MUTLU ARI “SOLİSTLİKTEN, MÜHENDİSLİĞE... MÜZİSYENLİĞE”

RÖPORTAJ |  || MUTLU ARI  “SOLİSTLİKTEN, MÜHENDİSLİĞE... MÜZİSYENLİĞE”
01 Nisan 2021

MUTLU ARI “SOLİSTLİKTEN, MÜHENDİSLİĞE... MÜZİSYENLİĞE”

  • 1 Nisan 2021
  • 540 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

Üniversite öğrencisiyken müziğe gönül veren ve okul hayatıyla eş zamanlı bu işi götürmeye çalışarak başarılı işlere imza atan Mutlu Arı, üniversiteden sonra solistlikten sonra kurumsal hayatı, mühendisliği tercih etmek zorunda kalmış... Ancak geçen zaman boyunca hayatında daima müzik varmış… Bir süre sonra yeniden dinleyicilerle buluşmasının verdiği mutluluktan ve daha da fazlasından bahsettiğimiz bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar dileriz.

Ege Life | MUTLU ARI  “SOLİSTLİKTEN, MÜHENDİSLİĞE... MÜZİSYENLİĞE”

Mutlu Arı kimdir, sizi sizden dinleyebilir miyiz?

İstanbul doğumluyum ancak Tekirdağlıyım. Tüm çocukluğum Saray/Tekirdağ’da geçti. 1992 yılında İ.Ü. Endüstri Mühendisliği’ni kazandım ve o zamandan bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Bu müzik hayatının yoğunluğu sebebiyle üniversite eğitimimi de 2 yıl geç tamamladım. Hayatımın ilk albümünü Yırtık Uçurtma ile beraber çıkaracak olmanın heyecanıyla, askere gitmeyi ertelemek için Yeditepe Üniversitesi’nde MBA (İşletme) yüksek lisans programına kayıt oldum, tabii ki burası da normalde 2 yıl devam edecekken 4 yıl sürdü. :)

Şu an; Elektronik Güvenlik ve Yangın Söndürme Sistemleri alanında faaliyet gösteren bir şirketin yönetici ortağıyım ve müzik hayatımı da devam ettiriyorum. Çok yoğun bir hayatım olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca iyi bir Beşiktaşlıyım. Beşiktaş için de Ağaçlı Yol isminde bir marş yaptım ve yakın zaman önce tüm dijital platformlarda yerini aldı. Beşiktaş JK ve taraftarlar tarafından da beğenildi, arada statta çaldığını duyuyorum ve tüylerim diken diken oluyor…

 

ANLATACAK ÇOK ŞEY VAR DAHA AMA BURAYA SIĞDIRMAK ZOR”

Ege Life | MUTLU ARI  “SOLİSTLİKTEN, MÜHENDİSLİĞE... MÜZİSYENLİĞE”


90'lı yılların sonunda kurmuş olduğunuz "Yırtık Uçurtma" grubuyla müziğe başlamışsınız. Yırtık Uçurtma serüveninden bahseder misiniz?

Hem hayatımın hem de müzik hayatımın en güzel zamanlarıydı diyebilirim. Üniversite zamanlarımın sonlarında, Bakırköy’de bir barda kuruldu Yırtık Uçurtma. Yaren Karahasan, Ertan Subaşat ile davulcusuz provalar yaparak sahne almaya başlamıştık. Sonra klavyede Barış Göker katıldı. Birkaç davulcu ile çalıştık ve sonunda Şenel Aytaş daimî davulcumuz olmuştu. 2 albümde yer aldım Yırtık Uçurtma ile. Cem Karaca, Moğollar gibi Anadolu Rock üstatları ile aynı sahneleri paylaştım. Beyoğlu’nda çok keyifli zamanlar yaşadım, haftanın 3-4 günü sahne alıyorduk, sonra Kadıköy ve farklı şehirler… BarışaRock organizasyonunda yer aldık, Kazım Koyuncu, Taner Öngür, Yaşar Kurt, Nejat Yavaşoğulları ve başka bir dolu değerli sanatçıyla birlikte olduğumuz çok güzel zamanlardı. Anlatacak çok şey var daha ama buraya sığdırmak zor, başlı başına bir röportaj konusu Yırtık Uçurtma zamanları.


Solisti olduğunuz Yırtık Uçurtma grubundan ayrılarak kurumsal bir hayata geçmişsiniz. O dönemde neler yaptınız?

Kurumsal hayat devam ediyor, bir şirketin yönetici ortağıyım. Yırtık Uçurtma sonrası mühendislik hayatıma ağırlık verdim ve bu konuda tecrübeler ettim. Müziğe ara vermesem de yoğunluk azaldı. Ekonomik sebeplerden dolayı buna mecburdum.

 

MÜZİK HİÇBİR ZAMAN HAYATIMDAN ÇIKMADI”

Ege Life | MUTLU ARI  “SOLİSTLİKTEN, MÜHENDİSLİĞE... MÜZİSYENLİĞE”

Müziğe tekrar dönüşünüz bu kez bireysel olmuş. Ara verdikten sonra, nasıl yeniden başlamak istediniz, sizi kamçılayan şey ne oldu? Yeniden başlama hikâyesini bizlerle paylaşır mısınız?

Müzik hiçbir zaman hayatımdan çıkmadı, geri dönüş demek çok doğru gelmiyor bu yüzden. Ama grup müziğinden ayrı, kendi adımla geçen yıl şarkılar yayınlamaya başladım. Maalesef araya pandemi süreci girdi ama ben üretmeye ve yeni şarkılar yayınlamaya devam ettim. Grup müziğinde tam olarak istediğimi gerçekleştirmem mümkün olamayabiliyor. Kendimi gerçekleştirmeye, kendi tarzımı bulmaya çalışıyorum ve bu nefes aldığım sürece devam edecek.


Tarzınızın duayenleri olan Cem Karaca ve Moğollar gibi Anadolu Rock öncüleriyle aynı sahneyi paylaşmışsınız. O sırada neler hissettiniz? Sizin için nasıl bir histi?

İnanılmaz heyecanlı ve keyifliydi… Zaten çocukluğumdan beri dinleyip hayranı olduğum, tarihe adını yazdırmış üstatlarla aynı sahneyi paylaşmak… Bunların tarifi imkânsız neredeyse…
 

ELİMDEN GELDİĞİNCE SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİM”

Ege Life | MUTLU ARI  “SOLİSTLİKTEN, MÜHENDİSLİĞE... MÜZİSYENLİĞE”

Gelecek planlarınızda neler var?

Yeni şarkılar yazmaya devam ediyorum, çabalıyorum. Kendi şarkılarımı yazmak ve söylemek, üretmek bence olması gereken. Cover yaparak yayınlamayı çok uygun görmüyorum... Sahnede, arkadaşlar arasında veya kendi kendime çalıp söylüyorum çok sevdiğim şarkıları ama asıl olan üretmek olmalı diye düşünüyorum. Bu sıralar Aleyna Sevcan isimli bir arkadaşın şarkısını kaydediyoruz ve yakın zamanda bu düet şarkıyı yayınlayacağız.

Elimden geldiğince kendimi geliştirmeye, çalışmaya ve şarkılar yazıp söylemeye devam edeceğim.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500