RAUF & FAİK “Müzik Yazan, Söyleyen Ve Hayallerini Gerçekleştirmeye Çalışan İkiz Kardeşler”

RÖPORTAJ |  || RAUF & FAİK “Müzik Yazan, Söyleyen Ve Hayallerini Gerçekleştirmeye Çalışan İkiz Kardeşler”
01 Eylül 2021

RAUF & FAİK “Müzik Yazan, Söyleyen Ve Hayallerini Gerçekleştirmeye Çalışan İkiz Kardeşler”

  • 01 Eylül 2021
  • 280 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

Mutlaka bir yerde şarkılarına denk gelmişsinizdir Rauf&Faik kardeşlerin. Melodilerinin vuruculuğuyla, seslerinin tezatlığından oluşan uyumla merakları üzerlerinde toplamayı başardılar. Milyonlarca dinlenen şarkılarıyla, sözlerine eşlik edemesek de ritmine eşlik etmeye çalıştığımız şarkıların sahipleri kendileri. Türkiye'deki dinleyiciler tarafından yoğun ilgiyle karşılaşan kardeşler “Biz de Türkiye'de bu denli dinlenmeyi beklemiyorduk, bizim için onur.” şeklinde konuştular. Biz merak ettiklerimizi sorduk, onlar yanıtladı. Merak edilenlerin ve daha fazlasının cevabı söyleyişimizde. Keyifli okumalar dileriz!Öncelikle sizi merak edenler veya tanımayanlar için, kendinizden bahseder misiniz?

Küçüklüğümüzden beri – ergenlik çağlarımız desek daha doğru olabilir- müzik yazan, söyleyen ve hayallerini gerçekleştirmeye çalışan ikiz kardeşler olarak tanımlayabiliriz kendimizi.


Çocukluktan başlayan eğitiminiz var. Müziği siz mi seçtiniz yoksa birileri sizi yönlendirdi mi?

Küçüklüğümüzde ailemizin bizim müziğe olan ilgimizi, sevgimizi fark etmesiyle başladı her şey. Bu farkındalıkla beraber hemen bizi piyano dersi için müzik okuluna yazdırdılar. Bu şekilde de hikâyemiz başlamış oldu.

 

ORTAK BİR HAYAL İÇİN BERABER YOLA ÇIKTIK”

Ege Life | RAUF & FAİK “Müzik Yazan, Söyleyen Ve Hayallerini Gerçekleştirmeye Çalışan İkiz Kardeşler”


Grupla müzik yapmanın zor olduğu söylenir. Peki ikiz olarak birlikte müzik yapmak nasıl bir şey?

Zorluk mu? Aksine oldukça kolay. :) Bunun sebebi sanıyorum ki belirttiğimiz gibi en başından beri ortak bir hayal için beraber yola çıkmış olmamız.

 

TÜRKİYE'DE BU DENLİ DİNLENMEK BİZİM İÇİN BÜYÜK ONUR”


Rusya'da doğsanız da kökeninizin Azeri Türk olduğunu biliyoruz. Türkiye’de size gösterilen ilgi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Biz kendimizi sadece Azerbaycanlı olarak tanımlıyoruz. Her ne kadar Azerbaycan – Türkiye ilişkisini biliyor olsak da Türkiye’de bu denli dinlenilmeyi hiç beklemiyorduk. Bizim için büyük bir onur. Türkiye’deki ilgi bizi çok mutlu ediyor. Umuyoruz ki bunu koruyacağız.


Ailenizden gelen müzisyen bir tarafınız var. Dedeniz Bakü'de opera sanatçısıymış ve aynı zamanda operayı yönetiyormuş. Sizin kariyer planlarınızda ilhamı ya da etkisi oldu mu?

