SONER ARICA: “Yolumun Kesiştiği Herkesin Katkısı Var Başlangıcımda ve İlerleyişimde”

RÖPORTAJ | || SONER ARICA: “Yolumun Kesiştiği Herkesin Katkısı Var Başlangıcımda ve İlerleyişimde”
01 Mart 2021

SONER ARICA: “Yolumun Kesiştiği Herkesin Katkısı Var Başlangıcımda ve İlerleyişimde”

 • 1 Mart 2021
 • 861 Görüntülenme
 • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

SONER ARICA:

Yolumun Kesiştiği Herkesin Katkısı Var Başlangıcımda ve İlerleyişimde”

Onlarca hit şarkıya imza atan ve hep üreten isim olan Soner Arıca ile okuyucularımız için harika bir söyleşi gerçekleşirdik. Müzik piyasasının senelerdir sevilen ismi olan Arıca, başarısından ve benliğinden söz etti. Tüm ayrıntılar ve daha fazlası röportajımızda...

 

BU TUTKUYA SADIK KALDIM”


Uzun süredir müzik dünyasının içinde olan, başarısı tartışılmaz bir isimsiniz. Uzun yıllara dayanan kariyerinizde, başarılı ve sevilen biri olarak kalmanın sırrı nedir?

Çok teşekkür ederim, gerçekten nasıl formüllere dayandırılabilir bilmiyorum; ama sanırım yaptığım şeye -ki artık tamamen yaşama biçimim oldu- tutkuyla bağlılığım ve bu bağlılığı çalışmakla birleştirmek üst başlık diye düşünebiliriz. Belki, bu tutkuya sadık kaldım ve bu sadakat zaman zaman sabır, kuvvet, azim, inanç gibi kavramlarla yoklandı; ama hiç köklü bir yılma ya da yorgunluk hâli hatırlamıyorum... Bazen tembellik yapma isteğim olur, bunu da yoruldum diye ifade ederim; ama hemen ilk fırsatta stüdyo ve sete geri dönerim. Bir de sevmediğim, beni ifade etmeyen hiçbir şeyi yapmadım, olduysa bile sayısı çok az olmuştur.
 

DUYGUSALLIKTAN DAHA ÇOK DUYARLILIK HÂKİM ÜZERİMDE”

Ege Life | SONER ARICA: “Yolumun Kesiştiği Herkesin Katkısı Var Başlangıcımda ve İlerleyişimde”


Sizi çoğunlukla duygusal şarkılarınızla bütünleştirdik. Çizginizin netliğiyle oluşan algı duygusal olduğunuz yönünde. Çoğunlukla duygusal biri misiniz?

Öyle olmasaydı bu kadar şarkıyı yazamazdım sanırım; ama duygusallıktan daha çok duyarlılık hâkim üzerimde... Hızlı etkileniyorum olandan bitenden ve hep sorular var kafamda, niye buradayız, ne yapıyoruz ve bütün bunlar ne için diye... Kalabalık bir ailede ve kasabada geçti ilk çocukluk yıllarım, o yıllara ait şefkatli yaklaşımları göremedikçe de bitmeyen bir hüzünle kol kola uzun ince bir yoldayım Veysel üstadın dediği gibi. Eğlenceli taraflarım da olduğunu söylerler; ama duygusal yanım daha etkin sanki.

 

BAŞTAN AŞKA CEZALI VE MÜEBBET ALMIŞ GİBİ TARİF EDİYOR”

 

Tabii çok sevdiğimiz hareketli şarkılarınız da var. Geçtiğimiz günlerde yayınladığınız “Aşka Cezalı” single’ınız bunlardan biri oldu. Duygu olarak bizi alıp, götürse de dinamik bir şarkı... “Aşka Cezalı”nın öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz?

