Neşeli, Enerjik ve Dopdolu Suzan Kardeş: “Hayatın Bana Verdiği Tüm Hediyeleri Aldım”

RÖPORTAJ |  || Neşeli, Enerjik ve Dopdolu Suzan Kardeş: “Hayatın Bana Verdiği Tüm Hediyeleri Aldım”
1 Mart 2020

Neşeli, Enerjik ve Dopdolu Suzan Kardeş: “Hayatın Bana Verdiği Tüm Hediyeleri Aldım”

  • 1 Mart 2020
  • 690 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

Enerjisi hiç bitmeyen, kendini sürekli geliştirerek sürekli üreten güler yüzlü; ülkemizin en güzel Balkan esintilerinden Suzan Kardeş. Çıkış mesleği olan makyözlükten sahneye, enerjik şarkılarından yeni projelerine kadar birçok şeyi konuştuk. İzmir’e sık sık geldiğini belirten Suzan Kardeş “İzmir benim için bambaşka bir yer” dedi.

Hürriyet Gazetesi’nde makyaj uzmanı olarak başlayan kariyeriniz daha sonra oyunculuk ve şarkıcılığa evrildi. Bu süreçten biraz bahsedebilir misiniz?

Beni hem müzisyen hem de oyuncu konumuna getiren ana mesleğim makyözlüktür. Oyunculuk ve şarkıcılık kendime sonradan eklediğim şeyler oldu. Sorsanız hepsi de yapmaktan çok keyif aldığım şeyler.  

Ege Life | Neşeli, Enerjik ve Dopdolu Suzan Kardeş: “Hayatın Bana Verdiği Tüm Hediyeleri Aldım”

Uzun yıllar değerli sanatçı Sezen Aksu’nun sahne makyajlarını yaptınız. Kendisinin desteğiyle Bekriya isimli bir sanat müziği albümü çıkardınız. Sezen Hanım ile aranızdaki ilişkiyi sorsak nasıl anlatırsınız?

Sezen Aksu benim için çok değerli. Büyük bir dönüm noktası diyebilirim. Aramızda çok özel bir bağ var. İsmi gibi kendisi de her şeyi sezer (gülüyor)  İlk albümü kendisi bana yaptı. O zaman bana ''Sen bir hikâyesin ve bu hikâyeyi herkes öğrenmeli'' dedi ve ilk albümüm böylelikle çıktı. 

 

ESKİSİ GİBİ OLMUYOR”

 

1992 yılında açtığınız Bekriya adında meyhaneyi 15 yıl boyunca işlettiniz. O dönem Türkiye’deki meyhane kültürüyle şimdilerdekini nasıl tanımlarsınız?

Babamın lakabı olan Bekriya ismiyle 1992 senesinde açtığım mekânda “Bekriya Geceleri” konsepti ile dönemin birçok ünlü ismini ağırladım. 2007 senesine kadar yaklaşık 15 sene boyunca meyhanemi işletmeye devam ettim. Bekriya’da en çok meyhane ve sohbet kültürünü yaşatmaya çalıştım. 12 senelik bir aradan sonra, Bekriya’yı bu sefer sahneye taşımaya karar verdim. Yıllar elbette birçok şeyi değiştiriyor. O dönemler bambaşka zamanlardı. Keyifli günlerdi. O kültürü şu an pek bulamıyoruz. Belki elimizden geleni yapıyoruz ama yine de eskisi gibi olmuyor. Sahnelerimde bu kültürü yaşatmaya devam ediyorum ve yaşatıyorum.

 

Ege Life | Neşeli, Enerjik ve Dopdolu Suzan Kardeş: “Hayatın Bana Verdiği Tüm Hediyeleri Aldım”

 

İş Bankası reklamı için Haluk Bilginer’e yaptığınız Atatürk makyajı çok konuşuldu. Bir de sizden dinlemek isteriz; sizin için nasıl bir deneyim oldu?

Haluk Bilginer gibi bu ülkenin en önemli oyuncularından birine Atatürk makyajı yapıyorsunuz. Benim için çok değerli bir iş.  Bu beni gururlandıran en önemli işlerden biridir. Ayrıca bu aynı zamanda ekip işi olduğu için birlikte çok değerli ve unutulmaz bir işe imza attık.

Ege Life | Neşeli, Enerjik ve Dopdolu Suzan Kardeş: “Hayatın Bana Verdiği Tüm Hediyeleri Aldım”

NİYET ETMEK EN ÖNEMLİSİ”

 

Yoğun iş temposu içerisinde nasıl bu kadar enerjik kalabiliyorsunuz, sizi takdir ediyoruz doğrusu. Sırrınız nedir?

Hayatım boyunca hep bir şeyler üretmek istedim. Böyle bir tarafınız varsa kolay kolay bırakamıyorsunuz hiçbir şeyi. Kendimi bu açıdan şanslı görüyorum. İnsanın kendi hayatında adayacağı şeyler olsun yeter ki… Allah ona güç ve beceri veriyor. Niyet etmek en önemlisi, o zaman hiçbir şey sizi temponuzdan alıkoyamıyor. 