Büyükbabamız dahil ailemiz müzikle hep iç içeydi ve tabii bunun bize etki etmesi ve müzikle ilgileniyor oluşumuz kaçınılmaz bir son. Tüm yönlendirmeleri için ayrıca kendilerine de teşekkür ederiz. :)
 

Birçok ülke gezerek müzik tecrübesi edindiğiniz söyleniyor. Bu yola çıkmaya nasıl karar verdiniz? Yolculuğunuz sırasında neler yaşadınız? Bugün olduğunuz yere gelmenizde nasıl bir etkisi oldu?

Çok doğru, gezerek müzik tecrübemiz elbette gelişti ancak dürüst olmak gerekirse sadece bununla gerçekleştiğini söyleyemeyeceğiz. Çok küçük yaşta farklı türde çokça müzik dinlemeye başladık. Özellikle de RnB. Bugün olduğumuz yere gelmemizde seyahatlere değil o zamanlara teşekkür etmek doğru olacaktır.

 

ŞARKILARIMIZIN VE MÜZİĞİMİZİN İÇİNDE YERLEŞTİRDİĞİMİZ MESAJ VAR”

Ege Life | RAUF & FAİK “Müzik Yazan, Söyleyen Ve Hayallerini Gerçekleştirmeye Çalışan İkiz Kardeşler”


Uluslararası başarı sahibisiniz. Müziğin birleştirici etkisi hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Teşekkür ederiz. Bu başarı bizi de çok sevindiriyor ve bunun sebebi dinleyicimizin melodilerimizi ve şarkıların içine iliştirdiğimiz mesajı hissediyor olması. Bu hissin kendisi zaten birleştirici etkisi olan bir şey değil midir?


Kariyerinizde sağlam bir adım atabilmek için düğünlerde ve kafelerde şarkılar söylemişsiniz. Biraz o günlerden bahseder misiniz?

Tarif edilmesi zor ama güzel günlerdi. Ülkemizdeki o kafelerden, salonlardan geçerken hissettiğimiz duygu nostalji… O günlerde her kafede performans öncesi rahatça pratik yapardık. Açıkçası bazı zamanlar o kaygısız günleri özlemiyoruz desek yalan olur.


Seslerinizin tezatlığından bir güzellik yakalıyorsunuz. Hem dinlendiren hem de uyandıran sesleriniz gerçekten çok güzel. Bireysel olarak müzik yapmayı düşünüyor musunuz?

Ayrı müzik yapmayı hiç düşünmedik. Bizi biz yapan sizin de söylediğiniz gibi seslerimizdeki farklılık. Ama her parçayı bireysel tarzlarımızı da işlediğimiz ortak bir çalışma…

 

COVİD-19 YÜZÜNDEN BİZ DE DEPRESYONA GİRDİK”


Covid-19 sebebiyle konserlerden ve birçok şeyden uzak kaldığımız bugünlerde, müzisyen olarak yaşadıklarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Dürüst olalım... Biz de depresyona girdik. Müzik yapmak çok zorlayıcı bir hâl aldı, her şey yasaklandı, tüm konserlerimiz iptal oldu. Şimdi ise yeniden uyandık ve tüm yeniliklere hazır olabilirsiniz.


Milyonlarca dinlenen şarkılarınızın sırrı nedir?

Bir sırrımız yok. Sadece yaptığımız işe, dinleyenlere saygı duyduk, her şey Allah’ın takdirinde. Popüler olmasını hiç ummadığımız bir şarkı viral oldu, bir diğeri ise listelerden asla düşmeyen bir hit oldu. İşimizi doğru ve saygıyla yaptığımıza inanıyoruz, gerisi Allah’tan…

 

ALBÜM HAZIRLIKLARI BAŞLADI”

Ege Life | RAUF & FAİK “Müzik Yazan, Söyleyen Ve Hayallerini Gerçekleştirmeye Çalışan İkiz Kardeşler”


Yakın zamanda dinleyicilerle buluşacak olan projeleriniz var mı? Bunlardan bahseder misiniz?

 

Albüm için hazırlıklarımızı başlattık. Gerisi sürpriz….


Son olarak sizi sevenler ve Ege Life Dergisi okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Bizi izlemeye, dinlemeye, takip etmeye devam edin! :)

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500