İlginç bir şarkı oldu “Aşka Cezalı”… Aslında çok romantik; ama bir o kadar da dinamik, kanımca romantizm kendi içinde sınıflara ayrılıyor ve bu şarkı en güçlü kendinden emin kanadında romantizmin. Kendisini baştan aşka cezalı ve müebbet almış gibi tarif ediyor; ama yılmayan dik duran bir aynı var ve hatta bir kuş uçunca gülüyor musun gibi umuda dair tanımları da var. Zaten düzenleme bütün bunları çok iyi tarif etti. Miraç Kutlu yaptı ve şarkıyı kendisi yazsa bu kadar iyi anlatabilirdi duygu ağacının köklerini…

Ege Life | SONER ARICA: “Yolumun Kesiştiği Herkesin Katkısı Var Başlangıcımda ve İlerleyişimde”

“Aşka Cezalı”nın video klibinin yönetmenliğini de siz yaptınız. Aynı anda kamera önünde ve arkasında olmak nasıl bir tecrübe oldu, neler hissettirdi size?

Aslında hemen her klibimde içerik ve teknikle ilgili fikren katılımım olmuştur ya da bana sunulan klip fikirlerinden en uygun olanı onaylayarak bütüne katkı sağlamışımdır; ama burada tamamen bir düş tasarımcısı gibi hareket ederek ve hiçbir amaçsız kare kullanmayarak tamamladım süreci. Teknik ekip o rüyayı iyi anlıyorsa çok sorun yok demektir. Ferit Çetinkaya görüntü yönetmeniydi ve beni yıllardır iyi tanıyordu. O yüzden kamera önündeyken arkasında çok aklım kalmadı; ama tabii ki zor. Bundan sonra tüm kliplerimi ben çekmeyeceğim. Çalışmak istediğim yeni yönetmen arkadaşlar var; ama kendime ve zevk için başkalarına da klip çekmeye devam edeceğim. Çünkü o alanla ilgili çok fikir var zihnimin derinliklerinde.
 

BUGÜNDEN ÇOK DA YARININ AKIMLARI NE OLACAK DİYE DÜŞÜNEN BİR YANIM VAR”


Pop müziğinde geçmişle bugünü kıyasladığımızda, değişimlerinden ve geldiği noktadan bahsedebilir miyiz? Sizce bu değişimin avantajları ve dezavantajları neler oldu?

Değişim kavramını düşündüğümüzde tek bir şeyde diye sınırlamak mümkün değil. Belki biri biraz önden diğeri geriden; ama her şey birbirini takip ederek değişim rüzgârına kapılıyor. Açıkçası bu konu üzerinde çok düşünüp, vakit kaybetmektense yeni olana uyum sağlamayı tercih ediyorum. Bilmiyorum belki kova burcu olduğumdan, zaten bugünden çok da yarının akımları ne olacak diye düşünen bir yanım var. Aslında yaşam yolculuğuma baktığımızda ileriye doğru atılım hâlinde olan bir kişiyi hep görüyoruz; ama kökle olan ilişkimi de seviyorum ve bu sevginin oluşturduğu sentez yaptığım çalışmalarda samimiyet olarak yansıyor.
 

HER ŞEYİ TAMAMEN YAPAY ZEKÂ ELE GEÇİRENE KADAR VAKTİMİZ VAR”

Ege Life | SONER ARICA: “Yolumun Kesiştiği Herkesin Katkısı Var Başlangıcımda ve İlerleyişimde”


Müziğin dijitalleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Klasik olana hiçbir şey olmaz, her şey oradan beslenmek zorunda; ama bir şeyler değişecek, hayat dönüşecek ve az ya da çok günün duygusu hep olacak. Neyi nereden ve nasıl dinlediğimizden, nasıl yapıldığından ziyade duygu kardeşliği yapabiliyor muyuz, o şarkı, şiir, kitap kalbime dokunuyor mu diye bakmamız lazım. Her şeyi tamamen yapay zekâ ele geçirene kadar vaktimiz var. O olduğunda da bu duygulardan konuşuyor olmayacağız, o yüzden sorun yok. Nostaljiyle uzun süren bir ilişkim olamıyor, bugünle daha çok arkadaşlık yapmak istiyorum; ama klasik temeli biliyorum ve bu çok büyük bir ayrıcalık.

