UFUK BEYDEMİR: "Ürettiğin Bir Değerin İnsanlar Tarafından Kucaklanmasından daha İyi Hissettirecek Bir Şey Olamaz"

RÖPORTAJ | || UFUK BEYDEMİR:
01 Ocak 2021

UFUK BEYDEMİR: "Ürettiğin Bir Değerin İnsanlar Tarafından Kucaklanmasından daha İyi Hissettirecek Bir Şey Olamaz"

 • 1 Ocak 2021
 • 672 Görüntülenme
 • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

UFUK BEYDEMİR:

"ÜRETTİĞİN BİR DEĞERİN İNSANLAR TARAFINDAN KUCAKLANMASINDAN DAHA İYİ HİSSETTİRECEK BİR ŞEY OLAMAZ"

 

Bir akşam markete çıktığı sırada olmayacak şeyleri yaşadı. Bir sokak müzisyeni tarafından söylenen kendi şarkısını duyduğu anda sese doğru gidip, o anı ölümsüzleştirmesiyle birlikte, sosyal medyada "Ay Tenli Kadın" videosuyla viral oldu. Hepimizin yüzünde tebessümler oluşturan video sonrasında "Kim bu Ufuk Beydemir, bunca zamandır neredeymiş?" sorularını yöneltmeye başladık. O zamandan bu zamana sesiyle, tarzıyla hepimizi büyüleyen Ufuk Beydemir ile harika bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Ege Life | UFUK BEYDEMİR:


Ufuk Beydemir'i biz sadece şarkı söylerken tanıyoruz. Müzik dışında neler yapıyorsunuz, kendinizden bahseder misiniz?

Müzik dışında spor yapmaya da çalışıyorum. Bisiklet, girya, boks gibi branşlara zaman ayırmaya çalışıyorum.

 

Ege Life | UFUK BEYDEMİR:

 

"KENDİMİ ANLAMSIZ BİR ŞEKİLDE RAHAT VE İFADE EDEBİLMİŞ HİSSETTİM"


Bir kutlama esnasında ilk kez sahneyle tanışmışsınız ve bu, dönüm noktanız olmuş. O an neler hissedip bu yola çıkmaya karar verdiniz?

Kendimi anlamsız bir şekilde rahat ve ifade edebilmiş hissettim. Bu beklenmedik güç bana başka bir şey düşünmememi sağladı ve o zamandan beri yapmak istediğim şey buydu.

 

Ege Life | UFUK BEYDEMİR:


Uzun süredir müzikle ilgileniyorsunuz. Hem söyleyip hem yazıyorsunuz. Profesyonel müzik hayatınız nasıl başladı?

Sofar'daki performansla başladı diyebiliriz. O performans videosu aracılığıyla prodüktörüm ve menajerim Engin Akıncı'yla tanıştık ve 2018'de ilk albümü yayınladık.

 

Ege Life | UFUK BEYDEMİR:

 

"ÜRETTİĞİN BİR DEĞERİN İNSANLAR TARAFINDAN KUCAKLANMASINDAN DAHA İYİ HİSSETTİRECEK BİR ŞEY OLAMAZ"
 

Ege Life | UFUK BEYDEMİR:

 

“Ay Tenli Kadın” büyük bir parlama yaşadığınız bir şarkı. Aslında 2009 yılında yani siz 17 yaşındayken yazılmış bir parça. Üstünden bu kadar zaman geçtikten sonra geçen sene viral olan videonuz sayesinde daha çok insana ulaştınız. Böyle bir yükseliş hakkındaki düşünceleriniz, hisleriniz nelerdir?

İnsanların hangi şarkıya, neye bu kadar değer vereceğini kestiremiyorsunuz. Ürettiğin bir değerin insanlar tarafından kucaklanmasından daha iyi hissettirecek bir şey olamaz sanırım. Bütün bir ömrü bunun için yaşıyoruz ve bu gerçekleşiyor. Çok tatminkâr bir durum.

 

Ege Life | UFUK BEYDEMİR:

 

"HER ŞEYDEN BESLENİYORUM, HERKESTEN BESLENİYORUM"

 

Şarkı sözlerinizi kendiniz yazıyorsunuz. İlham olarak bir andan mı yoksa hayal gücünüzden mi besleniyorsunuz?

Her şeyden besleniyorum, herkesten besleniyorum. Bir andan yola çıkıp hayal gücümle desteklediğim de olabiliyor. Ortaya bir eser çıkarmanın tek bir formülü olamaz.

