Sıcak Bir Aşkın Meyvesi: ALİFİRU

RÖPORTAJ |  || Sıcak Bir Aşkın Meyvesi: ALİFİRU
01 Aralık 2021

Sıcak Bir Aşkın Meyvesi: ALİFİRU

  • 01 Aralık 2021
  • 1201 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

Fotoğraf: Oktay Bingöl

 

Abdullah ve Firuze. Yıldız Ailesi olmadan önce edebiyat ve müzik hayatlarının her alanlarında. Tanışmaları ise hoş bir şiir nuktesiyle olmuş. Tutulmuşlar birbirlerine. Müzik ve edebiyat da hâliyle ortak nokta olunca bu sıcak aşkın meyvesi Alifiru çıkmış ortaya. Bir de unutmadan şeker mi şeker Âlâ Taçlı kızları gelmiş dünyaya. Yeni alnümlerini de kızlarına itham etmişler. Şimdi gelin hikâyelerinin kalanını onlardan öğrenelim.

 

Alifiru adının hikâyesi nedir?

Abdullah: Eşimle tanışmadan önce kullandığım anne ve babamın isimlerinden oluşan Ali Suzanoğlu mahlası vardı. Firuze ile de tanışınca kanalımızın adı Alifiru olsun mu dedik, öyle koyduk ve patlayınca da öyle kaldı. Çok da memnunuz açıkçası. İnsanların tepkisi hoşumuza gittiği için değiştirmeye gerek duymadık. Günlük hayatta bana Ali diye seslenen de oluyor. Gerçek adımın Abdullah olduğunu bilmeyen takipçilerimiz de var. Mahlas gibi kullanırken şimdi ikinci bir isim gibi oldu.

 

"GERİ DÖNÜŞLER YÜKSEK ENERJİLİ"

Ege Life | Sıcak Bir Aşkın Meyvesi: ALİFİRU

Âlâ albümünüz hayırlı olsun. Albüm süreci nasıl geçti öğrenebilir miyiz?

Firuze: Yeni çıktı sayılır ancak heyecanı ilk günkü gibi devam ediyor. Her gün yeni insanlar keşfediyor. Şarkılar çocuklara hitap ettiği için bize geri dönüşler daha yüksek enerjili oluyor. O yüzden çok mutluyum. Özellikle Taçlı Kızım şarkısını eşim ilk yazdığında ben gebeydim ve son haftalarımdı, yürüyüş yaparken dinlemiştim ve ağlamıştım. O günü hiç unutmuyorum, o şarkıyı her dinlediğimde o anım aklıma geliyor.

Abdullah: İlk albümüzün ilk çocuğumuza ithaf edilebilmiş olmasından dolayı şükrediyoruz.

 

Daha önce şarkı sözleri yazıp besteleme yapıyormuşsunuz. Tanışma hikâyeniz de bu şekilde mi oldu?

Abdullah: Çok profesyonel olmasa da tanışmadan önce ikimiz de müzik ile ilgileniyorduk. Öncesinde elbette bir şeyler karalıyordum ancak eşimle tanıştıktan sonra içeriği daha dolu dolu olan şarkılar ortaya çıkmaya başladı. Edebiyata çok uzun yıllardır olan bir ilgim var, Firuze ile tanışmam ve Âlâ Taçlı'nın doğumuyla bu ilgim de katmerlendi.

Firuze: Ben çocukluğumdan beri okulda, evde, sokakta olsun hep müzik ile birlikteydim. Abdullah ile tanıştıktan sonra baktım ki seslerimiz de birbirine çok uyuyor sonra böyle bir yola girmiş olduk. Önce eğlenme amaçlı şarkılar söyleyip video çekmeye başladık. Baktık buna ciddi anlamda güzel dönüşler oldu ve devam ettik.

 

"KENDİMİZİ YANSITAN BİR KANAL OLUŞTURDUK"

Ege Life | Sıcak Bir Aşkın Meyvesi: ALİFİRU

YouTube kanalınızı aktif olarak kullanıyorsunuz. Vlogdan şarkı klibine kadar her çeşit video da yüklüyorsunuz. Sizin için ne ifade ediyor?

Firuze: Fotoğraf çekmeyi çok seviyoruz. Video çekmek ise bizim için anları yaşadıktan sonra tekrar dönüp izlediğimizde güzel bir hatıra oluyor. YouTube'a kendimize anı biriktirmek için başladık. Baktık o taraftan da tepkiler çok güzel, az ya da çok izlenmiş bakmadan çekmeye devam ettik. Başlarda çok umursamadık ama kendi kendine büyüdü. Kendimizi yansıtan bir kanal oluşturduk.