 

YAPABİLECEĞİMİN EN İYİSİNİ YAPIYORUM”


Müzikal hayatınızın geldiği konumdan memnun musunuz?

Hayatın tamamına baktığımda ve her tarafından sağlamasını yaptığımda fazlasıyla memnunum. Bir hayata ne yazık ki her şey sığamıyor; ama ben sadece şahane şarkılar yazmak, söylemek isteyen biri değilim. Şahane kitaplar yazmak, başyapıt filmler de çekmek istiyorum, çok iyi masa yapan bir marangoz da olmak istiyorum, çok iyi yemek yapan bir usta da olsam fena olmaz. Şaka yapmıyorum, yapabileceğimin en iyisini yapmaktan başka çarem yok. Çünkü sığamazlar hepsi bir hayata, yapabileceğimin en iyisini yapıyorum, sistemsel sebeplerle zaman zaman yaptıklarımın algılanmasıyla ölçemem hissettiğim gücü... Sayısız hit şarkının bir parçasıyım, bundan daha iyi ne olabilir ki yalın düzlemde? Diğer kısım şirket politikaları, tüketim dinamikleri filan, onların da şarkı yazmakla ilgisi yok.

Ege Life | SONER ARICA: “Yolumun Kesiştiği Herkesin Katkısı Var Başlangıcımda ve İlerleyişimde”


Zamana meydan okuyan gençliğiniz merak konusu. Sırrınız nedir?

Daha yolun çok başındayım zaten (gülüyor). Şaka bir yana meydan okuma demeyelim; ama yaptığım çalışmaların içinde savrulup giderken aklıma bile gelmiyor yaşamdaki takvimsel hesaplar. Tabii ki enerji etkileniyor ya da etkilenecek; ama ben daha iyi örneklere bakıyorum. Sting mesela, mesela Mick Jagger, içlerindeki varoluş ateşi ve yaptıkları şeyle ilişkileri o kadar sağlam ve içten ki dışarıda olup biten onlara dokunamıyor sanki. Aklımdaki huzurlu ruhsal modeli tam oturtamasam da yol aldım ve sır varsa bununla ilişkilidir diye düşünüyorum. İnanın gerçekten aklıma gelmiyor, Allah’a da teslim olmak lazım, verir hakkımızda hayırlısını…

 

ARTIK TAMAM, SANIRIM SAHNE ZAMANI”

 

Malum Covid-19 virüsünden dolayı, pandemi şartlarıyla müzik sektörü duraksadı. Bu dönemin getirdikleri ve götürdükleri hakkında, bir müzisyen olarak ne düşünüyorsunuz?

Tabii ki çok hırpalandı tüm sektörler; ama müzik sektörü çok ciddi yaralar aldı. Ekonomik olarak çok sıkıntı çeken arkadaşlarımız, meslektaşlarımız var ki bu şartlar inanın yaratıcı yanını da harekete geçirmek konusunda zorluyor. Özellikle ifade alanı açısından da performanslar olamayınca maddi manevi büyük sıkıntı oldu. Biraz uzaktan bakmak iyi de geldi kısa süre çok da yazdık çizdik; ama artık tamam sanırım, sahne zamanı diyebilmeliyiz... İşte bu kimsenin suçu değil, inşallah bitecek kısa sürede.

Ege Life | SONER ARICA: “Yolumun Kesiştiği Herkesin Katkısı Var Başlangıcımda ve İlerleyişimde”


Uzun zamandır müzik sektörünün üreten kesiminde yer alıyorsunuz. İlham perinizi çağırmak için neler gerekli?

