SELDA İNCİ "Benim İmzam Parmak İzim"

RÖPORTAJ |  || SELDA İNCİ
01 Ocak 2022

SELDA İNCİ "Benim İmzam Parmak İzim"

  • 01 Ocak 2022
  • 3206 Görüntülenme
  • YORUM

Röportaj: Dilara İlayda özsoy

Sanata ve sanatçıya duyulan ilgiyle ve günümüzde daha ulaşabilir bir sanat döneminde yaşamamızla, diğer sanatçılardan direkt farkını anlayabileceğiniz bir ressamla konuştuk, Selda İnci. Tuvallerine hislerini dökerek ve bunun için fırçalar yerine parmak izini kullanan İnci, hem çalışmalarından hem de yakın zamanda gerçekleştirdiği sergilerinden söz etti.

 

Selda İnci kimdir, biraz bahseder misiniz?

Merhabalar öncelikle. Ben Marmara Üniversitesi 1985 yılı İktisat mezunuyum. 4 sene kadar Merkez Bankasında çalıştım. Merkez Bankası'na girmek hayalimdi. Daha sonra büyük oğlum doğdu ve çocuğuma kendim bakmak istediğim için çok severek girdiğim Merkez Bankası'ndan 1989 yılında istifa ettim. 1991 yılında ise küçük oğlum dünyaya geldi. Çocuklarım okula başlayana kadar sadece onlarla ilgilendim. Daha sonra 1997 yılında çok sevdiğim resim hayatım başladı. İlk Ressam Nurhan Ekmekçi ile daha sonra Natuk Birkan Pratik Kız Sanat Okulu, resim bölümünde teknikleri öğrenmeye başladım. 2000/2004 yılları arasında Sevart Sanat atölyesinde Sevgi Algül'den, 2004 yılında Lenardo Sanat Galerisinde Su Yücel'den, 2005 2010 yılları arasında ise Ekrem Kahraman'dan aldığım resim dersleri aldım. Toplam 13 sene resim sanatının uçsuz bucaksız derinliğinin içine girdim. Bir de 2001 yılında Eda Şahan Atölyesin'de tezhip ve hat sanatı çalışmaları yaptım. Hat sanatı da çok sevdiğim bir sanat dalıydı. Resimlerimde de bu iki sanat dalını ve kendi kendime çalıştığım Kat-ı sanatını da katarak içimden geldiği gibi eserler çıkarmaya başladım. Artık resim benim içimde, ben de resimlerimin içindeydim. Her bitirdiğim eser, büyük bir gurur ve mutluluk duygusuna sebep oluyor.


"TÜM HİSLERİMİ TUVALE AKTARAN BİR RESSAMIM"

Kendinizi nasıl bir ressam olarak yorumluyorsunuz?

Ben tamamen kendi iç dünyamı, mistik duygularım Allah'a olan sonsuz aşkım, sevincim, dünyanın hâlleri, doğa, özlemlerim, coşkularım, hayretlerim hepsini tuvalime aktaran bir ressamım. Son sergim "İçimden Yansımalar "da böyle oluştu. Hem resim hem şiir bir arada. Kalemim ve fırçam beraber aktardılar duygularımı, biri gördüklerimi resmetti, diğeri hissettiklerimi yazdı.

Yakın zamanda gerçekleşen 16. kişisel serginiz sanatseverlerle buluştu. Sanatseverlerle buluşmak size nasıl hissettiriyor?

Sanatseverlerle buluşmak çok harika. Bir eseriniz var ve bunu herkes görüyor. içlerinden geçenleri söylüyorlar. Bu çoğu zaman olumlu bazen de olumsuz. Düşünceler ve kritikler bir ressamın kendini bulması için sanatsevere düşündürürken, kendisinin de düşünmesi için muazzam bir duygu bence.

Sergilerinizde gerçekleşen ve unutamadığınız bir anı bizimle paylaşır mısınız?

