Sağlık Bakanlığı Yeni Yönetmelikle İmkansızı İstiyor

 |  || Sağlık Bakanlığı Yeni Yönetmelikle İmkansızı İstiyor
1 Mayıs 2011

Sağlık Bakanlığı Yeni Yönetmelikle İmkansızı İstiyor

  • 1 Mayıs 2011
  • 566 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | Sağlık Bakanlığı Yeni Yönetmelikle İmkansızı İstiyorGeçtiğimiz günlerde Çeşme Pırıl Otel’de bir araya gelen Eğe Sağlık Kuruluşları Derneği (ESKD) üyeleri, Sağlık Bakanlığı’nın çıkardığı yeni yönetmeliği değerlendirdi. Yapılan toplantıda başta İzmir olmak üzere Ege Bölgesi'nde bulanan tıp merkezi, dal merkezi, güzellik  merkezi ve muayenehanelerin Bakanlık tarafından istenen koşulları yerine getirmesinin yapısal olarak mümkün olamadığı dile getirildi.


Sağlık Bakanlığı'nın Ayakta Teşhis ve Tedavi Merkezleri (ATT) ve güzellik merkezlerinin yapılanmasına yönelik yayınladığı yeni yönetmenlikte gerçekleştirilmesi mümkün olmayan maddelerin çoğunlukta olması bu yönde hizmet veren özel sağlık kuruluşlarını ciddi şekilde kaygılandırmaya devam ediyor. Yönetmelik nedeniyle içinde bulundukları durumu değerlendirmek üzere biraya gelen (ESKD) Eğe Sağlık Kuruluşları Derneği çözüm yolları aradı.


Yaklaşık 10 yıl önce bir araya gelerek örgütlenen ESKD (Ege Sağlık Kuruluşları Derneği) Cumartesi günü üyeleri ile Çeşme Pırıl Otel'de bir araya geldi. Derneğin yönetim kurulu ve üyelerin buluştuğu otelde öncelikle sağlık sektörü olarak yaşadıkları sorunları masaya yatırdı. Tıp merkezi dal merkezi, muayenehane ve güzellik merkezleri ile ilgili Sağlık Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmelikle ilgili yaşanan mağduriyeti değerlendiren Dernek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Asker toplantıda çözüm yönünde neler yapabileceklerini anlattı.


Bakanlık mümkün olmayan şeyler istiyor


Başta İzmir olmak üzere Ege Bölgesi'nde bulanan tıp merkezi, dal merkezi, güzellik  merkezi ve muayenehanelerin Bakanlık tarafından istenen koşulları yerine getirmesinin yapısal olarak mümkün olamadığını dile getiren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Asker Sağlık Bakanlığının 2009 yılında yayınladığı ve en son 2013 yılında sona ereceğini yeni yönetmelikteki bazı maddelerin uygulanmasının mümkün olamayacağını söyledi. Dr. Asker, "Sağlık Bakanlığı'nın yerine getirmemizi istediği maddelerden biri tıp merkezi ve dal merkezlerinin, müstakil yapılara taşınması zorunluluğu. Bugün İzmir'in Hatay semtinde yaklaşık 10 tane merkez var. Bunlardan hiçbiri müstakil bir binaya taşınamaz, çünkü söz konusu semtte uygun koşullarda müstakil yapı yok. Bu yapılar olmadığı gibi yerine müstakil merkezler yapacak boş arsa da yok. Bu talebin yerine getirilmesi mümkün değil. Bundan dolayı tanınan süre sonrası kapanmayla karşı karşıya kalacaklar" dedi.


Maddeler yargıya taşındı


Derneğin son bir yılda yaptığı çalışmaları içeren faaliyet raporu Dernek Müdürü Dr. Tuğrul Şahbaz tarafından üyelere sunuldu. Dernek Avukatı Eren Evren ise bu konuda açılan davalar hakkında bilgi verdi. Toplantıda maddelere dikkat çeken Dernek Başkan Yardımcısı Dr. Asker yeni yönetmeliğin mevcut beş maddesini yargıya taşıdıklarının ifade etti. 15 TL katılım payı, fiziki bina ve mekan koşulları, hekim kadrosu, hasta kotası ve idari cezalar ile ilgili düzenlemeler, muayenehanelerin fiziki standartları, açılma koşulları ve polikliniklerin fiziki şartları ile ilgili maddelerin iptali için Danıştay’a başvurduklarını hatırlattı. SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile anlaşmalı olan söz konusu merkezlerin yargıya götürdüğü maddelerin Danıştay’dan dönmesi beklenirken yönetmenlikte son sürenin 2013 olmasının kaygı uyandırdığı kaydedildi.


Danıştay kararı bile yönetmeliği çözemiyor


Geçtiğimiz günlerde Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan ve dolayısıyla muayenehanelerin yeniden açılmasını uygun gören karara rağmen yönetmeliğin içerdiği ve pratikte uygulanmasının mümkün olmadığı bazı maddeler nedeniyle söz konusu muayenehanelerin kapanmak zorunda kalacağını belirtti. 

Yorumlar

Yorum Yap

500