Duyarlılık dedim ya bir yerde, aslında bununla da övünmüyorum, başa bela yorucu da bir şey; ama ilham perisiyle flörte davette işe yarıyor sanırım (gülüyor). Etkilendiğim herhangi bir olaydan hemen bir iki satır, dört beş nota çıkaramasam da heybe sürekli doluyor ve kesin reçeteli ortamlarım yok. Fakat yağmurlu gri havalar, gece, ılık yaz akşamları ve gün batımları tetiklenme sebebimdir. Bir de iyi bir şarkı, film ya da kitap da harekete geçiriyor o periyi bana doğru…

 

YOLUMUN KESİŞTİĞİ HERKESİN KATKISI VAR BAŞLANGICIMDA VE İLERLEYİŞİMDE”


Kariyerinizin başlangıcında mankenlikten müziğe geçtiğinizi, hatta oyunculuk tecrübeleriniz olduğunu biliyoruz. Başlangıç hikâyenizdeki kırılma noktası mutlaka okurlarımıza da ilham olacaktır. O özel zamanları bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Aslında birkaç kez birkaç noktadan bahsetmek gerecek; ama hikâyenin asıl başladığı yer Erdoğan ağabeyimin eğitimim için beni İstanbul’a getirmesiyle başlıyor sanki. Yine onun manken bir arkadaşının beni model ajansına yazdıralım demesiyle ilerliyor kader gibi. Bilmiyorum akacak kan damarda durmayacak mıydı ya da nasıl aşılacaktı o yollar; ama o kısım için şükrediyorum. Ağabeyim ne yazık ki hayatta değil; ama bütün bu şarkılar onun açtığı yolda ortaya çıktığı için hepsinde var diye kabul ediyorum. Ben ne yaptım? Sürekli öğrenci oldum ve iyi bir öğrenci oldum. Yolumun kesiştiği herkesin katkısı var başlangıcımda ve ilerleyişimde; ama ben hep hazırdım, oradaydım ve kimseye taşıyamayacağı bir yük vermedim. İlham olacak şey kesinlikle tutkum ve tutkuma bağlılığımdır.

 

Ege Life | SONER ARICA: “Yolumun Kesiştiği Herkesin Katkısı Var Başlangıcımda ve İlerleyişimde”


Geçmişe dönebilseniz "Şöyle değil de böyle yapardım" dediğiniz bir şey var mı?

Hayır, muhtemelen demeyeceğim; çünkü zincirleme etki bir şey değişse başka şeyler de değişirdi ve bugün bugünkü gibi olmazdı. Paris’te yaşamak planlarımı uzatamadığım zaman üzülmüştüm; ama artık o da geçti. Bugünkü hâlimi seviyorum. Varsa kötüler bile bana dolaylı yoldan iyilik yaptılar. Ben herkese güvenerek ve sevmeye odaklı başlıyorum iletişimlerime. Vefasızlık gördüklerim de oldu; ama onların kendilerine faydası yokmuş bana nasıl olacakmış kısmına da tanık olunca o da sorun olmuyor. Meslekte ve ilişkilerimde kendi sınırlarım, görgüm, kültürüm içinde yapabileceklerimin en iyisini yaptım. Sınırlarım, görgüm, kültürüm içinde diyorum, mükemmelim demiyorum. Yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Kendime tamamen söz geçiremesem de en önemli öğüdüm: Kompleksli, hırslı ve sevgisiz kişilerden uzak dur, bu kombinasyon mutlaka ve mutlaka sıkıntı verecek bir şey yapıyor sonunda.
 

Ege Life | SONER ARICA: “Yolumun Kesiştiği Herkesin Katkısı Var Başlangıcımda ve İlerleyişimde”


Son olarak sizi sevenlere ve okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Gerçekten çok garip bir süreçten geçiyoruz ve sanki hayat form değiştiriyor. Sanırım en çok da şimdi doğayı korumaya, özen göstermeye, iyi iletişime, iyi sanata ihtiyaç var. Birbirimize sahip çıkalım, sevgiyi yüceltelim, birbirimiz için dua edelim. Kendi payıma tüm bunları yapmak için çok gayret göstereceğime söz veriyorum...

 • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500