Sergilerimde unutamadığım çok anlar ve anılar oldu. Ancak çok duygulandığım bir an var son sergimde. Resimlerimi çok beğenen yaşlıca bir bey satın almak istedi ben ise satmadığımı söyledim ve nedenini sordu hâliyle. Bir müze açıp müzenin geliriyle de yardıma muhtaç insanlara yardımda bulunmak istediğimi ve böyle bir hayalimin olduğunu anlattım. Bunu duyunca çok hüzünlendi ve ağlamaya başladı. Sonra durdu ve öylece bana baktı... Mutlu ama yaşlı gözlerle. Kataloğumu aldı ve hiçbir şey söylemeden yanımdan ayrıldı.

 

"PARMAKLARIMLA ÇALIŞINCA SANKİ DUYGULARIMI, İÇİMDEN GEÇENLERİ, DAHA FAZLA AKTARIYORUM"

 

Suluboya, akrilik ve yağlı boya teknikleri kullanıyorsunuz. Asıl dikkat çeken fırça izleri yerine parmak izleriniz olması. Kullandığınız teknikten bahseder misiniz? Doğuş hikâyesi ne şekilde gerçekleşti?

Ben hiç temiz çalışamam. Boyalarımın üstleri, çalıştığım alanlar, duvarlar, üstümbaşım, yüzüm, gözüm hep boya olur çalışırken. Fırça yerine parmaklarımla çalışınca sanki duygularımı, içimden geçenleri, daha fazla aktarıyorum. Boyalar daha güzel karışıyor gibi gelir hep bana. O zaman sanki tuval ve ben daha çok hissediyoruz birbirimizi. Hatta 2 .ve 3. sergimin adı "Parmak İzi"ydi. Ayrıca ismimi yazmıyorum resimlerime, ismimin yerine parmağımı basıyorum yani benim imzam "parmak izim".

 

"ÇOK ŞEY VAR Kİ ANLATTIĞIM VE ANLATACAĞIM"

Tuvale döktüğünüz ve anlatmak istediğiniz şeyler neler? Resimlerinizde nelerden bahsetmekten hoşlanıyorsunuz?

O kadar çok şey var ki anlattığım ve anlatacağım. Allahın doğadaki mucizelerini çiçekleri kelebekleri, şifalı bitkileri, hüzünlü kadınları, sonra bu hüznün diğer tarafında nasıl umut ve güzellikler olduğunu. Var olmanın tüm iyi kötü hâllerini tuvallerimde anlattım ve hepsini de çok severek, isteyerek anlatmaya devam edeceğim inşallah..

Sizin için en unutulmaz ve özel olan tablonuz hangisidir? Neden?

Bütün tablolarım benim için çok özel ve unutulmaz aslında. Hepsini çok seviyorum, ayırt etmesi çok zor. Esma-ül hüsna tablolarımdaki bir resmim, yaradılış, yaratılmışın, yaradan tarafından rızıklandırılması düşüncesiyle yaptığım tablom ve onu kalbimde taşıyorum. Kadınlarla ilgili bir tablom var, o tablo da beni çok derinden etkiler. Tabloda kadınların yaşadıkları, yaşamak zorunda bırakıldıkları ve yaşamak istediklerini anlatmaya çalıştım. Gözlerde endişe, dilde dua, göz kapağında çiçek, içindeki damarlar ise kurumuş ağaç dalları gibi ve dudağında kırmızı ruju. Ne yaşarsa yaşasın yine de umutlu..

"HEDEF BELİRLEYİN VE SONRA HEDEFİNİZ İÇİN ÇOK ÇALIŞIN"

Ressam olarak, resme ilgisi olan ve başlamak isteyen okuyucularımız için neler söylemek istersiniz?

Resim yapmak için önce çok sevmek gerekiyor. Çok sevmek ve doğru insanlarla bu yolda yürümek. Destekler olduğu kadar köstekler de olacaktır mutlaka o köstekleri umursamamak ileriye bakmak. Bir hedef belirlemek ve o hedeften hiç şaşmamak o hedefe ulaşmak için çok çalışmak....Ve en önemlisi içten, samimi ve sahici olmak.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500