 

UFAK DOKUNUŞLAR ÖNEMLİ”

 

Yılların makyaj uzmanı olarak buradan okuyucularımız için makyajın püf noktaları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Ben çok fazla makyaj yapmayı seven birisi değilim. Çalışırken de o kişinin neye ihtiyacı varsa o malzemelerle gerekli dokunuşları gerçekleştirdim. Doğal makyaj her zaman için en güzel makyaj türüdür. Bir rimel bir allık ve ruj gününüzü rahatlıkla geçirebilir. Ağır makyajlardan hem kaçmışımdır. Püf noktaları olarak spesifik olarak bir şey diyemem ama hiç makyaj olmamasındansa yukarıda bahsettiğim dokunuşlar hayatı kolaylaştırır.

 

Ege Life | Neşeli, Enerjik ve Dopdolu Suzan Kardeş: “Hayatın Bana Verdiği Tüm Hediyeleri Aldım”

 

Tolga Çevik’in programlarında makyöz olarak yer aldınız ve sahneye her çıkışınızda seyirci sizi coşkuyla karşıladı. Bir Demet Tiyatro’da da aldığınız rolden de bahsetmiş olursak tiyatro ile iç içe olduğunuz zamanlardan biraz bahsedebilir misiniz?

Teşekkür ederim hepsine, iyi ki varlar. Tiyatro benim için yine çok değerli bir alandır. Ben Tolga Çevik'in sahnesinde oyuncu olarak değil makyöz olarak yer aldım. Kendimi çok iyi hissettiğim yer orası.  Gerek perde arkasında gerekse perde önünde yaptığım şeyler hayatımın anlamlı zamanlarıdır. Tiyatro bizlere unuttuğumuz şeyleri fısıldar, olması gerekeni söyler. Bu açıdan benim de bu yolda bir emeğim olmuşsa ne mutlu bana. Hepsi keyifle yer aldığım projelerdi.

Ege Life | Neşeli, Enerjik ve Dopdolu Suzan Kardeş: “Hayatın Bana Verdiği Tüm Hediyeleri Aldım”

Makyözlük, şarkıcılık, oyunculuk gibi çeşitli alanlarda yer aldınız. Hepsinde de enerjiniz ve çalışma hırsınızla başarıyla işlerinizi yürüttünüz. Siz kendinizi bu alanlardan hangisine daha yakın görüyorsunuz?

Başta da belirtmiştim, makyözlük benim ana mesleğim olduğu için aslında beni buralara getirmiştir. Makyözlük mesleğimde işimi iyi yaptığım için bu hep karşı tarafa güven verdi. Zamanla şarkıcılık Sezen Hanım’ın hediyesi oldu, oyunculuk ise Yılmaz Erdoğan'ın hediyesi oldu ve hayatın bana serdiği tüm hediyeleri aldım. Çünkü ben çok şanslıyım (gülüyor)

 

Ege Life | Neşeli, Enerjik ve Dopdolu Suzan Kardeş: “Hayatın Bana Verdiği Tüm Hediyeleri Aldım”

 

İZMİR’İ HER HÂLİYLE ÇOK SEVİYORUM”

 

İzmir’de Balkan göçmenlerinin sayısı epey fazla. Siz de bir Balkan göçmeni olarak sık sık İzmir’e gelme fırsatınız oluyor mu?

İzmir’e sık sık geliyorum. İzmir benim için de bambaşka bir yer. Hatta ödüllü mekân olan Simge Balık’ta Bekriya Geceleri konseptiyle Bekriya Band orkestram ile sahne alıyorum. Beni görmek isteyen tüm Ege Life okuyucularını sahneme beklerim. Konuşacağımız şeyler olabilir. Güzel ve keyifli geçiyor. İzmir’i her hâliyle çok seviyorum. 

 

BİZDE PROJELER HİÇ BİTMİYOR”

 

Şimdiye kadar geçen dolu dolu bir kariyer. Peki, gelecek planlarınızı sorsak yeni projeler var mı?

Bizde projeler hiç bitmiyor. Rumeli Balkan Club adında bir maxi single yayınladık Razaki Müzik etiketiyle. İçerisinde Ramo ve Yüksek Yüksek Tepelere adlı iki şarkımız var. Yayınladığımız bu iki şarkı, albüm öncesi dinleyicilerle buluşturmak istediğimiz şarkılardı. Albümümüz Hıdırellez zamanında piyasada olacak. Razaki Müzik etiketiyle dopdolu bir albüm geliyor. Bu iki şarkıyı ilk etapta türkü yaptık fakat düzenlemesini sevgili Onur Cumalıoğlu ile yaparken gidişat hareketliye döndü ve dedik ki madem öyle ismi de club olsun. (gülüyor) diğer şarkılar bu kadar hareketli olmayacak. (gülüyor) Artık evlenen kızlar yüksek yüksek tepeler şarkısında ağlamayacak, gülecek. (gülüyor) 

Ege Life | Neşeli, Enerjik ve Dopdolu Suzan Kardeş: “Hayatın Bana Verdiği Tüm Hediyeleri Aldım”

Son olarak Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Güzel sorularınız için öncelikle sizlere teşekkür ederim. Hayal kurmaktan vazgeçmeyin. 


Yorumlar

Yorum Yap

500