RAGIB NARİN: “Tam Bir Hayalperestim”

RÖPORTAJ |  || RAGIB NARİN: “Tam Bir Hayalperestim”
01 Ocak 2021

RAGIB NARİN: “Tam Bir Hayalperestim”

  • 01 Ocak 2021
  • 726 Görüntülenme
  • YORUM

Röportaj: Hakan Akoğlu-Passion Turca

 

Annesi Arap, babası Türk olan ve Hatay, Antakya doğumlu Ragıb Narin, 2013 yılında ilk olarak Facebook’a yüklediği ve kendi bestelerini gitarıyla seslendirdiği amatör videolarla tanınmaya başladı. Kendi söz ve müziğini yaptığı şarkıları ile kısa sürede on binlerce beğeni almaya başlayan ve Hatay dışında da bir hayran kitlesi oluşan Ragıb Narin, 2019 yılının Temmuz ayında yayınladığı “Sevda Çiçeği’ ile sesini daha geniş kitlelere duyurdu. “Sevda Çiçeği” müzik kanalları ve radyolarda da dinleyici ile buluşurken, klip kısa süre içinde 2 milyonu aşkın izlenme oranına ulaştı.

Ragıb Narin, 2019 yılından bu yana dinleyici ile paylaştığı “Sevda Çiçeği”, “Gecekondu”, “Mavi”, “Gel Diyemem” şarkılarıyla Spotify ve dijital platformlarda yüzbinlerce kez dinlenerek büyük beğeni toplamıştı.

Hatayspor ve Mersin İdman Yurdu a2 takımlarında bir süre lisanslı futbol da oynayan sanatçı, yakışıklılığı, ses rengi ve kendine özgü müzikal tarzı sayesinde kısa sürede gençlerin “yeni yıldızı” olmaya aday olurken, kendi söz ve müziğini yaptığı şarkıları seslendirmesiyle dikkat çekiyor.

24 yaşına sığdırdığı 100’e yakın bestesinden, son olarak “Menekşem”i yayınlayan genç sanatçı ile keyifli bir söyleşi yaptık.

 

 

 

Yeşil sahalardan sahneye uzanan bir yolculuğunuz var. Peki Futbolu özlüyor musunuz?

Futbolu özlüyorum ama ilginç bir şekilde şu an halı saha maçı bile yapmıyorum. Maçları izlerken bazen anın heyecanına kapılıp kendimi sahada gibi hissediyorum. Zamanım oldukça maçları takip etmeye çalışıyorum. Ülkemizde futbol kariyeri yapmak ve bu alanda yetenekli olsanız dahi ilerleyebilmek çok zor.

 

“MÜZİKSİZ BİR HAYAT DÜŞÜNEMİYORUM!”

 

Futboldan müziğe geçişiniz nasıl oldu? Hayatınızda müzik olmasaydı hangi meslekte yol almayı seçerdiniz?

Futboldan müziğe geçişim 2 yıl sürdü. Aile şirketimizde ticaretle uğraşıyorum. Bu süreçte müzik için bir birikim yapmaya ve kendimi tamamen sevdiğim işe adamaya karar verdim. Yaptığım şarkıları daha geniş kitlelere ulaştırmak ve sahneye taşımak istiyordum. Futbolculuk zamanlarımdan takım arkadaşım olan yapımcı Utku Seyhan’ın da desteği ile ilk profesyonel single çalışmamı yayınladım. Müziksiz bir hayat düşünemiyorum. Müzik yapmasaydım sanırım ticaret hayatım devam ederdi.

 

“YAŞADIĞIM HER AN BANA İLHAM VERİYOR.”

 

24 yaşında 100’e yakın besteniz var. Bunca şarkıyı bu yaşa nasıl sığdırdınız?

Yaşadığım her an bana ilham veriyor. Kendi başımdan geçenler ya da sevdiklerimin yaşadığı hikâyeler hatta bir şarkının sözü bile yeni bir şeyler üretmemi sağlıyor. Çevremi sürekli gözlemlerim. Ticaretle uğraştığım için şu ana kadar 35 ülke gezdim. Şarkılarımı da en çok seyahat ederken yazıyorum. Yeni rotalar bende heyecan yaratıyor.

 

 

Sevda Çiçeği, Gecekondu, Mavi, Gel Diyemem ve son olarak Menekşem. Hepsi çok sevildi. Her şarkının birer hit olması ve bu kadar kısa sürede sevilmesinin nedeni size göre ne?

Ortak noktaları hepsinin hayatımda bir yerlerinin olması. Şarkılarım ya beni anlatıyor ya da şahit olduğum olayları. Elime gitarı alıyorum ve sadece duygularıma yoğunlaşıyorum. Besteler ve sözler genelde bir kere de ve çok kısa sürede çıkıyor. Tam bir hayalperestim.

 

Fotoğraflarınızda çok şık ve fit gözüküyorsunuz. Formunuzu korumak için nelere dikkat ediyorsunuz?

Spor, spor, spor. Hayatımın olmazsa olmazı spor olduğundan formumu hiç kaybetmedim, hatta çok fazla tatlı ve yemek tüketen bir insan olmama rağmen hiç kilo veya kondisyon sıkıntısı yaşamadım.

 

Şarkılarınız dijital platformlarda kısa sürede büyük başarı yakaladı. Peki Televizyondaki müzik yarışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

TV yarışmalarını izlemek, farklı sesler, farklı duygular hissetmek hoşuma gidiyor. Şu an müzik dünyasında artık bir sanatçının en çok ihtiyaç duyduğu şey bence kitle. Onu dinleyen bir kitle olmazsa içinde bulunduğumuz çağda yer bulması çok zor. Müzik yarışmaları belirli bir kitleye ulaşmanız için elbette kolaylık sağlıyor. Ama önemli olan bunu sürdürebilir kılmak ve doğru üretimlere devam etmek. Ben bunu dijital platformlar üzerinden yaptım dinleyicimle sıkı bir bağ kurdum.

 

 

Antakya doğumlusunuz. Spor, müzik tamam peki mutfakla aranız nasıl?

Çok iyidir. Annem Arap bu nedenle sadece Antakya değil Arap mutfağını da çok iyi bilirim. Hatta yurt dışında yalnız yaşadığım zamanlarda her öğünümü mutfağa girip hazırlardım.

 

“YENİ ŞARKI YAKINDA”

 

Sizi hep kendi bestelerinizle dinliyoruz. Cover yapmak, çok seslendirmek istiyorum dediğiniz bir şarkı var mı?

Çok fazla var. Aslında direkt olarak şarkı isminden ziyade tarzını, müziğini çok sevdiğim Sezen aksu, Zeki Müren, İlhan İrem, MFO gibi birçok sanatçının şarkısını seslendirmek isterdim.

 

 

Yeni şarkı yakında mı?

Evet! Ocak ayı içerisinde Menekşem’in ardından yeni şarkımı yayınlayacağım. Şu an stüdyo çalışmaları devam ediyor. Hazırda bekleyen çok fazla şarkım var. Uzun aralar vermeden arka arkaya dinleyicilerimle buluşturmaya devam etmek istiyorum.


Yorumlar

Yorum Yap

500