınız rollerde kendinize en yakıştırdığınız rolünüz neydi?

İsimsizler dizisindeki Yadigar ve Filinta dizisindeki Zabit Hasan karakteri.

Farklı dizilerde rol alarak buralardan edindiğiniz deneyiminizi kendi yazacağınız dizi veya filme aktarmayı düşündünüz mü?

Dizi ve filme değil ama kendi hayatımdaki bazı enstantaneleri ve olayları hikâyeleştirip oyunlaştırdım.

Ege Life | Samimi ve İçten: Kayra Şenocak

Son zamanlarda Türkiye’de çok kaliteli diziler yayınlanıyor. Bu dizilerde rol alan takip ettiğiniz genç yetenekler var mı?

Şu sıralar mucize doktordaki Taner Ölmez’i çok başarılı buluyorum.

SABIRLI OLUN”

Oyuncu olmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Gençler bu işin zorlu bir süreç olduğunu unutmasınlar. Sabır eşikleri çok yüksek olmalı, pes etmeye çok müsait bir meslek zira!

EŞİM BENİM EN KIYMETLİM”

Geçtiğimiz aylarda Ayşe Hanım ile dünya evine girdiniz. Öncelikle tebrik ederiz. Evliliğiniz nasıl gidiyor diye sorsak?

Çok teşekkür ederim. İyi ki bu yaşımda karşıma çıkmış eşim. Çünkü; sevmek, değer vermek, sahiplenmek, önemsemek kavramları bir erkekte 40 yaşından sonra yerleşiyor bünyeye… O bana verilen en güzel hediye, en kıymetlim, daha ne diyeyim. (gülüyor)

Ege Life | Samimi ve İçten: Kayra Şenocak

BAŞKALARI NE YAPMIŞ DİYE BAKMAK YERİNE DAHA FAZLA OKUYORUM”

Sosyal medyanın bu kadar yaygın olduğu günümüzde sosyal medya kullanmıyorsunuz. Bunun nedenini öğrenebilir miyiz?

Yapacak çok daha önemli işlerim var. Kim nerede, kiminle ne yemiş ve bunu ne zaman yapmışı merak etmek yerine 30 sayfa daha fazla okuyabiliyorum mesela…

TATLI BİR EKİPLE SAHNEYE DÖNMEK GÜZELDİ”

Uzun süredir televizyondan uzaksınız ve Jeanne D'arc'ın Öteki Ölümü ile sahnelere döndünüz. Uzun süre sonra tiyatro sahnesine dönmek nasıl bir duyguydu?

Tiyatro sahnesinde olmak bana her zaman çok iyi gelmiş ve kendimi iyi hissettirmiştir. Yeni bir heyecan, güzel bir oyun ve çok tatlı bir ekiple sahnede olmak çok güzel olacak. Televizyondan uzak kalmak tabii oyuncular için bir miktar detoks oluyor. Çok yoğun ve uzun süreler çalışıyoruz. Süre bakımından diziler çok uzun olduğu için yorucu oluyor. Bir sezon ortalama 26 bölüm devam ettiği düşünülürse bir süre dinlenmek iyi geliyor. Benim için diziden uzak kalmanın bu kadar uzaması benim tercihim değildi. İstanbul’dan gelen bu tiyatro teklifi benim için çok güzel oldu. 6-7 yıldır kendi yazdığım oyunları yönetiyordum. İlk defa kendi tiyatromun dışında güzel bir absürt komedi olan Jeanne D'arc'ın Öteki Ölümü’nü oynamak beni mutlu etti. Bir buçuk iki sene kadar tiyatroya ara vermiştim bu şekilde tekrar dönmek çok güzeldi. Uzun süre sonra böyle tatlı bir ekiple sahnelere dönmek çok keyifli oldu.

 

Ege Life | Samimi ve İçten: Kayra Şenocak

 

Tiyatroda sahnede olmayı mı yoksa eğitmenlik yapmayı mı tercih edersiniz?

Tabii her oyuncunun gönlünde bir aslan yatıyor ama benim için en başta tiyatro geliyor. O yüzden televizyondan uzak kaldığım dönem içerisinde tiyatrodan uzak kalmamaya özen gösteriyorum. Tiyatro sahnesinde eğitmenlik yapmayı daha bir tercih ederim.

Son olarak Ege Life Dergisi okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Güzel İzmir’in güzel insanlarına selam olsun. 17-18 Kasım’da Jeanne D'arc'ın Öteki Ölümü oyunu ile İzmir’de olacağız, tüm dostları bekliyoruz.

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500