Abdullah: 10 yıl sonra geri dönüp baktığımız zaman neler yaptığımızın cevabını oradan alabiliriz. YouTube'dan yürüyeceğiz, oradan bir gelir bekliyoruz gibi mantığımız yok. YouTube Alifiru'nun keyif aldığı bir yer.

 

Her an YouTube için video çekmeliyim kaygısı taşıyor musunuz? Taşıyorsanız bunun yüzünden gündelik hayatınızı yaşamakta sıkıntı çekiyor musunuz?

Abdullah: Diğer Youtuberları bilemem ancak bizim için bu söz konusu değil. YouTube bizim için keyif aldığımız ve vakit ayırdığımız bir alan olduğu için keyif almazsak yapmayız. Sadece video çekmek için yaşamıyoruz. Eşim video konusunda benden daha iyi onu daha çok tanıyorlar. Sen yoruluyor musun video çekerken?

Firuze: Elbette yoruluyorum ve yorulduğum noktada çekmiyorum. Çekmek istemediğimi de söylüyorum. Evet Vlog çekiyoruz ancak gittiğimiz birçok yerde çekmiyoruz bile. Takipçilerimiz soruyor neden video gelmedi diye. Keyfimiz olmadığı için çekmedik diyoruz. Diğer video üretenlere göre video sayımız az bile diyebilirim.

 

"VAR OLMAYAN BİR ŞEYİ YANSITMIYORUZ"

Ege Life | Sıcak Bir Aşkın Meyvesi: ALİFİRU

Çektiğiniz video başlıklarına baktığımız zaman hep hayatınızın gelişmeleri üzerine konuları ele almışsınız. Bu şekilde hayatınızın çok göz önünde olduğunu düşünüyor musunuz?

Abdullah: YouTube'daki içerikleri ikiye ayırabiliriz. Bir YouTube için yaşayanlar var, bir de yaşadığını içerik hâline getirenler var. Biz yaşadığını içerik hâline getirenler kısmına dâhiliz. Adana'ya gittik onun vlogunu çektik. Adana'ya gitmemiz gerektiği için gittik. Var olmayan bir şeyi videolarımızda yansıtmıyoruz. Elbette yansıttıklarımız da yaşadıklarımızın tümü değil. Ailemizde yaşanan her şey videoda görülen değil, bunun bir kurgusu var. O sınır ve düzeyi tutturmaya gayret ediyoruz. Bu güzel bir soruydu; evet video çekiyoruz youtuber olmak kötü bir şey de değil ancak Alifiru'nun işi müzik yapmak.

 

Bir yandan çocukla ilgilenmek, bir yandan yeni projelere ağırlık vermek yorucu oluyor mu?

Firuze: Buna ben cevap vereyim (gülüyor) Tabii ki çok zor oluyor. Burada her şey çok güzel gidiyor gibi bir şey söyleyemem. Bunları yapmazsak da doymuyoruz, bundan beslendiğimiz için mutlu oluyoruz. Tatlı bir yorgunluk oluyor. Keyif alıyoruz.

Abdullah: Şarkıları kaydederken stüdyoya git gel yaparken İstanbul trafiği çok yorucu oluyor. Burası çok yorucu bir şehir. Bir yandan bebeğimiz çok küçük onun ihtiyaçları oluyor. Yaparken yoruluyoruz ancak sonucunda öyle bir haz duyuyoruz ki tüm hepsine değiyor.

Ege Life | Sıcak Bir Aşkın Meyvesi: ALİFİRU

Gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Öncelikli olarak konser yapmak istiyoruz. Pandemi girdiğinden beri bu keyiften mahrum kaldık. Konser tekliflerini değerlendirmeye başladık. Çocuğumuza ithaf ettiğimiz bir albüm çıkardık ancak diğer bir albümüzün çalışmasına da yavaş yavaş başladık. Yeni albümüzden henüz yayınlamadığımız 4 klibimiz var. Bunları belirli aralıklarla sevenlerimiz ile paylaşacağız.

"KORDON HAVASI ALMALIYIZ..."

Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Abdullah: Okuyan herkese çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonra Alifiru olarak üretmeye devam edeceğiz. Takipçilerimizin desteğini hissettikçe üretim sürecimiz daha keyifli olacaktır. Ben İzmir'i çok seviyorum ve Firuze'ye her zaman İzmir'e gitmeliyiz, bir Kordon havası almalıyız diyorum. Umarım ileride fırsatımız olur da ailecek gelebiliriz.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500