Tek Bedende İki Kimlik; Kenan Nergiz ya da Ferdi Nergiz

RÖPORTAJ |  || Tek Bedende İki Kimlik; Kenan Nergiz ya da Ferdi Nergiz
01 Kasım 2021

Tek Bedende İki Kimlik; Kenan Nergiz ya da Ferdi Nergiz

  • 01 Kasım 2021
  • 186 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj ve Fotoğraf: Süleyman Gülen

Tek Bedende İki Kimlik

Kenan Nergiz ya da Ferdi Nergiz

Birçok insan tiyatroya gitmiştir. Tiyatroda bazen bir oyuncu kılık değiştirerek birkaç tane farklı rol oynayabilir. Bu sayede tek bedende birçok farklı hayatı izleme şansımız olur. İzmir'de motosiklet kuryeliği yapan Kenan Nergiz'in ise bundan pek de farklı olmayan bir hikâyesi var. Kenan Nergiz ve Ferdi Nergiz olarak resmiyette iki kimliği bulunuyor. Dini nikahlı birliktelikten dünyaya gelen Kenan'a babası kütüğünde kayıt olmamasına rağmen Ferdi Nergiz isimli kimlik çıkarılmış ve adını babası koymuş. Anneannesi Ferdi'yi 7 yaşındayken Almanya'ya götürme kararı almış ve Kenan ismi de bu şekilde ortaya çıkmış. İki ismine de askerlik kâğıdı gelmiş. Gelin gerisini kendisinden öğrenelim.

“ANNEMİ ABLAM SANIYORDUM”

Annemle babam dini nikahlıymış. Annem bana 15 yaşındayken hamile kalmış. Babam beni çok istemiş ancak o dönem asker kaçağı olduğu için dedem gel seni Almanya'ya götüreyim demiş. Benim doğumuma 15 gün kala gitmiş Almanya'ya. Babam gittikten sonra doğmuşum ve adımı babamın isteğiyle Ferdi koymuşlar. Babam da Almanya'dan anneme 3-5 ay destek çıkmış. Sonra babam bir kadın bulup onunla evlenmiş. Babamdan gelen yardımlar kesilince annem babamın başka bir kadınla evlendiğini öğrenip iletişimi kesmiş ve o da başka biriyle evlenmiş. Evlendiği adam da beni yanında istememiş. Annem 18 yaşındayken ne yapsın, beni annesine bırakmış. Ben anneannemle yaşamaya devam ettim. Okulda Ferdi Kenan derlerdi. Tabii ben anneannem ile yaşamaya devam ederken annem kendi kimliğini benden saklamış. Annem bana kendisini ablam olarak tanıttı. Yanlarına gider yarım saat kalırdım abla abla derdim. Almanya'ya gidince ablam dediğim kişinin annem olduğunu öğrendim. Sen benim annemmişsin ya dedim. Evet oğlum dedi açtı kollarını, elime harçlık verip gönderdi. Annemi severim, sonradan arayı toparladık.

“ANNEANNEMİ ANNEM, DEDEMİ DE BABAM BİLEREK BÜYÜDÜM”

Ege Life | Tek Bedende İki Kimlik; Kenan Nergiz ya da Ferdi Nergiz

7 yaşlarındayken anneannem beni alıp Almanya'ya götürmeye karar verdi, 8 ay kaldım. Almanya muhabbeti yüzünden bende çift kimlik olmuş oldu. Bunun başlangıç noktası Almanya. Ferdi Nergiz kimliğim dururken sanki yeni bir çocuk olmuş gibi anneannem beni götürüyor. Bu benim oğlum kimlik yazar mısın diyerek devlet dairesinde geçerli bir kimliğim daha çıkmış oluyor. O dönem Alman kanunlarına göre kişiler kendi torunlarını Türkiye'den Almanya'ya yanında götüremiyor. Uzun bir prosedür var. Sadece çocuklar götürülebiliyor. İlk çıkan kimliğim Ferdi Nergiz ve annem ile babam adına kayıtlı. Babama kayıtlı ancak sadece isim olarak kütüğü kayıtlı değil. Anneannemi annem, dedemi da babam bilerek büyüdüm. Anneannem birçok prosedürle uğraşmamak adına gidip benim adıma yeni bir kimlik çıkarıyor. Kimliği Balıkesir'de çıkarıp Almanya'ya uçtuk. Tabii anneannem üzerine aldı beni. Daha sonra dedem anneannem boşanınca biz de dönmek zorunda kaldık. Babamla Almanya'da denk geldik. İçimde hiçbir duygu yoktu ondan sonra 15-16 yıl geçince tekrar karşılaştık. Bana onca yıl sonra Facebook üzerinden mesaj attı ben senin babanım diye. Bu saate kadar neredeydin dedim.

