SUFLE: "İYİ VE HEYECANLANDIRAN ŞARKILAR YAPMAYA UĞRAŞIYORUZ "

RÖPORTAJ |  || SUFLE:
01 Nisan 2021

SUFLE: "İYİ VE HEYECANLANDIRAN ŞARKILAR YAPMAYA UĞRAŞIYORUZ "

  • 1 Nisan 2021
  • 526 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

SUFLE:

"İYİ VE HEYECANLANDIRAN ŞARKILAR YAPMAYA UĞRAŞIYORUZ "

Önce onları eşsiz coverlarla tanıdık. Daha sonra Türkçe müziğin yeni nesil isimlerinden olan "Sufle" grubunun gün geçtikçe artan başarısı, pek çok yerde duymaya başladık. Müzikteki kimyalarının uyumuyla, dinleyicileri mest eden ritimleriyle dinlemeye doyamadığımız bir grup Sufle... Neler yaptıklarından ve ileride yapmak istediklerinden bahsettikleri röportajımız sizin için, iyi okumalar!

 

"HEDEFİMİZ, HEYECANIMIZ BAŞINDAN BERİ AYNIYDI"

 

"Sufle" nasıl kuruldu?  Bize oluşumunuzdan bahseder misiniz?

Mustafa: Grubun temellerini üniversitedeyken attık. Ben birçok cover grubunda çalıyordum o zamanlar ve artık beste ağırlıklı bir şeyler yapmak istiyordum. Göksu ile hazırlık sınıfında tanıştık ve o da aynı şekilde çalıp söyleyip kendi şarkılarını yapıyordu. Bizim için büyük şans oldu; çünkü hedefimiz, heyecanımız başından beri aynıydı. Ben bir yandan Oğuz ile arkadaştım, o da bas gitar çalıyordu, bir süre sonra onu dahil ettik ve bir araya gelip çalmaya, üretmeye başladık. 

 

"BAHSETTİĞİNİZ RÜZGÂRI HİSSETMEYİ SEVİYORUZ"

 

Şarkılarınızın her birinde bir rüzgâr yakalıyorsunuz. Sizin en sevdiğiniz şarkı hangisi? Neden?

Göksu: Farklı tarzda şarkılar yapmayı ve her şarkıda o bahsettiğiniz rüzgârı hissetmeyi seviyoruz. Birilerini heyecanlandıracak olması bizi de heyecanlandırıyor. Benim en sevdiğim şarkımız son albümümüzde yer alan ‘Uyandım’. Özgür hissettiren bir havası var, brit-pop tarzı beni yansıtıyor o şarkının.

Mustafa: Ben de ‘Pus’ diyeceğim sanırım. İlk yaptığımız günden beri ‘bir gün dinleyeni çok olacak bu şarkının’ derdim, hakikaten öyle oldu ve zamanla daha çok kıymeti bilindi. 

Müziğinizin tarzını ve gidişatını nasıl yorumluyorsunuz?

Göksu: İlk yıllarda tarz olayına çok kafayı takardık, bir janraya ait olmazsak kabul görmeyiz gibi bir algı vardı. Artık açıkçası bu pek umrumuzda değil. Biz iyi ve heyecanlandıran şarkılar yapmaya uğraşıyoruz diyebilirim. Melankoliyi bazen dibine kadar, bazen dans ettirerek yaşattığımız bir dünya yaratıyoruz.

 

"ENTELEKTÜEL AÇIDAN BESLEYECEK BİR ORTAM ANKARA"

Ege Life | SUFLE:

Ankara'da olmanızın müziğinize katkısı olmasından bahsetmişsiniz. Diğer şehirlere göre ne gibi bir katkı ya da farklılık söz konusu oluyor sizce?

Mustafa: Bu yıl İstanbul’a taşındık ve alıştık ama geçen gün bir Ankara ziyareti yaptığımızda o farkı daha net anladık. Ankara’da genelde her şey sakin ve belirlidir, bir yandan sizi entelektüel açıdan besleyecek bir ortam da var. Kendinize ister istemez güvenli bir alan yaratıyorsunuz ve orada kendinizi daha rahat keşfediyorsunuz. Bu bizim üretmemize acayip yardımcı oldu mesela. 

 

Her birinizin müzikle ilgisi olmayan meslekleri varken müzik sizi birleştirmiş. Farklılıklarınızın, grup içinde fikirlerde anlaşmazlık oluşturduğu oluyor mu?

Göksu: Oluyor tabii ki. Bizim çocukların kafası dediğiniz gibi belki mühendis olmalarından da kaynaklı, daha analitik çalışır, ben de daha duygusal ve detaycıyımdır. Bazen tabii ki çarpışıyoruz ama zamanla, doğru kararlar için en iyi yanlarımızı kullanıp güçlerimizi birleştirmeyi öğrendik. 

 

Sufle'ye dair en büyük planınız nedir?

Mustafa: Büyük prodüksüyonlu, görsel anlamda da yaratıcılığımızı rahatça  kullanabileceğimiz konserler yapmak istiyoruz. Bize özel kalabalık açık hava konserleri yapabilmek ve şarkılarımızla yıllar içinde kalıcı ve köklü bir grup olmak hayalimiz.

 

Bir şarkı dinleyiciyle buluşmadan evvel birçok süreçten geçiyor elbette. Bir şarkının oluşumunda aranızdaki görev dağılımı ne şekilde oluyor?

Göksu: İkimizin de hevesli olduğu anlarda ya ben ya Mustafa, önceden ya da o an gelen bir melodiyi ortaya dökeriz, sonra besteye ve sözlere uğraşırız. Bazen ben önce bir şeyler başlatıyorum, bir dünya yaratıyorum, daha sonra Mustafa’nın değiştirmek istediği yerlere bakıyoruz, bazen de o altyapıları bile yazılmış bir besteyle geliyor. Daha sonra düzenleme yapıp demo oluştururken Oğuz dahil oluyor ve üçümüz bilgisayar başına oturuyoruz. 

 

"BİR DÜET DAHA GELİYOR YAKIN ZAMANDA"

 

Bundan sonraki projeleriniz ve planlarınız nelerdir?

Mustafa: Bir düet daha geliyor yakın zamanda, oldukça heyecanlandığımız ve uzun zamandır hayalini kurduğumuz bir şarkı ve isimle. Onun dışında, iş birliği yaptığımız önemli bir markayla çok farklı bir klip çekimi yapacağız yakın zamanda. Tabii ki hevesle konserleri bekliyoruz bir yandan.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500