 

Ege Life | UFUK BEYDEMİR:


Engin Akıncı, ülkemize birçok sesi kazandıran sektörün önemli isimlerinden. Engin Bey ile yollarınız nasıl kesişti? Kendisiyle çalışmak nasıl bir tecrübe?

Sofar performansımı izledikten sonra kendisi sosyal medyadan benimle iletişime geçti. Yaptığım şarkının kıymetinden bahsettiği güzel de bir mesaj yazmış hatta ama ben o zamanlar kendisini tanımadığım için, şarkıyı beğenen normal bir dinleyici olduğunu düşünerek sadece teşekkür ettim. İlerleyen zamanlarda kim olduğunu öğrendim ve yüz yüze tanıştık. :) Engin Ağabey bence Türk müzik sektörü için çok kıymetli bir insan. Yollarımız kesiştiği için çok memnunum, onun tecrübeleriyle algılamam gerekenleri çok daha hızlı algılama fırsatı yakalıyorum. Bence bu bir müzisyenin kariyer yolculuğunda çok önemli bir artı.

 

Ege Life | UFUK BEYDEMİR:

 

"KRİSTAL ODA İLK ALBÜME GÖRE DAHA DİNAMİK VE ENERJİK OLDU"
 

Dinleyicilerinizin merakla beklediği bir konu da yeni projeniz olup olmadığı, yakında gerçekleşecek bir proje var mı?

Bu senenin başında çıkan Kristal Oda ilk albüme göre daha dinamik ve enerjik oldu, bunu kasıtlı bir şekilde öyle hazırladık ama maalesef albüm çıktıktan bir ay sonra karantina başladı. Dolayısıyla Kristal Oda biraz şanssız bir döneme denk geldi. İnsanlar bu dinamizmde yeni bir şeyler dinlemeye çok açık değildi bence ama kemik kitlemiz bu albümü de bağrına bastı ve desteklerini esirgemediler. Biz de onların sosyal medyadan gönderdiği eğlenceli videolarla ''N'aber?'' şarkısına bir klip yaptık hep birlikte. Bence bu tamamen o döneme ait olarak kalacak, çok sevimli bir anı.

2021'in ilk aylarında söz-müziğini kendim yazdığım bir şarkıyı single olarak yayınlamayı düşünüyorum. Zaten müzik sektörü tüm hareketini kaybetti, konser veremiyoruz ama ben üretmeye ve bunları insanlarla paylaşmaya devam etmek istiyorum.

 

Ege Life | UFUK BEYDEMİR:

 

"SEATTLE ÇIKIŞLI GRUNGE GRUPLARINDAN ÇOK ETKİLENDİM"


Grunge ve rock müziğinizle sizi ayırt etmek oldukça kolay, kendine has bir tarzınız var. Ufuk Beydemir'in tarzının esinlendiği isimler kimlerdir?

Seattle çıkışlı grunge gruplarından çok etkilendim vokal stilimden anlaşılacağı üzere; ama bir yandan da 70'lerin psychedelic ve progressive işlerinden çok ilham alıyorum. Garage rock sound'undaki basit ama etkili, minimal gitar-davul müzikleri de çok ilgimi çekiyor. Her tarzdan bir şeyler dinlemeye çalışsam da beni en çok etkileyen şeyler bunlar oldu şimdiye kadar.


 

Ege Life | UFUK BEYDEMİR:

 

"DÜNYADA MÜMKÜN OLDUĞUNCA FARKLI YERLERDE ŞARKILARIMI DİLE GETİRMEK İSTİYORUM"


Uzun zaman önce başlayan bu yolculuğun nereye gittiğinden ya da nereye gitmesini istediğinizden bahsedebilir misiniz?

Hiçbir zaman kestiremedim nereye gittiğini, belki heyecanı da orada bu işin, bilmiyorum. Ama tabii ki yapmak istediğim şey; dünyada mümkün olduğunca farklı yerlerde şarkılarımı dile getirmek...

 

Ege Life | UFUK BEYDEMİR:

 

Son olarak takipçilerinize ve Ege Life okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Takipçilerime öpücükler, Ege Life okuyucularına çiçekler sunuyorum. :) Birbirimizi kollamaya ve bir araya geleceğimiz zamanları umutla beklemeye devam edelim. Sizleri seviyorum.

 • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500