“İKİ KERE İNTİHARA KALKIŞTIM”

Ben 23 yaşındayken babam geldi, görüştük. Aldı beni memlekete Muş'a götürdü. Kendisi de varlıklı, biz Ferdi'yi bulduk diye diye beni tüm akrabalara gösterdi. Kendini orada yüceltti. Muş'tan dönüşte bana sözler verdi seni Almanya'ya götüreceğim diye ancak İzmir'e döndüğümüzde beni evime 6-7 km kala arabadan indirip hadi burada git oğlum dedi. Almanya'ya gitmeyecek miyiz dediğimde benimle makara geçtiğini söyledi. Sonra haberleşiriz deyip bastı gitti. Arayıp sormadı. Psikolojik ve duygusal olarak çok zor zamanlar geçirdim. İki kere intihara teşebbüs ettim. Babasızlığı çok çektim. İnsanın arkasında bir dayanak olduğunu bilmeden büyümesi çok zor. Seni kim koruyacak? Kendim korumak zorundaydım. Belli bir yaşa kadar herkesle kavga ettim. Sadece ben değil annem de bunun sıkıntısını çok yaşadı. Sonra kendimi dine verdim ve kurtuldum. Huzur buldum. Eğer dine bulaşmamış olsaydım kötü bir insan olabilirdim. Evlendim ve bir çocuğum var. Kendimi onlara adadım. Ben Kenan adının kalmasını istiyorum. Çünkü Kenan ismi üzerine bir hayat kurdum. Bu isim üzerine askere gittim, evlendim, ehliyet aldım, iş kurdum. Benim Ferdi ismime de Kenan ismime de askerlik celbi geldi. Kenan ile askere gidip geldim, Ferdi ile tekrar askere alacaklar diye çok korktum. Hâlâ Ferdi Nergiz olarak askerlik açık.

“KAMU GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”

Ege Life | Tek Bedende İki Kimlik; Kenan Nergiz ya da Ferdi Nergiz

Kenan Nergiz'in avukatı olan İzmir Barosu'na kayıtlı Av. Fırat Çelik konunun hukuki yönünü değerlendirdi: “Birden fazla kimliği olan kişilerin açması gereken dava ''mükerrer nüfus kaydının düzeltilmesi davası'' olmalıdır. Bu dava kamu güvenliği açısından çok önemlidir. Zira birden fazla kimliği olan kişiye birden fazla seçmen kâğıdı veya askerlik çağrı kâğıdı gelir. Bu kişiler diğer nüfus cüzdanlarını iptal ettirme girişiminde bulunmazlarsa Yüksek Seçim Kurulu veya Genelkurmay Başkanlığı nezdinde kusurlu vaziyette kalırlar; tespit edilmeleri halinde suçlanabilirler. Kimlikte biyolojik annesinin üzerine kayıtlı bulunmayan kişilerin biyolojik annelerinin kim olduğunu tespit etmek için açılan davaya ''analık davası'' veya ''nüfus kaydının annelik yönünden düzeltilmesi davası'' denir. Nitelik itibariyle bir tespit davasıdır. Bu dava biyolojik annesini arayan her çocuk tarafından veya biyolojik çocuğunu arayan her anne tarafından açılabilir.”


“ÖNCE ANNELİK DAVASI AÇTIK”

Ege Life | Tek Bedende İki Kimlik; Kenan Nergiz ya da Ferdi Nergiz

Kenan Nergiz'in durumunda hem iki kimlik hem de üstsoy açısından karışıklık olduğu için biz önce annelik davası açarak Kenan Nergiz'in nüfustaki annelik hanesine biyolojik annesinin yazılması yoluna başvurduk. Yargılama sürecinde Kenan Nergiz'in diğer nüfus cüzdanını kullanmak istemediğini de beyan ederek ikinci kimliğin iptalini de talep ettik. Böylece iki farklı dava ile çözülmesi beklenen bir sorunu tek davada çözmeyi deniyoruz. Biyolojik babanın tespiti için açılan dava ise daha sert prosedürlere bağlanmış. Kişinin baba hanesinde başka bir erkeğin adı yazılı olduğu sürece açılamıyor örneğin. Önce baba görünen kişi ile tüm yasal bağların kesilmesi bekleniyor. Bu da yasal babaya yönelik soybağının reddi davası açmayı gerektiriyor. Yasal baba ile tüm ilişkiler kesildikten sonra biyolojik babaya yönelik talepler mahkemece ''dinlenebilir'' hâle geliyor.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500