Nilipek. Nil İpek Hülagü

RÖPORTAJ |  || Nilipek.  Nil İpek Hülagü
01 Ocak 2021

Nilipek. Nil İpek Hülagü

  • 01 Ocak 2021
  • 607 Görüntülenme
  • YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

Sesinin sakinliğiyle, dinleyicilerin gönlünde huzur yaratmasıyla tanınan Nil İpek Hülagü ile, dinleyicilerin bildiği ismiyle, sadece Nilipek ile harika bir röportaj gerçekleştirdik. Başarısının sebeplerinden birinin kendi nahifliği olduğuna okudukça emin olabileceğiniz, müzik dışında neler yaptığından ve gelecekte dinleyicileri neler beklediğinden bahsettiği içten röportajımızı keyifle okuyacağınızı tahmin ediyoruz.

 


Biz Nilipek'i müzikle tanıyoruz, siz kendinizi nasıl tanıtırsınız?

Çoğunlukla kendini müzikle ifade eden biri olarak tanıtabilirim sanırım. Müzikle iç içe olmayınca bir şeyler karalamayı seviyorum, bir de şu ara doktora tezimle haşır neşirim.

 

Aslen İzmirlisiniz ve burada doğup, burada büyümüşsünüz. İzmir sizin için ne hissettiriyor, sizin gözünüzden İzmir'i anlatır mısınız?

İzmir bana her zaman ferahlık hissi veriyor. Bütün çocukluğum, ergenliğim İzmir'de, çoğunlukla Bostanlı-Bornova ve Alsancak'ta geçti, haliyle o muhitlerin benim için anlamı daha da büyük. Tabii çoğu yer hatırladığım gibi değil, çok fazla şey değişmiş oluyor her geldiğimde, ama buna rağmen göğsümü ferahlatan bir tanıdıklık hep var. İzmir bana hep iyi geliyor.

 

 

Boğaziçi Üniversitesi’nde Psikoloji okumuşsunuz ve Hollanda'da yüksek lisans eğitimi almışsınız. Sizce aldığınız eğitim müziğinize yansıyor mu?

İlla ki yansıyordur. Eskiden hiç alakası olmadığını, bambaşka iki alan olduğunu düşünüyordum, ama okuduğum bölümler aslında hayata bakış açımı düzenledi onca sene. Bunun müziğimi, yazdığım şarkıları da etkilemiş olması kaçınılmaz.

 

Birçok isimle düet yaptınız ve hepsinde çok güzel başarılara imza attınız. Sizin en çok içinize sinen iş birliği hangisi oldu, neden?

Düetlerde hep önceliğimiz şarkıya ve birlikteliğe heyecanlanmak oluyor; hâliyle hepsi beni fazlasıyla mutlu eden, heyecanlandıran iş birlikleri. Ama şu ara en çok heyecanlandığım en güncel olan; o da Ağaçkakan'ın yeni albümü Kendiliğinden'de ona eşlik ettiğim şarkı, Karbondioksit. Hem Ağaçkakan'ın müziğine hayranım hem de biraz daha kendi alanımın, hep yaptığım şeylerin dışına çıktım gibi hissediyorum, o yüzden duygularım daha da yoğun.

 

Sesinizdeki sakinlik ve huzur, hayatınızın, kişiliğinizin de böyle olduğuna yorumlanıyor. Sizce Nilipek şarkılarında olduğu gibi sakin mi yoksa beklenmedik bir kişiliğiniz var mı?

Benden ne beklendiğini ya da neyin beklenmedik olarak tanımlanacağını bilmiyorum ama çoğunlukla sakin bir insanım. :) Sakince gözlemlemeyi ve dinlemeyi tercih ediyorum çoğunlukla; ama bu da ufak şeyleri biriktirmek anlamına geliyor tabii, küçük patlamalar yaşanabiliyor bir şeyler çok birikince.

 

 

İlk sahneye çıktığınızda ve dinleyicilerle buluştuğunuzda neler hissettiniz?

Sahneye ilk çıkışımda değil ama kendi şarkılarımla ilk çıktığımda çok heyecanlıydım, ilk kez çıktığım için de bütün arkadaşlarım izlemeye gelmişti. İlk sahne deneyimi için epey güzel bir sarılma hissiydi, o açıdan şanslıyım.

 

Müziğinizin tarzı konusunda "mıy mıy pop" olarak adlandırmıştınız. Kendi şarkılarınızı dinlediğinizde neler düşünüyorsunuz, hissediyorsunuz?

Tabii bu çok eski bir tanım, o tanımı yaptığımda şarkıların sadece akustik versiyonları vardı ve "kent ozanı" tanımı da bana biraz zorlama geliyordu. Mırıl mırıl şarkı söylediğim, sakin bir müzikti. Hala mırıl mırıl söylediğim bir müzik; ama eskisi kadar sakin değil. Müziğin içindeki değişimler beni çok heyecanlandırıyor.

 

Şarkılarınızı filmlerde, reklam filmlerinde ve daha birçok platformda duymak size ne hissettiriyor?

Gözlerini kapatan maymun emojisi gibi oluyorum. :) Şarkıların farklı görsellerle hayal edilebilmesi, yeni hikâyeler kazanması bence çok değerli.

 

Gerçekleşmesi yakın olan ya da gerçekleştirmeyi dilediğiniz projeleriniz var mı?

Üçüncü albümü canlı çalamadık bir türlü, onun canlı çalınıp kaydedildiği bir video planlıyoruz, bir de şarkıların ilk yazıldıkları hâllerini paylaşmak istiyorum bir vesileyle. Onun dışında da birkaç görsel çalışmamız olabilir.

 

 

Müzik dışında sanatın başka dallarıyla ilgilendiğinizi biliyoruz, neler yaptığınızdan biraz bahseder misiniz?

İllüstrasyonlar, ufak tefek taslaklar yapmayı, farklı malzemeleri çizimlerde denemeyi seviyorum. Bir dönem dövme de yaptım, ama çok uzun zamandır pek yapmıyorum. Analog fotoğraf makinesi koleksiyonum var, fırsat buldukça fotoğraf çekmeye çalışıyorum, ama evlere kapandığımız şu dönemde biraz zor oluyor. :) Bir de animasyon meselesiyle uğraşıyorum şu ara, bilmiyorum bir yere varır mı ama bu alanda bir şeyler öğrenmek çok eğlenceli.

 

Etkilendiğiniz müzisyenler kimler, kimlerden ilham alıyorsunuz?

Yıllar içinde bu sorunun cevabı çok değişti ve cevaba çok fazla isim eklendi. Ama tabii ki bir özet yaratmak mümkün. The Doors, the Who, Radiohead, Björk, Moloko, Nick Drake, PJ Harvey, Jeff Buckley bana her zaman ilham veriyor. Son dönemde Angel Olsen, Lana Del Rey ve Fiona Apple'ın yaptıkları da beni epey heyecanlandırdı.

 

Son olarak Ege Life okuyucularına neler söylemek istersiniz?

İzmir'in kıymetini bilsinler. :) Ben çok özledim.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500